Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2011-08-23
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 264
Teściowa z piekła rodem?
- Ile zębów powinna mieć teściowa?
- Dwa. Jeden, żeby otwierała nim piwo, drugi żeby ją bolał.
Znacie ten dowcip? Pewnie tak. Ma dłuższą brodę, niż członkowie ZZ Top. Podsumowuje on trudne relacje zięcia z matką swojej żony. A jak wygląda odwrotna sytuacja? Czyli stosunki żona – matka męża? Z tym też bywa różnie. Dziękować niebiosom, jeśli są to stosunki poprawne, wychwalać los, jeśli dobre. Ale co zrobić, jeśli między paniami trwa zimna wojna? Co jeśli relacje dwóch kobiet przypominają bardziej smutną konieczność, niż rodzinną normalność.
Karolina Wilczyńska w książce „Ta druga” poruszyła tę trudną i delikatną materię. Bohaterka jej powieści, Lena, kobieta w średnim wieku staje przed koniecznością opieki nad chorą i nielubianą teściową, która nieprzytomna leży w szpitalu. Śledząc myśli Leny, poznajemy jej zapatrywania na rodzinę, stosunek do męża i córki, do teściowej, do życia. Kobieta czuwając nad łóżkiem teściowej wspomina czasy swej młodości, wraca wspomnieniami do okresu, kiedy poznała swojego męża Tomasza i swoich przyszłych teściów. Z jej wspomnień wyłania się smutny obraz doświadczonej przez życie kobiety, zgorzkniałej, chorobliwie zazdrosnej i rywalizującej o względy mężczyzny ważnego dla obu. Jej wspomnienia to pasmo nieporozumień, egoizmu, łez, wzajemnych niedomówień i niespełnionych oczekiwań. To trudne relacje dla obu kobiet tak bliskich sobie, a jednocześnie tak dalekich…
Karolina Wilczyńska w „Tej drugiej” opowiedziała historię bardzo pouczającą. Gorzką, a zarazem optymistyczną, dającą nadzieję, że jednak wszystko jest możliwe. Niedopowiedzianą, bo nie wiemy jak potoczą się losy bohaterek, czy nastąpi przełom i naprawa tego, co zostało zniszczone. To książka o nieuchronności, o upływie czasu i walce z nim, a zarazem z własnymi słabościami. Przestroga, że czasem może być za późno, by coś zmienić. To również opowieść o rywalizacji dwóch kobiet o względy ukochanych osób.
Czytając „Tę drugą”, nie sposób nie przystanąć na chwilę i nie pochylić się nad własnymi relacjami z bliskimi. To książka, która zmusza do zrobienia rachunku sumienia i wyciągnięcia wniosków z tego, jakimi sami jesteśmy i jak zachowujemy się wobec własnych teściowych, matek, córek, mężów, braci, etc. Bo na miejscu Leny i Joanny możemy postawić samych siebie i któregoś z bliskich…
To również nauka, że winy powinniśmy szukać w sobie, nie tylko w innych. Tylko wtedy dojdziemy ze sobą do ładu.
Polecam książkę wszystkim czytelnikom ceniącym w literaturze niebanalne podejście do tematu, szukającym lektury skłaniającej do refleksji, a jednocześnie nie narzucającej nikomu swojego punktu widzenia świata i nie dającą gotowych rozwiązań i odpowiedzi. To doskonała lektura zwłaszcza dla kobiet. Wszystkich bez wyjątku.
Relacja teściowa - synowa to ciekawy pomysł na książkę, nowe, świeże spojrzenia na łączące ich uczucia. Autorka podjeła się trudnego zadania, by odczarować tą więź, która często jest demonizowana.
"Ta druga" to powieść bardzo stateczna, skupiająca się na emocjach, na wewnętrznym rozwoju bohaterów. Akcja jest powolna, spokojna. Jeśli oczekujemy wydarzeń, pędzącej fabuły, to nie, tutaj tego nie będzie. Jednak nie można się zniechęcać. Autorka umiejętnie pokazuje uczucia w trudnej relacji, która jest taka tylko przez brak komunikacji. Początkowo kibicujemy jednej kobiecie, pozwalając zawładnąć sobą stereotypom, by potem znając więcej faktów zobaczyć, że świat nie jest zero-jedynkowy.
Ciężko mi ocenić tą powieść ze względu na ładunek emocjonalny jaki dostajemy dopiero pod koniec. Nużący początek jest jednak dominujący, dlatego trochę musiałam się zmuszać do czytania. Jednak całość jest napewno wartościowa i może wywołać refleksję.
,,Kemping Chałupy 9" CHAŁUPY WELCOME TO! Zaczynają się wakacje, pierwsi szczęściarze ruszają na zasłużone urlopy. Czy mogą liczyć na piękną pogodę...
Historia dwojga zupełnie różnych ludzi, których ścieżki połączyły się na siedem dni. Wakacje na wyspie wiecznej wiosny mają być dla Klary i jej partnera...
Przeczytane:2016-08-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie czytelnicze 2016,