W podmiejskim parku w Marsylii ryjące tam dziki wykopują z ziemi poćwiartowane ciało kobiety. Policja ustala, że ofiara przed laty pracowała w cyrku jako żywa tarcza dla rzucającego nożami. Wiadomość o okrutnym morderstwie okazuje się wstrząsem dla Abbasa el Fassi, bliskiego przyjaciela byłego policjanta Toma Stiltona. Postanawiają wspólnie wyjaśnić to morderstwo.
W tym samym czasie w podsztokholmskiej miejscowości Rotebro policja bada sprawę samobójczej śmierci Bengta Shlmana, który powiesił się we własnym domu. Szybko ustala, że w istocie chodzi o zabójstwo, które może mieć związek z kradzieżą partii narkotyków z magazynów urzędu celnego. Śledztwo w tej sprawie prowadzi pani komisarz Mette Olsäter z międzynarodowego zespołu prowadzącego operację przeciwko handlowi narkotyków w internecie.
Początkująca policjantka Olivia Rönning, znajoma rodziny Sahlmanów, idzie innym tropem, który nieoczekiwanie łączy się z ustaleniami poczynionymi w Marsylii przez Stiltona i Abbasa el Fassi. Stilton i Rönning łączą siły, aby rozwiązać obie sprawy.
Trzeci głos to pasjonująca kontynuacja Przypływu, debiutanckiej powieści małżeństwa Cilli i Rolfa Börjlindów, która stała się prawdziwym przebojem na szwedzkim rynku czytelniczym.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2014-05-07
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 464
Świetna książka, jak zresztą wszystkie z serii o kliku przyjaciołach detektywach (i nie tylko), których wzajemne, czasem skomplikowane relacje, nie przeszkadzają im w zjednoczeniu się i rozwiązywaniu trudnych spraw kryminalnych. Nie zawsze działają oni zgodnie z literą prawa, często "wchodzą" w nieciekawe środowisko, ale mogą na siebie liczyć. Książkę czyta się z zapartym tchem, aż nie chce się przerywać na (niezbędny jednak) sen. Mocne zakończenie. Polecam!
Fenomenalna książka! Kilku głównych bohaterów, z których każdy mierzy się ze swoimi problemami i próbuje rozwiązać sprawy bliskie jego sercu. Nieoczekiwanie dla wszystkich niektóre z nich okazują się mieć wspólny element, wzajemnie się przeplatają. Postaci bohaterów nakreślone są niezwykle ciekawie, każdy z nich jest inny, na swój sposób specyficzny i interesujący. Mimo tego potrafią się wzajemnie wspierać, gdy sytuacja tego wymaga. Polecam ten kryminał, naprawdę warto poświęcić na niego tych kilka godzin.
,,Trzeci głos" to książka posiadająca wszystkie elementy charakterystyczne dla dobrego kryminału. Mroczny klimat, brutalna zbrodnia, kolejne trupy, ślepe tropy, intrygi i tajemnice. Znajdziemy tutaj również zwroty akcji i zakończenie, które nie jest łatwe do odgadnięcia. Książka posiada również elementy thrillera i sensacji.
Olivia próbuje poskładać swoje życie po tym co dowiedziała się o sobie. Chcę wyjechać za granicę i porzucić zawód policjantki. Zatrzymuje ją jednak pewne samobójstwo. Sandra Sahlmann jest nastolatką i pewnego dnia wraca do domu i zastaje w nim powieszonego tatę. Olivii coś nie pasuje tutaj i postanawia przyjrzeć się tej sprawie bliżej. Odkrywa, że rodzinny laptop znika. Ktoś go ukradł? Co na nim było?
Oprócz samobójstwa Benght mamy tutaj drugą sprawę. Na terenach spacerowych pod Marsylią zostają odnalezione w kilku miejscach poćwiartowane zwłoki, niewidomej kobiety. Kiedyś była piękną kobietą, która pracowała w cyrku i była żywą tarczą dla artysty. Wtedy poznała Abbas. Obecnie jej ukochany i Tom Stilton łączą siły by złapać mordercę.
Co te dwie sprawy mają wspólnego z śledztwem dotyczącego międzynarodowego handlu narkotykami, prostytucją i zaniedbaniem w domach opieki?
Książkę czyta z zapartym tchem. Uwielbiam gdy już w pierwszym rozdziale wiemy, że doszło do makabrycznego zabójstwa. Bardzo lubię również w kryminałach to, że są prowadzone dwie sprawy, które w jakiś sposób łączą się ze sobą.
,,Trzeci głos" to drugi tom cyklu o Tomie Stilton i Olivii Rönning. Cyklu, który potrafi wciągnąć od samego początku. Każdy tom można czytać niezależnie od siebie, ale polecam od początku. Dzięki czemu możemy bliżej poznać Olivie i Toma. Obie postacie są bardzo charakterystyczne. Do tej pory nie mieli łatwego życia i w każdej części autorzy książki uchylają o nich nowe fakty.
Pierwsza z serii książek, której bohaterami są Tom Stilton i Olivia Rönning W księżycową noc młoda ciężarna kobieta pada ofiarą wyjątkowo...
Przeczytane:2022-06-19,
"Trzeci głos" to druga książka w serii o Tom'ie Stilton i Olivii Rönning. Jest to cykl kryminalny i zdecydowanie warto czytać w odpowiedniej kolejności, choć złapanie jednego z środkowych tomów, a później zaczęcie od nowa, by poznać całą serię wcale nie przeszkadza. Przetestowałam na sobie i owszem, wiadomo, że sama sobie zrobiłam jakieś spojlery, ale to absolutnie nie przeszkadza w poznawaniu całości od pierwszej części. Teraz czytam po kolei, układam na półce w nowym wydaniu.
A o czym ta seria jest? Mamy dwójkę śledczych. Absolwentkę szkoły policyjnej myślącą o rzuceniu pracy w policji i byłego śledczego. Ich już poznajemy w pierwszym tomie, a w tym podążamy za nimi aby zobaczyć co się będzie działo w ich życiu. Tym razem, jak na kryminał przystało, również trafia się trup. Młoda dziewczyna znajduje zwłoki swojego ojca, które wyglądają tak, jak by ten popełnił samobójstwo. Tylko to wszystko jest zbyt dziwne i zbyt podejrzane, więc Olivia musi to sprawdzić. Dlaczego? Bo zna tę rodzinę, z poza tym, wydaje się jej, że śledztwo idzie w niekoniecznie dobrym kierunku. Co z tego wyniknie?
Z drugiej strony mamy Tom'a i u niego także trafia się trup. Tutaj to niewidoma kobieta, która została poćwiartowana. Tak, jest krwiście i brutalnie. Czyżby te dwie sprawy coś mogło łączyć?
W tej książce poruszane są nie tylko typowy wątek kryminalny, a w zasadzie to dwa, ale też trudne tematy, jak ten związany z handlem narkotykami. Bardzo zgrabnie przeskakujemy między kolejnymi rozdziałami, a akcja prowadzona jest dwutorowo, z dwoma głównymi bohaterami. Każde próbuje rozwiązać swoje śledztwo i to według mnie bardzo ciekawy zabieg, bo nie skupiamy się na jednej sprawie, a na dwóch i tworzy to niezły mętlik z głowie czytelnika. Pojawia się dużo pytań, hipotez, dziwnych zbiegów okoliczności. Wszystko to składa się w spójną powieść kryminalną.
Jest brutalnie, jak już wspominałam. Dla mnie to zaleta, ale wiem, że wiele osób to odrzuci. I ta brutalność przewija się nie tylko w obrazie zwłok, ale obrazuje nam to, że nie tylko zabójca może postępować bez grama litości, ale także ci których uważamy za mniejsze zło. Zaniedbania w domach opieki czy handel narkotykami to także okrucieństwo wobec ludzi i tutaj zostały bardzo ciekawie wplecione w fabułę.
Czy akcja mknie? No cóż, nie. Ale nie przeszkadza to ani trochę, bo przeskakujemy między życiem prywatnym głównych bohaterów, ich problemami, a śledztwami, które prowadzą i wszystko co związane z nimi. To, co dzieje się dookoła również nie zostaje pominięte i myślę, że przez to tę książkę można określić konkretnym, mocnym kryminałem.
Polecam! Z tego będzie świetna seria i cieszę się, że Wydawnictwo postanowiło ponownie ją wydać, w genialnych okładkach. A recenzja powstała właśnie we współpracy z Wydawnictwem Sonia Draga.