T jak TESTOSTERON. Hormon, który rządzi i dzieli

Fascynująca opowieść o najsłynniejszej substancji chemicznej w naszym organizmie.

Już od starożytności ludzkość podejrzewała, że typowo męskie zachowanie połączone jest jakoś z jądrami. Inaczej nie byłoby eunuchów na cesarskim dworze w Chinach ani ,,eliksirów młodości" w dziewiętnastowiecznej Europie. Współczesna nauka stawia sprawę jasno: testosteron jest potężną siłą kształtującą nasze społeczeństwo i to on odpowiada za różnice w wyglądzie i zachowaniu między płciami.

Fascynujące badania na zwierzętach, od szympansów przez jelenie po jaszczurki, pokazują, że to właśnie wysokie stężenie testosteronu pomaga samcom wyeliminować konkurencję. Mężczyźni nie są tu wyjątkiem. Autorka podkreśla jednak, że testosteron współdziała z genami i uwarunkowaniami kulturowymi, prowadząc do różnorodnych zachowań męskich i kobiecych, a lepsze zrozumienie tych mechanizmów pozwoli nam zbudować sprawiedliwsze, bezpieczniejsze społeczeństwo.

Tyle się mówi o testosteronie w kontekście płci, sportu i polityki, że potrzebujemy dobrego wyjaśnienia naukowego kontekstu i jego implikacji, a to przedstawione tutaj jest wspaniałe. - Steven Pinker, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda, autor książek Jak działa umysł oraz Nowe Oświecenie.

Jedna z najbardziej fascynujących książek o ludzkich zachowaniach, jakie kiedykolwiek czytałem. To naukowy kryminał opowiedziany z przenikliwością, inteligencją i rozmachem. - Daniel Gilbert, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda i autor bestsellera ,,New York Timesa" Na tropie szczęścia.

Informacje dodatkowe o T jak TESTOSTERON. Hormon, który rządzi i dzieli:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2024-02-27
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: T: The Story of the Hormone that Dominates, Divides, and Drives Us

Kup książkę T jak TESTOSTERON. Hormon, który rządzi i dzieli

T jak TESTOSTERON. Hormon, który rządzi i dzieli - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-05-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka jest napisana lekko i przyjemnie, a zawiera wszystkie informacje odnośnie hormonu testosteron, który naukowcy pozywają jako T. Autorka opisała nam w jaki sposób pozyskują próbki do określenia tego hormonu nie tylko od ludzi, ale od zwierząt. Z początku ciekawie wyjaśniła, że najlepszym dawcą pomiaru tego hormonu są odchody zwierząt. Do tego musiała znać odpowiednią porę opróżniania danych zwierząt i nie było to wcale takie proste:-) Opisała nam życie seksualne szympansów, ich zachowania, dominujących samców, przemoc wśród gatunków i ogólnie co to w ogóle jest za hormon. Na czym polegają różnice płciowe- i tu bardzo ciekawe wykresy- oraz o co chodzi z tym gwałtem. Rozdział drugi to typowy zbiór ciekawych informacji odnośnie genitali i debaty różnych kultur na ten temat. Biologiczne wykresy i system ich działania. W kolejnym dziale dowiecie się jak powstają chłopcy a jak dziewczynki i tutaj niech przeczyta ją ten, kto chciałby zaplanować sobie określone potomstwo:-) Następnie dowiecie się co się dzieje w mózgu określonej płci, jaki jest problem, gdy hormonu jest za mało lub za dużo, jak oddziałuje podczas wysiłku, kiedy z dziecka przechodzi się w osobę dorosłą, kiedy stajemy się agresywni oraz jaką rolę odgrywa u każdej płci. Ogólnie cała wiedza w małym paluszku od a do z.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie z uwagi na historie, które są w niej zawarte. Zawsze na jakiekolwiek pytanie mamy ukazaną opowieść autorki, która miała w swoim życiu historię adekwatną do danej tematyki. Opisuje tam swoje rozmowy z taką osobą, spostrzeżenia, cały trud w wykonaniu jakiegoś badania, gdyż nie zawsze prosta rzecz równała się z jego prostym wykonaniem. Podobało mi się to, że było tu dużo wykresów, obrazków i konkretnych przykładów co powoduje, że jesteśmy jacy jesteśmy. Nie każda bowiem osoba będzie tą dominującą, ale duży wpływ na to jacy jesteśmy bądź będziemy mają właśnie geny dziedziczone po przodkach. Uważam, że to mądra i potrzebna książka napisana bez tabu, ale z dozą delikatności i uważności przekazu.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;