reklama

Toruńskie studia polsko-włoskie 4

Już ponad dwadzieścia lat trwa współpraca i aktywna wymiana naukowa pomiędzy UMK a różnymi uniwersytetami włoskimi. Efektem tych związków byty dotychczas m.in. trzy tomy Toruńskich studiów polsko-włoskich (1986, 1992, 1994), przedstawiające nasze dokonania naukowo-badawcze w sferze zainteresowań przeszłością, teraźniejszością i przyszłością Włoch, a także dające wyraz chęci kontynuowania kontaktów z nami ze strony naszych Partnerów i Przyjaciół - Uczonych włoskich.W dwudziestą rocznicę podpisania umowy o współpracy naukowej z Uniwersytetem Padewskim, na wniosek Rady Wydziału Prawa i Administracji oraz Senatu UMK, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski odznaczył Orderem Krzyża Zasługi RP Panią prof. dr dr h.c. Graziellę Allegri Filippini z Padwy w uznaniu Jej wybitnych zasług w dziele zbliżania nauki włoskiej i polskiej.Systematycznie poszerza się krąg naszych kontaktów naukowych w Italii, obejmując po uczelniach Padwy, Ferrary, Florencji, Lecce, Mediolanu, Perugii, Rzymu i Werony także Mantovę, kolejne uniwersytety rzymskie (LUISS) oraz Izbę Deputowanych Parlamentu Włoskiego.Prezentowany kolejny, czwarty już tom studiów jest dowodem trwania i pogłębiania się współpracy naukowej łączącej środowisko toruńskie i akademickie środowiska włoskie. Studia polsko-wloskie dobrze służą idei wymiany naukowej między UMK a różnymi ośrodkami włoskimi oraz rozwojowi przyjaźni pomiędzy naszymi dwoma narodami, zgodnie z tradycją, jaką uosabia Patron naszej Uczelni - Mikołaj Kopernik, zdobywający niegdyś swą wiedzę, którą zadziwił świat, w akademiach włoskich.

Informacje dodatkowe o Toruńskie studia polsko-włoskie 4:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika