reklama

Taki to tautogram

Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego… I co dalej?
Tu historia się urywa, a z kolei moja bierze swój początek – nie tylko jedna, lecz wiele tematycznych utworów, będących zarazem tautogramami, łamańcami językowymi jak i groteskami.
Każde opowiadanie w Taki To Tautogram ma własną literę alfabetu, mniej lub bardziej skomplikowaną fabułę i oczywiście swoich barwnych bohaterów. Zapraszam do surowego wnętrza Katedry, ponurej Nekropolii, osobliwego Ogrodu, czy Pałacu Pelagiusza – zabawnej opowieści z puentą. Wchodźcie!
Śmiało!

Informacje dodatkowe o Taki to tautogram:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-08-31
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: Taki to tautogram
Ilustracje:Monika Mańczuk

Tagi: tautogram Antologia opowiadania

Kup książkę Taki to tautogram

Taki to tautogram - opinie o książce

Avatar użytkownika - wesolamamusia
wesolamamusia
Przeczytane:2022-12-23, Ocena: 6, Chcę przeczytać, Mam,

"Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego... I co dalej? Tu historia się urywa, a z kolei moja bierze swój początek - nie tylko jedna, lecz wiele tematycznych utworów, będących zarazem tautogramami, łamańcami językowymi, jak i groteskami."

To część opisu z okładki. I to wystarczyło, żebym nabrała ochoty na tę lekturę. Chciałam sprawdzić, jak pani Ewa poradziła sobie z tymi łamańcami językowymi i co tutaj nawymyślała. I co? Kurcze! Już dawno tak się nie ubawiłam podczas czytania książki!!! Niektóre wyrazy mnie pokonały, język plątał mi się okropnie, były wyrazy, które czytając zlewały mi się a nawet rzekłabym, że rozłaziły mi się podczas czytania. No takiej jazdy to ja jeszcze nigdy nie miałam! Ubaw miałam sama z siebie. A nawet rodzina ze mnie się śmiała, bo niektóre teksty im starałam się przeczytać. I wierzcie lub nie, ale niektóre wyrazy składałam jak mój syn w 2 klasie podstawówki.

Każdy tekst jest na konkretną literę i jeden jest mega krótki, a drugi jest dosyć długi. Jednak bez względu jak długi jest tekst i momentami wydawałoby się, że nie ma on ładu czy składu, to w cale tak nie jest. Autorka przemyślała całościowo każdy tekst i choć czasem faktycznie niektórych wyrazów nawet znaczenia nie rozumiem, to mam wrażenie, że są one tak połączone, by tworzyły całość. Czasem satyryczne czy groteskowe teksty, innym razem coś na wesoło. Więc naprawdę można bardzo ciekawie spędzić czas z tą nietypową lekturą. No i świetnie pomaga przy poprawnej wymowie, bo czytając na głos te teksty ćwiczymy poprawną polszczyznę! Świetna pomoc zarówna dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych! A tak pisze o tych historiach sama autorka:

" Najzabawniejszą stroną pisania tych wszystkich historii jest to, że na tę samą literę można skonstruować, jak z klocków, poważną fabułę przywołującą przełomowe odkrycia, jak i wspomnieć o nie mniej istotnej w historii ludzkości siermiężnej sławojce!"

Co to jest tautogram? Wg definicji podawanej przez encyklopedię PWN jest to 'utwór wierszowany, w którym każdy wiersz lub każdy wyraz zaczyna się od tej samej litery". W antologii 'Taki to tautogram; autorka poszła znacznie dalej. Każde opowiadanie składa się z wyrazów zaczynających się od innej litery alfabetu. Jest to prawdziwy literacki majstersztyk. Wydawać by się mogło, iż opowiadanie, w którym wyrazy zaczynają się na tą samą literę nie będzie miało sensu. Nic bardziej mylnego. Autorka bawi się wyrazami, jednakże wszystko jest doskonale przemyślane, napisane z sensem i przeplatane satyrą. I chociaż czyta się niełatwo, to jednak jest to zabawna i wyjątkowo ciekawa pozycja literacka. Brawo!

Opinia zamieszczona również na stronach:

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung