Uczeń Alvin

Alvin powraca do miejsca swych narodzin, aby podjąć naukę u kowala. Nie wszystko dobrze się układa w Hatrack River. Alvin musi nauczyć się wykorzystywać magiczne umiejętności, którymi został obdarzony. Niszczyciel czeka tylko na okazję, aby go zabić. Ale jest tam też ktoś, kto czuwa nad Alvinem z daleka - żagiew.

Orson Scott Card (ur. 1951) - jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Zadebiutował w wieku 26 lat opowiadaniem ,,Gra Endera"; zostało ono później rozbudowane do rozmiarów powieści, która zapoczątkowała jeden z najpopularniejszych cykli powieściowych autora - Sagę o Enderze. Równie popularną i powiązaną z nią fabularnie jest Saga Cienia.

,,Uczeń Alvin" to trzeci tom cyklu Opowieści o Alvinie Stwórcy, wznowienie kolejnych części w nowej szacie graficznej ukażą się wkrótce nakładem Prószyński i S-ka.

Informacje dodatkowe o Uczeń Alvin:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-02-16

Kup książkę Uczeń Alvin

Uczeń Alvin - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-02-13, Ocena: 4, Przeczytałem,
ALVIN POWRACA Najsłynniejszy obok Endera bohater powraca. I to na wiele sposobów. Powraca bowiem we wznowieniu swoich przygód, powraca z kolejnym tomem, ale także i powraca do domu oraz na właściwą sobie ścieżkę. Przede wszystkim jednak powraca w znakomitym stylu, oferując fanom porcję świetnej fantastycznej rozrywki, a nieznającym go jeszcze czytelnikom szansę na wejście w intrygujący świat alternatywnej historii Stanów Zjednoczonych. Po opuszczeniu Indian, Alvin Stwórca wraca do miasta, w którym przyszedł na świat, żeby zostać uczniem kowala. Bohater musi nauczyć się wykorzystywać swoje magiczne zdolności i stać się wreszcie tym, kim bycie jest mu przeznaczone. Jednakże pod jego nieobecność zmieniło się nie tylko Hatrack, ale również sam kowal. Dojrzewając do roli Stwórcy Alvin poznaje zarówno własne możliwości, jak i nowych ludzi, na losy których będzie miał wpływ. Co jednak los gotuje dla niego samego, kiedy na horyzoncie wciąż czają się zagrożenia? Pierwszy tom przygód Alvina Stwórcy, „Siódmy syn”, zabrał nas na wyprawę do alternatywnej wersji Stanów Zjednoczonych, pokazując odmienne od znanego z historii ich kształtowanie się. W drugim autor sięgnął do zawsze gorącego tematu rdzennych mieszkańców tych ziem, teraz nadszedł czas poruszyć inny ważki, doskonale znany wszystkim temat – niewolnictwo. Orson Scott Card, jak na naprawdę dobrego pisarza Science Fiction przystało, uniknął na tym polu oczywistości i zbytniej prostoty. Z niewolnictwa nie uczynił bowiem ani motywu przewodniego, ani zaledwie tła. Temat staje się jedną z wiodących kwestii, ale nie dominuje jednocześnie nad istotą powieści – powolną, acz nieuchronną przemianą niepewnego siebie Alvina w prawdziwego Stwórcę. Poza tym Card pokazał także różne odcienie niewolnictwa, a zarazem przecież i rasizmu, nie zapominając przy tym o drugiej stronie medalu. Oczywiście z prezentacją alternatywnej historii idą w parze także nieuniknione kontrowersje. Szczególnie, gdy dotyka się tematyki wiary, a na te rejony zapuszczają się „Opowieści o Alvinie Stwórcy”. Czy Card na tym polu zachował równowagę, czy też nie, to już zależy od indywidualnej wrażliwości czytelniczej, ale śmiało można powiedzieć jedno – wszystko, co w temacie napisał autor, powstało tylko w celu zwiększenia realizmu opowiadanej historii, a nie żeby przyciągnąć rządnych kontrowersji odbiorców. Co warto jeszcze wspomnieć to fakt, że ze względu na swoistą lekkość stylistyczną, seria o Alvinie Stwórcy nadaje się znakomicie zarówno dla dojrzałych, wyrobionych czytelników fantastyki, jak również zaczynającej z nią przygodę młodzieży. Powieści Carda czyta się szybko, przyjemnie, ale nie bezrefleksyjnie. Dlatego też polecam gorąco i czekam na wznowienia kolejnych tomów. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/02/13/uczen-alvin-orson-scott-card/

Po przeczytaniu dwóch pierwszych tomów cyklu „Alvin Stwórca” zafascynowana postacią głównego bohatera szybko sięgnęłam po kolejny tom zatytułowany „Uczeń Alvin”. Tym bardziej, że chłopiec trafia w końcu do miejsca swoich narodzin by terminować u mistrza kowalskiego, Makepeace Smitha. I od pierwszej chwili wie, że nie będzie lekko. A do tego szybko okazuje się, że niektórzy mieszkańcy Hatrack River mają kłopoty a Alvin musi użyć swego daru by im pomóc. Ma też nowego przeciwnika.

Alvin zmienia się, dorasta. Potrafi zdobyć sympatię i zaufanie ludzi. Uczy się też radzić sobie z poważniejszymi problemami. A do tego cały czas poszukuje odpowiedzi na dręczące go ciągle pytanie, kim naprawdę jest i jak ma zostać Stwórcą. Na szczęście w miasteczku pojawia się nauczycielka, która jest w stanie nauczyć Alvina czegoś o nim samym.

Akcja powieści krąży wokół Alvina ale jest jeszcze jedna bardzo ważna postać mały Arthur Stuart, mieszaniec. W poprzednim tomie poruszono problem Czerwonych. W tym tomie tło stanowi problem niewolnictwa. Czarni traktowani są gorzej niż zwierzęta, zwłaszcza że kobiety wykorzystywane są do rozrodu. Mały Arthur jest pół-Białym, pół-Czarnym dzieckiem uratowanym przez matkę przed strasznym losem. Dobrzy ludzie pomagają mu, ale właściciel jego matki chce go odszukać za wszelką cenę. Tym bardziej, że chłopiec dysponuje ukrytym talentem.

Muszę przyznać, że ten tom czytało się mi dużo lepiej niż poprzednie. Ciężko mi jest powiedzieć czy po prostu przyzwyczaiłam się do stylu pisania autora czy też sama historia jest dużo bardziej wciągająca. Bardziej chyba to drugie, tym bardziej, że w końcu pojawia się wątek miłosny. Czas poświęcony tej książce zdecydowanie nie jest czasem straconym. Bardzo przyjemna powieść fantasy. Polecam.

Goście
Orson Scott Card0
Okładka ksiązki - Goście

W pierwszym tomie Rigg połączył siły z innym równie utalentowanym nastolatkiem, by odnaleźć siostrę i zrozumieć, na co naprawdę go stać. W drugim - stanął...

Saga Endera (I). Gra Endera. Audiobook
Orson Scott Card0
Okładka ksiązki - Saga Endera (I). Gra Endera. Audiobook

PIERWSZY TOM KULTOWEGO CYKLU CARDA Wobec śmiertelnego zagrożenia nadciągającego z kosmosu Ziemia przygotowuje swoją broń ostatniej nadziei. Zagrożona...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski