Tytuł powinien być metaforą

Ocena: 3 (1 głosów)

Najpierw było Słowo

A Słowa mają moc tworzenia świata

Zastanawiałeś się, co to właściwie oznacza? Krakowski psycholog, specjalista od „głupoty ludzkiej”, otrzymał zadanie rozwikłania zagadki istnienia. W tym celu udał się do amazońskiej dżungli, gdzie nie zważając na przeciwności losu i rosyjskich żołdaków dotrzeć ma do tajemniczej jaskini…

Tytuł powinien być metaforą to powieść, jakiej jeszcze nie było. Lekka, pomysłowa. Obowiązkowa lektura dla wszystkich moli książkowych, którzy czasem się zastanawiają, czym w istocie są światy przedstawione w książkach.

Informacje dodatkowe o Tytuł powinien być metaforą:

Wydawnictwo: Manufaktura Słów
Data wydania: 2019-06-05
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-66115-27-9
Liczba stron: 124
Tytuł oryginału: Tytuł powinien być metaforą
Język oryginału: Polski

Tagi: popkultura

więcej

Kup książkę Tytuł powinien być metaforą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Tytuł powinien być metaforą - opinie o książce

Avatar użytkownika - lourdes
lourdes
Przeczytane:2019-07-30, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2019, Mam,
Bądź silna postaci literacka Książeczka podzielona jest na kilkanaście zatytułowanych rozdziałów. Każdy z nich w nierozwlekłej formie przedstawia przygody głównego bohatera. Ten otrzymawszy list od pewnego człowieka, postępuje według zaleceń w nim zawartych i wnet rozpoczyna się seria nieoczekiwanych, ale i interesujących zdarzeń, w które on sam, jak i kilka pobocznych osób będzie wplątany. Rzecz, ogółem mówiąc, tyczy się pewnego manuskryptu, który mają, wspólnie z nadawcą listu-zaproszenia, odnaleźć. Żeby to zrobić, należy się udać w dane miejsce. Po drodze pojawiają się różne komplikacje, ale czy one istnieją naprawdę? Kim tak w rzeczywistości jest główny bohater? Czy manuskrypt o głupocie gdzieś tam istnieje?

Na powyższe pytania odpowiedzi znajdziemy, sięgając po niezbyt obszerną publikację Krzysztofa Siwca. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to klasyczne opowiadanie, ale coś na kształt eksperymentu. Jest fabuła, są postaci i miejsca, ale wszystkie naznaczone swego rodzaju iluzją. To bardziej zabawa narracyjna niż opowiadanie z krwi i kości. Nie zmienia to jednak faktu, że od początku do ko}ca spełnia wymogi formy, gatunku i budowy. Gatunku? Ten akurat trudno określić, ale przygodowo-surrealistyczna sensacja to chyba najtrafniejsze określenie.

Idealna propozycja dla fanów niezobowiązujących utworów. Taki pop kulturowy kąsek, który nie pociągnie za sobą hektolitrów przemyśleń, nie dostarczy nieopisanych emocji i może nie zaburzy nam widzenia świata, ale zabawi swą kuriozalną formą i dostarczy ciekawych spostrzeżeń na samą literaturę, na książki. Jeśli nie ma to być zapadająca na długo w pamięć jakaś historia obyczajowa czy znamienity dramat, to polecam.

Jedna uwaga techniczna: niemal 1/3 tj. początkowe (około) 40 stron posiada masę tzw. literówek oraz błędów interpunkcyjnych Niby nic wielkiego, a jednak może trochę przeszkadzać, bo gdy co stronę pojawia się taka wpadka, to, zamiast myśleć o treści, czekamy, kiedy pojawi się kolejne niedociągnięcie. Im dalej, tym lepiej lub mniejszą zwracałam już na to uwagę.

Reasumując, Tytuł powinien być metaforą nie jest  lekturą dla miłośników klasycznych form, ale dla fanów szeroko pojętej pop kultury i nowoczesnego pisarstwa, już tak.

Link do opinii
Inne książki autora
nie ma tytułu.
Krzysztof Siwiec 0
Okładka ksiązki - nie ma tytułu.

Jeszcze nigdy fikcja nie była tak blisko rzeczywistości Marta, oczytana i rezolutna nastolatka, walczy o uhonorowanie Pisma Świętego medalem prezydenta...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy