Tomek w krainie piramid

„Grunt to przekazywać tę naszą kulę ziemską podobnie jak toaletę w restauracji – jeśli nie w lepszym stanie, to przynajmniej nie w gorszym!”

~dziadek Józek

Książka „Tomek w krainie piramid” otwiera serię o przygodach chłopca, który po przeprowadzce musi się odnaleźć w nowym miejscu bez wsparcia ze strony zapracowanego taty czy zajmującej się malutką siostrzyczką mamy. Tomek boryka się ze zwykłymi dla swojego wieku problemami, aż do momentu, w którym poznaje wielką tajemnicę swojego dziadka.

Wraz z głównym bohaterem przeżywamy przygody, wzlatujemy ponad nudę, przeciętność czy wyobcowanie i dajemy się wciągnąć w stokrotkowy wir niezwykłych wydarzeń…

Informacje dodatkowe o Tomek w krainie piramid:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-12-08
ISBN: 9788367520416
Język oryginału: Polski
Ilustracje:Paweł Gierliński

Tagi: Wojciech Ferdek ReWizja Wydawnictwo ReWizja bajka dla dzieci przygoda literatura dziecięca tomek piramidy

Kup książkę Tomek w krainie piramid

Tomek w krainie piramid - opinie o książce

Przygoda chyba przyciąga każdego, kto chciałby przeżyć coś wyjątkowego i niezapomnianego. W wielu przypadkach występuje pod postacią dalekiej podróży, z której wrażenia pamiętamy do ostatnich naszych chwil. Zdarza się, że taki wyjazd niesie za sobą pewne ryzyko, ale jeżeli więcej widzimy w tym plusów, to warto się zmobilizować i wyruszyć w nieznane.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Tomka, który wolny czas najczęściej spędzał ze swoim dziadkiem Józkiem. Mężczyzna, jako jedyny w pełni poświęcał uwagę dziecku, gdyż jego tata jest zapracowany, a mama skupia uwagę na młodszej córeczce, natomiast bliskich przyjaciół raczej nie miał. Pewnego dnia Tomek wrócił wcześniej ze szkoły i po zwyczajnej rozmowie z rodzicami udał się do swego dziadka, którego nakrył na majstrowaniu przy jego starym garbusie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie stwierdził, iż sprawdza stan turbiny stokrotkowej i to był właśnie moment, w którym wyjawił wnukowi swoją tajemnicę. Za parę dni wraz z przyjacielem starszego bohatera Ferdkiem wyruszyli w podróż do Egiptu. Na czym polegała tajemnica i w jaki sposób była związana z starym samochodem? Co zwiedziła trójka podróżników i ile trwała wyprawa? Do czego przyda się nowa wiedza Tomkowi? O tym w książce „Tomek w krainie piramid” autorstwa Wojciecha Ferdka.

Edukacja i wychowanie

Dzięki tej bajce moi uczniowie mieli szansę na zrozumienie tego, że każdy z nas potrzebuje przyjaciela lub kogoś bliskiego z rodziny, bo w takich przypadkach jest nam raźniej w życiu, mamy komu opowiedzieć o swoich codziennych przeżyciach, a w razie potrzeby zawsze otrzymamy wsparcie w trudnych chwilach. W przypadku Tomka, najbliższą osobą był jego dziadek, toteż zwróciliśmy uwagę, że bez niego bohater byłby praktycznie sam i zapewne byłoby mu smutno i nudno. Kolejnym atutem bajki jest opis miejsc i rzeczy, które zobaczyli bohaterowie podczas swej wyprawy, co daje szansę dziecku na poznanie czegoś nowego i być może wzbudzenie u niego zainteresowania tematyką związaną z Egiptem.

Podsumowanie

Książka wzbudziła zainteresowanie i przypadła do gustu zarówno mnie, jak i uczniom dzięki egzotycznej i wyjątkowej podróży. Śmiało możną ją czytać dzieciom w różnym wieku, a piękne ilustracje zdecydowanie pogłębią zaciekawienie tą historią. Walory edukacyjno-wychowawcze są ponadczasowe, gdyż wiedza, którą zdobędzie dziecko przyda mu się w przyszłości, a zagadnienie związane z przyjaźnią po odpowiednim zwróceniu uwagi dziecka może przynieść pozytywne skutki w relacjach z rówieśnikami. Okładka pasuje do treści bajki, a dzięki piramidzie i garbusowi zwraca uwagę potencjalnych czytelników i to niezależnie od wieku. Gorąco polecam książkę wszystkim dzieciom lubiącym przygody z różnymi ciekawostkami w tle.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu ReWizja.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski