reklama

Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda

Przypadek? Nie sądzę!

Mark Zuckerberg jest człekokształtną jaszczurką, amerykański rząd zlecił atak na World Trade Center, a lądowanie na Księżycu to kłamstwo. Oto tylko kilka przykładów niezliczonych teorii spiskowych. Czym są i dlaczego ludzie w nie wierzą? I czy mogą być niebezpieczne?

Michael Butter, rozprawiając się z mitami narosłymi w dyskusjach medialnych, przedstawia cechy, rodzaje i rozwój teorii spiskowych. Posługując się przykładami od zabójstwa Juliusza Cezara po flirt Donalda Trumpa z konspiracjonizmem, pokazuje, jak powstają i co oznaczają dla ich wyznawców. Udowadnia, że są osoby bardziej podatne na proponowaną retorykę, przekonane, że jako nieliczne znają prawdę i odkryły perfidny plan.

Nowe narracje spiskowe pojawiają się każdego dnia. Jedni w nie wierzą, drudzy obawiają się fatalnych skutków konspiracjonizmu. Książka Buttera pozwala nam na zrozumienie istoty, fenomenu i konsekwencji tego wszechobecnego zjawiska.

Czy wiesz, że:

wyznawcy teorii Nowego Porządku Świata wierzą, że istnieje globalna elita dążąca do objęcia władzy nad ludzkością?
do lat pięćdziesiątych XX wieku teorie spiskowe uważano w zachodnim świecie za w pełni prawomocną postać wiedzy?
„czerwoną paniką” nazwano strach przed wpływem komunistów, którzy rzekomo infiltrowali najwyższe urzędy w USA?

O teoriach spiskowych słyszymy niemal codziennie – czym jednak one właściwie są? Czy faktycznie żyjemy w czasach szczególnie sprzyjających myśleniu konspiracyjnemu? A może jest właśnie na odwrót? Autor świetnie opowiada o historii, cechach i znaczeniu teorii spiskowych – systematycznie, ale i z dziennikarską swadą. Zadaje też pytanie o rzeczywiste spiski. To książka, która pomaga w zrozumieniu współczesności.
Łukasz Lamża, autor książki Światy równoległe

W tej fascynującej książce Michael Butter prezentuje szczegółowy wgląd w naturę teorii spiskowych. Przyjmuje perspektywę historyczną, ale umiejętnie łączy badania na polu wielu dyscyplin, dążąc do wyjaśnienia, dlaczego z jednej strony czasem wierzymy w teorie spiskowe, a z drugiej często je bagatelizujemy.
Karen Douglas, Uniwersytet w Kent

Autor przedstawia teorię spiskową przez pryzmat, który ujawnia jej logikę, narratologię, historię, specyfikę kulturową i psychologiczną atrakcyjność. Rezultatem jest przekonująca relacja o tym, jak działa konspiracjonizm, dlaczego wydaje się tak wszechobecny i jak możemy zwalczać jego najgroźniejsze konsekwencje.

Informacje dodatkowe o Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2022-10-20
Kategoria: Socjologia, filozofia
Tytuł oryginału: Nichts ist, wie es scheint: Über Verschwörungstheorien
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Joanna Gilewicz

Kup książkę Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda

Teorie spiskowe. Nic nie jest takie, na jakie wygląda - opinie o książce

Avatar użytkownika - buchalka
buchalka
Przeczytane:2023-07-16, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2023,

Za pozytywny aspekt należy uznać, że książka systematyzuje zagadnienia związane z teoriami spiskowymi w aspekcie historycznym i semantycznym; wprowadza kryteria rozróżniania teorii spiskowych od prawdziwych spisków, pogłosek i przekazów populistycznych. Autor jednak trochę się zagalopowuje we współczesnych teoriach spiskowych, podając mnóstwo argumentów spiskowców, ale nie stara się ich obalać - jakby odgórnie zakładając, że czytelnik przecież i tak w te teorie nie uwierzy. Ponadto za minus uważam fakt, że książka została wydana w języku polskim w 2022 r., ale napisana była w 2018 r., dlatego zabrakło w niej odniesień do tematów powiązanych z epidemią. Jeśli miałabym ją polecić, to sugerowałabym poczekać na kolejne wydanie.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung