Każda pliszka swój ogonek chwali…
… ale nie każdy z nas wie, dlaczego pliszka to robi. Owszem, podejrzewamy, że chwalenie ogonka, prezentacja piórek, tańce na chodnikach i trawnikach miast oraz dobywające się z dziobków trele mają coś wspólnego z ptasimi zalotami, jednak to właściwie wszystko. Lubimy ptaki, doceniamy je i trochę nawet zazdrościmy im lotniczych umiejętności, jednak tak naprawdę nie znamy naszych skrzydlatych braci mniejszych. I ręka w górę, kto miał kiedykolwiek okazję zajrzeć do ptasiej alkowy?
Że to nieładnie zaglądać komuś, hmm… do gniazdka? Ładnie-nieładnie, za to jak ciekawie! Ileż można zaobserwować i jakie wnioski z tych obserwacji wyciągnąć! Weźmy pierwszą z brzegu sprawę. Taka płeć piękna. U ludzi, wiadomo – panie. U ptaków, przeciwnie – panowie. Dlaczego? Albo ten ptasi śpiew – kosztochłonny, wymagający i jeszcze zwraca na pieśniarza uwagę drapieżników. Komu i na co jest tak naprawdę potrzebny, bo nie służy przecież umilaniu naszego życia, prawda?
W Tajemnicach ptasiej alkowy doktor Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, z wykształcenia lekarz weterynarii, z zamiłowania ornitolog, uchyla przed Czytelnikiem rąbka tajemnic pierzastych mieszkańców naszych ogrodów i parków, zapraszając równocześnie do czynienia kolejnych, samodzielnych obserwacji. W naturze, z lornetką i głową w chmurach. Czy może być coś przyjemniejszego, niż podglądanie ptaków?
Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 2021-03-23
Kategoria: Hobby
ISBN:
Liczba stron: 344
Ptasie życie miłosne jest równie fascynujące jak ludzkie. I bardzo do niego podobne w wielu aspektach. Starania o zdobycie drugiej połówki, wicie gniazda, opieka nad pisklętami. Jest tylko jedna istotna różnica. To panowie, nie panie noszą makijaż (barwne piórka) i biżuterię (korale ma indyk, nie indyczka). To oni muszą przekonać partnerkę, że warto z nimi stworzyć gniazdko. Jak to robią? Jak potem wygląda ich wspólne życie? Poznajemy sekrety miłosne ptaków powszechnie znanych (bocian, wróbel, kos, kukułka), ale i kompletnie obcych większości czytelników. Kto poza ornitologami słyszał bowiem o astryldach czy kusogorzyku miotlastym? Po lekturze nie powiemy już z pogardą o "ptasich móżdżkach". Skrzydlate bractwo wykazuje się wszak wielkim sprytem i pomysłowością.
Książka uskrzydlona pasją, prawdziwie wysokich lotów.
dr Kalina Beluch
Zwierzęta Polski to kolejna, po "Ptakach Polski" dr. Andrzeja Kruszewicza, książka poświęcona faunie polskiej. Tym razem jest to jedyna w swoim...
Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021, 26 książek 2021, 12 książek 2021,
Do sypialni komuś zaglądać nie wypada. Dlatego Andrzej Kruszewicz, autor książki „Tajemnice ptasiej alkowy”, wydaje się wyjątkowo wścibskim badaczem. Można powiedzieć, że to plotkarz i podglądacz, ale piszę te słowa z ogromną sympatią, bo o swoich spostrzeżeniach potrafi bardzo ciekawie opowiadać.
„Tajemnice ptasie alkowy” to książka dla ornitologów amatorów, a nawet dla tych kompletnie zielonych w temacie. Co prawda porusza temat mało popularny, którym zajmują się raczej wyspecjalizowani naukowcy, ale został opisany językiem zrozumiałym dla laika. Zamiast trudnych pojęć autor stosuje ciekawe porównania m.in. do świata ludzi np. podrywu na dyskotece, czy filmu i literatury np. jedną z teorii wyjaśnia przy pomocy „Alicji w Krainie Czarów”.
Jednak to co mnie najbardziej urzekło w tej publikacji to humor i pasja, z jakimi Andrzej Kruszewicz opowiada o ptakach. On po prostu zaraża zamiłowaniem do ornitologii. Szczerze wam powiem, nie wiem dlaczego sięgnęłam po tę książkę. Z ptaków, które można spotkać w Polsce, rozróżniam może bociania, wróbla i łabędzia. Nigdy nie próbowałam ich specjalnie obserwować, a maksimum mojego zaangażowania to robienie z dzieckiem karmników na zimę. A jednak przeczytałam tę pracę i utonęłam w niej niczym w dobrym kryminale. Świat ptaków i ich gody okazały się bardzo burzliwym tematem. Zaloty, zdrady, gwałty, wychowywanie nie swoich dzieci – gdyby twórcy „Mody na sukces” inspirowali się skrzydlatymi przyjaciółmi jeszcze długo nie zabrakłoby im tematów. Można złapać się za głowę i wykrzyknąć co tu się wyrabia.
Gwoli formalności napiszę jeszcze kilka słów o tym, jak wygląda ta książka. Trzy pierwsze rozdziały to ogólny opis ptasich godów i trochę obalania mitów z nimi związanych. Zostały tu opisane różne techniki zalotów, selekcji partnera, budowa gniazda itp. Autor porusza też takie tajemnicze kwestie jak: dlaczego ptaki śpiewają czy po co im ozdoby. Potem przechodzimy do części szczegółowej, czyli zajrzymy do alkowy kilku gatunków (dokładnie 22). Do tego publikacja jest bogato ozdobiona zdjęciami.
„Tajemnice ptasiej alkowy” odkładam z myślą, że to jest sztuka pisać o tak niszowym temacie w tak cudowny sposób. To jest wspaniałe, potrafić tak opowiadać o swojej pasji, że zaraza się nią tych najmniej zainteresowanych. Kluczem do sukcesu jest luz, humor, prostota – tym urzekł mnie Andrzej Kruszewicz w tej książce. Nie popisuje się, nie wymądrza, za to w przemyślany, zrozumiały, pomysłowy sposób po prostu opowiada.