Uświęcona zdrada

Ocena: 5 (1 głosów)
Powieść historyczna z czasów elżbietańskich. Część pierwsza trylogii, której centralną postacią jest William Harley, Wielki Herold Clarenceux. Pewnej grudniowej nocy 1563 roku, w domu Williama Harleya w Londynie zjawia się jego przyjaciel, katolik, Henry Machyn. Obawiając się o swoje życie, zostawia mu na przechowanie księgę, o której los się obawia. Wkrótce potem Clarenceux zostaje aresztowany, a jego dom splądrowany przez żołnierzy Francisa Walsinghama, sekretarza królowej Elżbiety. Walsingham żąda oddania kroniki Harleya i oskarża herolda o spisek przeciwko monarchini, lecz nie mając dowodów, wypuszcza go z nakazem dostarczenia księgi do wieczora. Kierując się wskazówkami Machyna, Clarenceux próbuje dotrzeć do zagadkowego bractwa Rycerzy Okrągłego Stołu. Tropiony przez ludzi Walsinghama zbiera strzępki informacji, które prowadzą go powoli do rozwiązania zagadki tajemniczej księgi. To jedyna droga, żeby ocalić życie swoje i swoich najbliższych, a może nawet znacznie więcej…

Informacje dodatkowe o Uświęcona zdrada:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-02-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7885-693-1
Liczba stron: 496

więcej

Kup książkę Uświęcona zdrada

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Uświęcona zdrada - opinie o książce

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2014-07-24, Przeczytałam,

Jeśli myśleliście, że o Elżbiecie I Tudor wiecie już wszystko, to musicie przeczytać „Uświęconą zdradę” Jamesa Forrestera. Gwarantuję Wam, że poznacie te czasy od strony, której nie znaliście z dotychczasowych książkowych podróży. Ale czy można dziwić się Królowej Dziewicy, skoro gdy miała trzy lata, jej matka została ścięta za zdradę, czarnoksięstwo i cudzołóstwo? Elżbieta I od samego początku miała bogate w doświadczenia dzieciństwo. Dlaczego nie miałaby skorzystać z posiadanej władzy, aby ukarać tych, którzy nie słuchali jej głosu?

Henryk VIII i jego słynne romanse były już przedmiotem serialu historycznego („Dynastia Tudorów”), i sporej liczby książek. Elżbieta I, córka jego i Anny Boleyn, była przeciwieństwem swojej siostry przyrodniej – Marii I Tudor. Maria jako zagorzała katoliczka urządzała krucjaty przeciw protestantom. Elżbieta I Tudor jako wierna protestantka paliła i ścinała katolików i innych innowierców. Prawda, że to były urocze czasy? Pełne strachu, intryg, nieskończonych uników i ogromnej dozy dyplomacji. Książka o tych czasach nie może być nudna ani nijaka.

Tak jest z „Uświęconą zdradą” Jamesa Forrestera, a właściwie Dr Iana J. F. Mortimera (prawie jak Mordimer Madderdin!), który specjalizuje się w historii. Oprócz powieści autor pisze także eseje, przewodniki (ten po Średniowiecznej Anglii jest świetny!), biografie oraz poezję. Skąd rozróżnienie na pisanie pod pseudonimem i pod swoim prawdziwym nazwiskiem? Wyjaśnienie jest proste – Ian-historyk trzyma się prawdziwej wersji historii, Ian-James natomiast może pewne rzeczy wymyślać, bez bycia posądzonym o herezję w naukowym świecie. Oprócz „Uświęconej zdrady” w Polsce dostępne będą niebawem także „Korzenie zdrady” jego autorstwa. Obie powieści obejmują mniej więcej ten sam okres historyczny, a ja jestem ciekawa, jak Ian poradzi sobie z innym tłem historycznym.

