Uwięziona w Teheranie

Ocena: 5 (5 głosów)

Prawdziwa historia Mariny Nemat o walce, przetrwaniu i pozostaniu sobą...

Na kartach pełnej pasji i dramatyzmu książki "Uwięziona w Teheranie" jej autorka, Marina Nemat, z elegancją i wrażliwością opowiada przejmującą historię swojego życia w ojczystym Iranie, w pierwszych latach po zwycięstwie brutalnej rewolucji islamskiej pod wodzą Ajatollaha Chomeiniego.

W styczniu 1982 roku Marina Nemat, wówczas szesnastoletnia dziewczyna, została aresztowana, następnie poddana torturom i skazana na śmierć za przestępstwa polityczne. Do tego momentu jej życie wyznaczała szkoła, letnie prywatki nad morzem i nastoletnia miłość do Andre, starszego kolegi, poznanego w lokalnym kościele. Jednak gdy nauka matematyki i historii została zastąpiona obowiązkowym studiowaniem Koranu i polityczną propagandą, Marina zaprotestowała. "Jeśli ci się to nie podoba, wyjdź"- oznajmiła nauczycielka. Ku jej zdumieniu, Marina opuściła klasę, a w jej ślady poszli inni uczniowie. Wkrótce została aresztowana wraz z setkami innych młodych ludzi, którzy mieli odwagę głośno wyrazić swój sprzeciw.

Trafiła do cieszącego się najgorszą sławą więzienia Evin w Teheranie. Marinę przesłuchiwało dwóch strażników: jeden pobił ją do nieprzytomności, drugi zakochał się w niej. Skazaną na śmierć za odmowę podania nazwisk przyjaciół, Marinę dzieliły minuty od śmierci przez rozstrzelanie, gdy Ali, wykorzystując powiązania swojej rodziny z Chomeinim, zabrał ją sprzed plutonu egzekucyjnego i doprowadził do zamiany wyroku na dożywotnie więzienie. Cena za uratowanie życia była jednak wstrząsająca, w atmosferze strachu, choć też prawdziwej czułości, poprosił ją o rękę, żądając jednocześnie, by wyrzekła się swojej wiary chrześcijańskiej i przeszła na islam. Odmowa oznaczała narażenie życia najbliższych. Kolejne dwa lata Marina spędziła jako więzień polityczny, pozostając jednocześnie zakładniczką człowieka, od którego zależał los jej rodziny i jej samej.

Pełna pasji, liryzmu i wrażliwości, opowieść Mariny Nemat nie ma sobie równej. W kręgu poszukiwań własnego emocjonalnego odkupienia znajdują się jej oprawcy, mąż z rodziną, a także ojczysty kraj. Im wszystkim Marina ofiarowuje największy z możliwych darów: przebaczenie.

Książka została wydana w 2007 roku w Kanadzie i USA. Wszędzie towarzyszyło jej duże zainteresowanie czytelników i mediów. O fakcie, iż mamy do czynienia ze światowym bestsellerem, świadczą liczne wznowienia i dodruki oraz kolejne wydania w 22 językach na świecie, a także liczne artykuły i wywiady z autorką w prasie z całego świata. 

Informacje dodatkowe o Uwięziona w Teheranie:

Wydawnictwo: Polwen
Data wydania: 2008-11-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788375570632
Liczba stron: 334
Tytuł oryginału: Prisoner of Tehran
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Katarzyna Dałkowska

więcej

Kup książkę Uwięziona w Teheranie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Uwięziona w Teheranie - opinie o książce

Wspomnienia Mariny Nemat, która jako szesnastoletnia dziewczyna była więźniem politycznym po rewolucji islamskiej w Iranie.
Jako wróg rewolucji została areszyowana,skazana na śmierć i osadzona w Evin ,słynnym teherańskim więzieniu.
Jest to  sprzeciw wobec przemocy i tesknotą za wolnoscią w pełnym tego słowa znaczeniu.

Opowieść, która ukazuje, że zło jest złem, bez względu na to jak ktoś je nazwie i usprawiedliwi a żaden reżim nie będzie istniał wiecznie i nie religia, czy narodowość decydują o tym, czy człowiek jest dobry, czy zły, lecz on sam poprzez swoje poczynania, przekonania i wybory.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - zosia29
zosia29
Przeczytane:2016-01-14, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - ShirinKa
ShirinKa
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy