Trzy młode pieśni


Tom 4 cyklu Północna droga
Ocena: 4.83 (12 głosów)

Norwegia, druga połowa X wieku. Dwaj synowie możnych rodów spotykają się w szeregach młodej drużyny. Przygląda im się siostra jednego z nich. W drodze ku dorosłości wszyscy troje przechodzą kolejne szczeble wtajemniczeń. Świat mężczyzn i kobiet. Obok? Razem? Los przepowiedziany u ich poczęcia. Przeznaczenie, któremu rzucają wyzwanie, płynąc na wielką bitwę. Świat mężczyzn ćwiczonych do zabijania. Wojowników przeobrażających się w bitewnym szale w bestie. I dziewczyny, która walczy, by w braterstwie było miejsce dla siostry.

,,Północna Droga", cykl osnuty wokół historii Skandynawii, przesiąknięty nordycką mitologią, przestaje być tylko tytułem, staje się bohaterem opowieści.

Ragnarok. Koniec świata bogów okaże się końcem świata wielu ludzi.

W Trzech młodych pieśniach ruszamy z Panami Północy na wiking. Autorka pozwoliła dojść do głosu młodym: Bjornowi, Ragnarowi i Gudrun. Książka pełna jest opisów walki, męskiej odwagi, krwi i braterstwa, ale, jak zwykle u Cherezińskiej, nie brak też magii, seksu i pierwiastka kobiecego. Zastanawiam się, jakiej ofiary zażądała od autorki bogini Freya w zamian za dar tak wspaniałej narracji, która przenosi czytelnika prosto w odbierany wszystkimi zmysłami świat.

Lubomir Baker, ,,Gentleman"

Autorka znowu kpi sobie z naszych czytelniczych i społecznych przyzwyczajeń, zmienia optyki, perspektywy, przebiera się i w każdym przebraniu jednako pociąga. Mało, podnieca! Wszystko przez TE momenty, dzięki którym czytelnikowi staje, jak nigdy wcześniej, przed oczami pełnowymiarowy średniowieczny świat. Trzema młodymi pieśniami autorka dopełniła narrację ,,Północnej Drogi", odpowiedziała na czytelnicze oczekiwania i jednocześnie znowu zaskoczyła. Finał zaiste spełniający. Cherezińska doskonale wie, jak TO robić. I formalnie, i fabularnie. Jednym zdaniem: misterna robota i fantastyczne czytelnicze doznania.

                                                                                                                                             Maciej Duda, krytyk literacki

Cherezińska oswaja średniowiecze. Chyba jako pierwsza od czasów Kraszewskiego dostrzegła powieściowy potencjał początków dynastii piastowskiej. To bardzo solidne, europejskie pisarstwo popularne. Takie jak to, które wydało Brata Cadfaela, Filary Ziemi czy Królów przeklętych.

Łukasz Modelski, ,,Twój Styl", autor Dziewczyn wojennych

Jedna opowieść, sześć historii, każda inna. Łapię się na tym, że czytając ,,Północną Drogę", zamykam oczy i pod powiekami widzę potężne fiordy i gnane wiatrem chmury. Nie mogę uwierzyć, że to już koniec cyklu! I to jaki koniec! Poczułam się, jakby przyłożył mi... Ragnar, Bjorn, Gudrun i ukryte między słowami pragnienia...

Aleksandra Zaprutko-Janicka, ciekawostkihistoryczne.pl

Elżbieta Cherezińska, autorka powieści piastowskich Gra w kości i Korona śniegu i krwi. Z jednakową pasją zgłębia skandynawskie i polskie średniowiecze.

Jak sama mówi: ,,Północna Droga" jest tak napisana, by Czytelnik mógł zacząć ją czytać w dowolnym momencie. Choćby od ostatniej części.                                

Informacje dodatkowe o Trzy młode pieśni :

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2012-11-12
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788365676122
Liczba stron: 624
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Trzy młode pieśni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Trzy młode pieśni - opinie o książce

Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Książka bardzo pięknie napisana.Styl z wyższej półki,aż dziw,że pani Cherezińska nie zdobyła większego rozgłosu. Nie ma zasady ani kolejności czytania. I tak po "Sadze Sigrun" zaczęłam czytać "Trzy młode pieśni".Gdy w tej pierwszej poznaliśmy świat widziany tylko oczami Sigrun,tutaj możemy uzupełnić swoją ciekawość,dopowiedzianą przez trójkę bohaterów. Poznajemy myśli i rozterki Bjorna,syna Regina oraz Ragnara oddanego przez matkę na wychowanie do Namsen. Ostatni wątek dotyczący Gudrun był dla mnie najciekawszy.Dowiadujemy się co tak naprawdę "siedzi"w jej dziewczęcej głowie.Wątek pachnący lasem,ziołami,magią... Świat chłopców to niewybredne żarty i przekomarzania.Wkraczanie w dorosłe życie.Pierwsza wyprawa,walka i przede wszystkim brutalność. "Odbieramy życia, nie licząc ich. Ale liczymy śmierć każdego druha osobno" W czwartej części uczymy się zwyczajów z życia codziennego wikingów co jest świetnym uzupełnieniem wiedzy. Zakończenie jest niestety dużym rozczarowaniem.Burzy cały zbudowany wcześniej klimat.Urwana tak nagle,jakby w pośpiechu,cała historia.Domieszka uczuć dwojga głównych bohaterów,wychodząca z nikąd,to dla mnie pomyłka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2014,
Nastaje czas młodego pokolenia - Ragnara z Ynge, Bjorna z Namsen i jego siostry Gudrun. To ich pieśni się splatają. Ragnar i Bjorn wyruszają w podróż by się zemścić. Gudrun zostaje z matką by nauczyć się prowadzić gospodarstwo Młodzi plotą własne życie, inne niż oczekiwane przez ich rodziców. Bjorn i Ragnar umacniają swoje braterstwo, Gudrun dorasta, dojrzewa, zmienia się. Książka ta powraca do świata magii, pogaństwa, wprawia w zadumę, smutek, nadchodzi nieuniknione - zmiany, chrześcijaństwo, Raggnarok.
Link do opinii
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2017-02-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Ostatni tom sagi 'Północna Droga'. Były już kobiety, był mężczyzna, czas teraz na najmłodsze pokolenie. Dzieci Sugrun i Haldred nie są już diećmi, to młodociani dorośli, który wkraczają dorosłe życie. Świat oglądany trzema parami oczu jest wyjątkowy, niby ten sam, a jednak każdy inny.

 

Każda książka z serii była nieco inna. T arównież jest wyjątkowa i to czyni całą sagę tak ciekawą. Cherezińska wspaniale odmalowuje charaktery, osobowości i wewnętrzne emocje w twardym życiu wikingów. Trójwątkowa opowieść sprawia, że czytelnik porusza się w szerszym kontekście, ale też wiele  kwestii pozostaje dla niego ukryte. Ciekawa i wciągająca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2019-07-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019,
Avatar użytkownika - Amarylliss
Amarylliss
Przeczytane:2017-04-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2014, 26 książek 2014,
Inne książki autora
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Wojenna korona

,,Wojenna korona" - czwarty tom bestsellerowego cyklu ,,Odrodzone Królestwo" Dokonało się. Na skroniach Władysława Łokietka spoczęła królewska korona...

Korona śniegu i krwi
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Korona śniegu i krwi

Pierścień, który zmyje klątwę...Miecz, który skłóci śmiertelnych...Orzeł, który przebudzi królestwo.Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne ongiś królestwo w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy