Słuchając opowieści osób, które spędziły w Tajlandii urlop, wiem, że popularny obraz tego kraju ograniczający się do plaż, street foodu i prostytucji, jest krzywdzący – pisze autorka, która Tajlandię odwiedziła kilkakrotnie, zanim podjęła tam pracę w międzynarodowej firmie w Bangkoku. Wielu turystów po wakacjach w Tajlandii chce tam wrócić i zostać na dłużej, pracować i po prostu żyć. Książka pokazuje, jak takie codzienne życie wygląda. Opisuje relacje z Tajami, anegdoty, zabawne opowieści o pomyłkach i gafach w zderzeniu kultur. To również opowieść o poznanych ludziach, ich marzeniach, celach i problemach. Tajlandia jest pełne sprzeczności, trzeba żyć i pracować tam, aby je dostrzec, aby poznać warunki zatrudnienia i przetrwania, których nigdy nie zobaczy turysta podczas urlopu w tym kraju. W książce znajdują się informacje przydatne podczas podróży oraz wyjaśnienie popularnych mitów.
Wydawnictwo: BookEdit
Data wydania: 2024-04-22
Kategoria: Podróżnicze
ISBN:
Liczba stron: 104
Język oryginału: Polski
Otwórz oczy a przekonasz się, że to czego pragniesz jest tuż obok... Jak wygląda życie singielek w wielkim mieście? Zgodnie z popularną opinią...
Przeczytane:2024-08-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, 12 książek 2024, 26 książek 2024, 52 książki 2024, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024, Ulubione,
Większość Polaków jadąc na wczasy do innego kraju nie ma w zwyczaju zapoznawać się wcześniej z zasadami tam panującymi, tylko najczęściej sugeruje się plotkami nasiąkniętymi przeróżnymi mitami dotyczącymi ludzi tam zamieszkujących. Jednym z takich państw jest Tajlandia, o której wiele złego słyszeliśmy, tylko nikt się nie zastanawia z czego to wynika, a także nie mamy wiedzy na temat zagrożeń, jakie tam możemy spotkać i czego warto unikać.
Treść
Książka nie jest typowym podróżniczym pamiętnikiem pełnym różnych zabytków oraz słodkim wychwalaniem Tajlandii. W tym przypadku mamy prawdziwy obraz tego kraju, zwyczajów, a także postępowania ludzi zamieszkujących go. Przeczytacie też informacje na temat mitów, a także niebezpieczeństw, jakie czyhają tam na Europejczyków. Pojawiają się również problemy społeczne wywołane najczęściej przez biedę mieszkańców wsi, a także jest nam dane poznać wiele ciekawostek dotyczących obyczajów, produktów spożywczych, czy atrakcji. Wszystko to autorka zebrała podczas swojej pracy w korporacji mieszczącej się tam na miejscu, co daje pełniejszy obraz, aniżeli krótka wycieczka turystyczna. Co można zobaczyć w Tajlandii? Jaki jest sekret młodego wyglądu Tajlandczyków? Które przysmaki mogą przyprawić nas o mdłości? Jak traktowani są obcokrajowcy? O tym i o wielu innych informacjach w książce „Tajlandia. Notatki z życia i pracy” autorstwa Aleksandry Tabor.
Notatki z życia i pracy
Powyższe rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze, gdyż dzięki temu możemy zyskać więcej cennych informacji o Tajlandii i jej mieszkańcach, bowiem na rynku istnieje dość przewodników skupiających się wiecznie na tym samym, a potem po ich lekturze dalej nie mamy praktycznej wiedzy o kraju, do którego chcemy się wybrać. Moim zdaniem nikt z nas nie lubi być krzywdzonym, lekceważonym, czy ośmieszanym, a już nasza zwyczajna odmowa skorzystania z poczęstunku może sprawić ból Tajlandczykowi. Kolejnym ciekawym zwyczajem są wspólne posiłki bez udziału napojów wyskokowych lub przy ich niewielkiej ilości. Natomiast samotni mężczyźni mogą paść ofiarą przebiegłych kobiet (w tym transseksualnych) pragnących okraść naiwnych obcokrajowców. Te i inne zachowania, obyczaje są znacznie cenniejszą informacją dla nas, niż tylko i wyłącznie wiedza o tym, co możemy tam zobaczyć.
Podsumowanie
Książkę czytało mi się z dość dużym zainteresowaniem wynikającym z możliwości poznania Tajlandii, takiej jaką jest naprawdę. W tekście znajdziemy kilka nazw, które zostały w wyróżniający się sposób wyjaśnione w celu ułatwienia lektury. W środku znajdują się też fotografie zrobione przez autorkę, które przedstawiają ciekawe miejsca, środki transportu, a także żywność, co jest doskonałym uzupełnieniem treści. Okładka zawierająca piękną, malowniczą plażę, a także trzy inne miejsca, zdecydowanie przyciąga wzrok i zachęca do sięgnięcia po ten poradnik. Gorąco polecam pozycję wszystkim wybierającym się w podróż do Tajlandii, a także tym, którzy interesująca się zwyczajami panującymi w innych krajach, a zwłaszcza tych azjatyckich.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Aleksandrze Tabor.