Historia służb wywiadowczych od biblijnych szpiegów po elektroniczną inwigilację.
Z czym zazwyczaj kojarzymy wywiad? Z szantażem, kradzieżą, zabójstwami, walką i innymi niezbyt miłymi działaniami. Tymczasem autor tej swobodnej, niekiedy żartobliwej lub złośliwej opowieści o dziejach szpiegostwa przypomina jednak, że zrodziło się ono z naturalnej, bynajmniej nie nagannej potrzeby bezpieczeństwa. Tak było u zarania wywiadu, gdy Noe wypuszczał na zwiady ptaki, tak jest i dziś, gdy satelity rozpoznawcze śledzą ruchy wojsk. Według Tadeusza Kisielewskiego stałe od tysiącleci są też podstawowe procedury i techniki szpiegowskie, ukazuje nam zatem te działania, w których najlepiej przejawia się natura wywiadu.
Autor między innymi szczegółowo przedstawia powstanie pierwszych w nowożytnej cywilizacji zachodniej struktur wywiadowczych - papieskiej i angielskiej - oraz pierwszego wywiadu Stanów Zjednoczonych. Ujawnia rolę polskich oficerów w szkoleniu agentów SOE i OSS oraz wnikliwie rozwija temat polsko-japońskiej współpracy na tym polu w latach 1904-1944. Przypomina też czasy, gdy dwa narody - polski i żydowski - nie miały własnego państwa, ale miały znakomicie działający wywiad.
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2018-09-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 352
Książka odsłaniająca niewygodną prawdę na temat śmierci ks. Jerzego Popiełuszki i jej prawdziwych sprawców! W 2014 r. minęła 30. rocznica...
W okresie PRL była propagandowym symbolem ,,przyjaźni i braterstwa broni ze Związkiem Radzieckim". W III Rzeczypospolitej stała się tym, za co większość...
Przeczytane:2019-03-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2019 roku,
Książkę może czyta się ciężko i myślałam, że więcej o tych szpiegach będzie, bo czasami to autor według mnie odbiegał od tematu, ale część o polskim wywiadzie niezwykle ciekawa. Nie wiedziałam, że Polska i Japonia miały tak dobre stosunki ze sobą w częśći działalności jaką był wywiad i przekazywanie informacji.