Saga Sigrun to pierwsza część cyklu Północna Droga. Mamy w tej książce wszystko, co pozwala zupełnie zatopić się w napisanej z epickim rozmachem opowieści o życiu wikingów i na czas lektury stać się jednym z nich. Ogromna erudycja i wyobraźnia Autorki sprawia, że uczestniczymy w świecie absolutnie przekonującym - zmysłowym i detalicznym. To hipnotyczna uczta czytelnicza. Olga Tokarczuk, autorka Domu dziennego, domu nocnego i Biegunów.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2009-05-19
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 406
Język oryginału: polski
Głóny wątek? Związek tytułowej Sigrun i jej męża Regina - na swój sposób jakże szczęśliwy, choć przecież zaaranżowany, podporządkowany planom bitew, działań strategicznych. Namiętność (ten wątek może nadmiernie rozbudowany), tęsknota, obawa o losy najbliższych sercu wojów - ojca, męża, syna, wychowanków. Duchowe rozterki. Przepowiednie, intrygi i życie codzienne - siewy, zbiory. Historia tkana misternie, z dbałością o szczegóły, ale bez przytłaczania czytelnika nadmiarem informacji. Za to wabiąca pięknem opisów, emocjonalnością.
Opowieść o życiu Sigrun - córki wikinga. Bardzo lubię książki Pani Cherezińskiej i bardzo wkręciłam się w serial o wikingach dlatego sięgnęłam również po tą pozycję. Jednak nie wciągnęła mnie tak bardzo jakbym się tego spodziewała, szkoda.
Jest to pierwszy tom sagi "Polnocna droga". Pani Cherezinskiej udało się niesamowicie wprowadzić mnie w klimat Skandynawii. Opisuje ona poprzez główną bohaterkę Sigrun szereg zasad życia wśród ludu dalekiej północy. Przeprowadza nas przez zycie Sigrun-od nastoletniej panny, następnie zony jarla Regina wreszcie matki. Na co zwróciłam szczególną uwagę to dość odważne ale naprawdę pięknie opisane sceny miłosne. Wyobraźnia Pani Cherezinskiej zasługuje na uznanie, powodując że sceny zblizen nie są natarczywe i męczące. A jest ich sporo. Książkę czyta się bardzo lekko. Nie jest pisana ciężkim językiem. Jak ktoś ma ochotę wejść w klimat zimna, miłości, rytuałów , opisow zasad rzadzacych wsrod ludnosci polnocy to gorąco polecam. Jest to książka z klimatem.
Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina...
Norwegia, druga połowa X wieku. Dwaj synowie możnych rodów spotykają się w szeregach młodej drużyny. Przygląda im się siostra jednego z nich. W drodze...