Uwięziona w Teheranie

Prawdziwa historia Mariny Nemat o walce, przetrwaniu i pozostaniu sobą...

Na kartach pełnej pasji i dramatyzmu książki "Uwięziona w Teheranie" jej autorka, Marina Nemat, z elegancją i wrażliwością opowiada przejmującą historię swojego życia w ojczystym Iranie, w pierwszych latach po zwycięstwie brutalnej rewolucji islamskiej pod wodzą Ajatollaha Chomeiniego.

W styczniu 1982 roku Marina Nemat, wówczas szesnastoletnia dziewczyna, została aresztowana, następnie poddana torturom i skazana na śmierć za przestępstwa polityczne. Do tego momentu jej życie wyznaczała szkoła, letnie prywatki nad morzem i nastoletnia miłość do Andre, starszego kolegi, poznanego w lokalnym kościele. Jednak gdy nauka matematyki i historii została zastąpiona obowiązkowym studiowaniem Koranu i polityczną propagandą, Marina zaprotestowała. "Jeśli ci się to nie podoba, wyjdź"- oznajmiła nauczycielka. Ku jej zdumieniu, Marina opuściła klasę, a w jej ślady poszli inni uczniowie. Wkrótce została aresztowana wraz z setkami innych młodych ludzi, którzy mieli odwagę głośno wyrazić swój sprzeciw.

Trafiła do cieszącego się najgorszą sławą więzienia Evin w Teheranie. Marinę przesłuchiwało dwóch strażników: jeden pobił ją do nieprzytomności, drugi zakochał się w niej. Skazaną na śmierć za odmowę podania nazwisk przyjaciół, Marinę dzieliły minuty od śmierci przez rozstrzelanie, gdy Ali, wykorzystując powiązania swojej rodziny z Chomeinim, zabrał ją sprzed plutonu egzekucyjnego i doprowadził do zamiany wyroku na dożywotnie więzienie. Cena za uratowanie życia była jednak wstrząsająca, w atmosferze strachu, choć też prawdziwej czułości, poprosił ją o rękę, żądając jednocześnie, by wyrzekła się swojej wiary chrześcijańskiej i przeszła na islam. Odmowa oznaczała narażenie życia najbliższych. Kolejne dwa lata Marina spędziła jako więzień polityczny, pozostając jednocześnie zakładniczką człowieka, od którego zależał los jej rodziny i jej samej.

Pełna pasji, liryzmu i wrażliwości, opowieść Mariny Nemat nie ma sobie równej. W kręgu poszukiwań własnego emocjonalnego odkupienia znajdują się jej oprawcy, mąż z rodziną, a także ojczysty kraj. Im wszystkim Marina ofiarowuje największy z możliwych darów: przebaczenie.

Książka została wydana w 2007 roku w Kanadzie i USA. Wszędzie towarzyszyło jej duże zainteresowanie czytelników i mediów. O fakcie, iż mamy do czynienia ze światowym bestsellerem, świadczą liczne wznowienia i dodruki oraz kolejne wydania w 22 językach na świecie, a także liczne artykuły i wywiady z autorką w prasie z całego świata.

Informacje dodatkowe o Uwięziona w Teheranie:

Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Katarzyna Dałkowska

Kup książkę Uwięziona w Teheranie

Uwięziona w Teheranie - opinie o książce

Wspomnienia Mariny Nemat, która jako szesnastoletnia dziewczyna była więźniem politycznym po rewolucji islamskiej w Iranie.
Jako wróg rewolucji została areszyowana,skazana na śmierć i osadzona w Evin ,słynnym teherańskim więzieniu.
Jest to  sprzeciw wobec przemocy i tesknotą za wolnoscią w pełnym tego słowa znaczeniu.

Opowieść, która ukazuje, że zło jest złem, bez względu na to jak ktoś je nazwie i usprawiedliwi a żaden reżim nie będzie istniał wiecznie i nie religia, czy narodowość decydują o tym, czy człowiek jest dobry, czy zły, lecz on sam poprzez swoje poczynania, przekonania i wybory.

Avatar użytkownika - zosia29
zosia29