„Ufający” to nowe wydanie bogato ilustrowanej biografii bł. ks. Michała Sopoćki autorstwa znanego duetu: Grzegorz Górny (reporter) i Janusz Rosikoń (fotograf). Wybrali się oni śladami kierownika duchowego i spowiednika św. Siostry Faustyny Kowalskiej, docierając do wszystkich miejsc związanych z jego życiem – na Białorusi, na Litwie i w Polsce. Zrekonstruowali jego życiowy szlak, pełen licznych przygód, perypetii i nieoczekiwanych zwrotów akcji – od końca XIX stulecia do schyłku XX wieku. Wyruszyli w wędrówkę nie tylko w czasie i przestrzeni, lecz także odbyli podróż duchową, starając się zagłębić w tajemnicę Bożego Miłosierdzia. W swej książce przybliżyli czytelnikom postać błogosławionego, a zarazem – przez pryzmat jego sylwetki – przedstawili dzieje najbardziej dynamicznie rozwijającego się współcześnie kultu w świecie chrześcijańskim, czyli nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego. Renomowani autorzy, którzy wydali już wspólnie m.in. biografie św. Siostry Faustyny Kowalskiej czy św. Stanisława Papczyńskiego, po raz kolejny dali się poznać jako twórcy łączący kompetencje i błyskotliwy styl z fotograficznym kunsztem i edytorskim wyrafinowaniem. Powstała książka będąca ucztą dla umysłu i dla oczu.
W książce autorzy omawiają następujące tematy:
1.Dzieciństwo - Poddany cara
2. Nauka - Wiara i rozum
3. Seminarium - Droga do kapłaństwa
4. Wikary - Pierwsza parafia
5. Kapelan - Mundur i sutanna
6. Ojciec - Przemierzając wilno
7. Faustyna - Spotkanie z mistyczką
8. Miłosierdzie - Jezu, ufam tobie
9. Zmagania - Powołanie w powołaniu
10. Okupacja - Między Stalinem a Hitlerem
11. Założyciel - Uciekając przed pościgiem
12. Transporty - Czas przesiedleńców
13. Białystok - Apostoł miłosierdzia
14. Przeciwności - Próba pokory
15. Schyłek - Ostatnie lata
16. Święto - Polski pontyfikat
17. Błogosławiony - Droga na ołtarze
18. Zgromadzenie - Duchowy owoc
Mam nadzieję, że dzięki tej książce czytelnicy będą mogli poznać bliżej wielką postać współczesnego Kościoła, a także zgłębić to, co było istotą jego misji – czyli tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Niech także nam towarzyszy zawołanie, które było życiową dewizą Błogosławionego: „Jezu, ufam Tobie”.
Kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych
Ten święty człowiek zostawił swe święte ślady w trzech niezależnych krajach – na Białorusi, Litwie i w Polsce, na pewno można go nazwać Patronem Trojga Narodów: Białorusi, Litwy i Polski. Jest to bardzo ważne z perspektywy integracji europejskiej. Nie pragmatyzm polityczny i ekonomiczny, ale wartości duchowe, Miłosierdzie Boże, na które wskazuje dzisiejszy nowy Błogosławiony, muszą jednoczyć Europę.
Abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski
W książce „Ufający” poznajemy, wciąż jeszcze w pełni nie odkrytą, postać wielkiego apostoła Miłosierdzia Bożego bł. Michała Sopoćki. Autorzy poprzez słowo i obraz prowadzą nas ścieżkami jego życia i dzieł apostolskich. Opowiadają i ilustrują historię ludzką, a przecież kreśloną Boską ręką, którą sam bł. Michał odczytał „jako jedno pasmo objawów nieskończonego Miłosierdzia Bożego”. Trafnie wyróżniają w duchowej charakterystyce błogosławionego ufność w Miłosierdzie Boże, która pozwoliła niestrudzenie, mimo przeciwności, prowadzić misję apostolską, owocującą dziś upowszechnieniem kultu Miłosierdzia Bożego w świecie.
Bp Henryk Ciereszko, biograf bł. Michała Sopoćki
Ufający – tym słowem najlepiej można objąć tajemnicę duszy ks. Michała Sopoćki. W sposób absolutny żył on ufnością w Miłosierdzie Boże. Przez konfesjonał pozwolił się otworzyć duszy św. Siostry Faustyny i pomógł odczytać wolę Boga przekazaną przez tę prostą zakonnicę. Pokazał, że konfesjonał może stać się najważniejszym miejscem kapłańskiej służby i najskuteczniejszą amboną nauczania oraz najlepszą drogą do wchodzenia na duchowe szczyty, aby dotknąć Nieba. Ks. Sopoćko wskazał bezgraniczną ufność w Boże Miłosierdzie jako najpiękniejszy styl chrześcijańskiego życia, przepełnionego świadomością, że jesteśmy w rękach Pana Boga.
Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”
Kim był ten niespotykanie spokojny człowiek, któremu została powierzona największa tajemnica świata? Jakie wewnętrzne bitwy musiał stoczyć, skoro notował: „Kończę osiemdziesiąt lat. Moje ręce są puste”? Co w jego postawie rozbrajało serce samego Jezusa, który zdumionej Faustynie szeptał: „życzenia jego są życzeniami Moimi” i „Jego wola będzie ponad wolę moją”? Jak to dobrze, że duet Górny–Rosikoń powędrował śladami ks. Michała!
Marcin Jakimowicz, „Gość Niedzielny”
Wydawnictwo: Rosikon Press
Data wydania: 2018-07-04
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 328
Stoi na Księżycu, zasłania sobą Słońce i okrywa się płaszczem Nieba… Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń tym razem odsłaniają przed nami tajniki objawienia...
„Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty z historii Kościoła” to najbardziej intrygująca książka w dorobku Grzegorza Górnego i Janusza...
Chcę przeczytać,