Ukraińskie uchodźczynie wojenne. Tożsamość, trauma, nadzieja

Naszym celem było wysłuchanie opowieści uchodźczyń po to, aby spróbować zrozumieć, jak doświadczają one swojej ucieczki, traumy i aktualnej sytuacji oraz jakie sensy im nadają. Pozwoliło nam to na odejście od - powszechnego w literaturze - ukazywania uchodźców jako jednorodnej grupy, posiadającej podobne doświadczenia, i skoncentrowanie się na indywidualnych historiach, zawierających osobistą perspektywę, uwzględniającą ,,domowe narracje". W innej perspektywie te narracje mogą być postrzegane w kontekście konfrontacji z doświadczeniami, lękami i marzeniami jednostek, które ,,zwykle są niewidoczne", a ich historie są nieznane. Stanowią one impuls do refleksji nad problemem uchodźstwa, ale także nad naszymi wyobrażeniami, lękami i nadziejami.

W trakcie wywiadów podjęte zostały absolutnie kluczowe problemy związane z uchodźstwem Ukrainek do Polski. Dotyczyły one doświadczeń ich wcześniejszego życia w Ukrainie, tragizmu i przeżyć związanych z rosyjską agresją, decyzji o ucieczce, a także podróży do Polski. Ponadto wiązały się one z ich pobytem już w Polsce, z rozpaczą i tęsknotą oraz dążeniem do odnalezienia się w nowej sytuacji życiowej, których jedną z konsekwencji była pewna rekonstrukcja kobiecości. W wywiadach poruszyłyśmy również kwestie sytuacji mieszkaniowej i zawodowej uchodźczyń, edukacji ich dzieci oraz postrzegania Polski i Polaków. Wreszcie - starłyśmy się zrozumieć, jak uchodźczynie odbierają doświadczenie uczestnictwa w samym wywiadzie, w którym brały udział.

Część badawcza, zawarta w ósmym, bardzo obszernym rozdziale książki, poprzedzona jest częścią teoretyczną, na którą składa się siedem rozdziałów.

Informacje dodatkowe o Ukraińskie uchodźczynie wojenne. Tożsamość, trauma, nadzieja:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2023-01-02
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788382942095

Kup książkę Ukraińskie uchodźczynie wojenne. Tożsamość, trauma, nadzieja

Ściągi plagiaty fałszywe dyplomy
Agnieszka Gromkowska-Melosik0
Okładka ksiązki - Ściągi plagiaty fałszywe dyplomy

Książka [] napisana jest jak intrygująca opowieść sensacyjna i to na tyle zwięźle, że czytelnik połknie ją w jeden dzień, ale chętnie nieraz powróci do...

Kobieta epoki wiktoriańskiej. Tożsamość, ciało i medykalizacja
Agnieszka Gromkowska-Melosik0
Okładka ksiązki - Kobieta epoki wiktoriańskiej. Tożsamość, ciało i medykalizacja

Autorka jako pierwsza z polskich badaczek dziejów nowożytnych, bazując na źródłach anglo­ję­zycznych, odważyła się zmierzyć z trudną i dotąd w nikłym stopniu...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;