„Uświęcona zdrada” to pełna akcji i intryg książka, która zapewni Wam kilka wieczorów pełnych wypieków. Nawet jeśli nie darzycie Henryka VIII sympatią i napawa Was odrazą to, co robił każdej ze swoich żon, gdy tylko przestawały być przydatne, książka Jamesa się Wam spodoba, jeśli umiecie docenić sprawnie stworzone tło historyczne (nawet historycy to docenią, a może zwłaszcza oni?), wyraziste postaci oraz dobrze rozpisaną akcję. Zaraz po śmierci Henryka VIII tron objął Edward VI, ale zamieszanie po śmierci tego drugiego to dopiero HORROR! W „Uświęconej zdradzie” do całego kociołka autor dorzuca kilka nowych elementów – może na przykład tron wcale się Elżbiecie I nie należał? Mamy tu tajemniczą księgę, w której zapisano pewne sekrety, a w posiadaniu owej księgi znajduje się sam Wielki Herold (na jego nieszczęście). Co zrobi Królowa, by nie stracić Korony? Co zrobią jej wrogowie, aby zakończyć jej panowanie? Czy pogrom innowierców się zakończy, czy też działania Elżbiety I się nasilą? To wszystko przedstawia James Forrester w „Uświęconej zdradzie”.

Link do opinii
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 r.,
Okładka przyciąga spojrzenie wielką czerwoną pieczęcią, która może skrywać wielka tajemnicę. Tak samo tytuł - oksymoron, który intryguje, bo jakże zdrada może być uświęcona? W imię czego? Ano może. W imię wyższych wartości i konieczności. Intrygi, knowania, spiski istniały już wieki temu - w połowie XVI wieku w Londynie również ich nie brakowało. Rycerze Okrągłego Stołu stali na czele pewnej tajemnicy, ale każdy z nich znał tylko jej fragment. Pieczę nad całością miał stary krawiec, Henry Machyn. Jego inteligencja, spryt, przebiegłość i przezorność były ponad przeciętną. Pisząc swoją ,,Kronikę" nie tylko opisywał codzienne życie Londynu, ale też stał na straży tajemnicy. Swe dzieło powierzył przyjacielowi, Wielkiemu Heroldowi Clarenceux, dla którego przyjaźń, honor i lojalność były święte. To on oskarżony o spisek przeciwko królowej walczy z przeciwnościami losu i ścigającym go bezwzględnym i okrutnym sierżantem Crackenthorpe. Zagadka jest umiejętnie zakodowana i tylko nieliczni są w stanie ją rozwiązać. Ciekawie skonstruowana fabuła, w której prawda historyczna miesza się z fantastyką, przystępny język, nagłe zwroty akcji, przystępny język, szczegółowe opisy oddające koloryt epoki (ubiór, wystrój wnętrz, codzienne życie na ulicach Londynu czy w przydrożnych zajazdach) oraz głęboko skrywana od dziesiątków lat tajemnica to wszystko sprawia, że powieść czyta się jednym tchem. Umieszczenie na początku książki mapki XVI-wiecznego Londynu i zaznaczenie głównych miejsc wydarzeń zachęca czytelnika do przeniesienia się w czasie i przeżywania przygód wraz z bohaterami. W powieści nie ma przeciążenia wiadomościami historycznych, a te, które są podane, opisane są w przystępny i zrozumiały sposób. Niektórych mogą nużyć czasami przydługie opisy, ale to dzięki nim czytelnik poznaje realia epoki elżbietańskiej i bohaterów z różnych warstw społecznych.
Link do opinii
Inne książki autora
Korzenie zdrady
James Forrester0
Okładka ksiązki - Korzenie zdrady

JAMES FORRESTER TO PSEUDONIM HISTORYKA, DOKTORA IANA MORTIMERA, AUTORA PRZEWODNIKA PO ŚREDNIOWIECZNEJ ANGLII DLA PODRÓŻNIKÓW W CZASIE, KTÓRY ZNALAZŁ SIĘ...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy