Szóste, najmłodsze i inne opowiadania to kolejna książka Józefa Hena, dzięki której nie trzeba się bać bezsennych nocy!
W bogatym dorobku tego pisarza opowiadania zajmują szczególne miejsce. To one przysporzyły mu największej sławy. Tłumaczone na wiele języków, sąsiadowały w światowych antologiach z utworami takich pisarzy jak Babel, Singer, Márquez czy Cortázar. Ekranizowali je znakomici reżyserzy z Kazimierzem Kutzem na czele.
Szóste, najmłodsze i inne opowiadania to książka pisana przez pół wieku. Wybór otwierają głośne opowiadania Krzyż walecznych, Bokser i śmierć oraz Kłopot z psem, z których najstarsze powstało w 1948 roku, kończą zaś nowe, niepublikowane w tomach utwory, w tym znakomite opowiadanie tytułowe z roku 2011. W najnowszym tekście Hen wraca do tematyki wojennej, spinając zbiór zaskakującą klamrą.
Hen zawsze wyczuwał puls epoki, w której przyszło mu żyć, i jak mało kto potrafił zdiagnozować jej obyczaje, ale w każdej opowieści pokazuje przede wszystkim człowieka z jego słabościami i ułomnościami, odwagą i determinacją. Sięga po tematy niewygodne, czasem bolesne, jednak unika moralizatorskiego zadęcia czy patosu. Znakomicie pisze o miłości. Jest inteligentny i dowcipny.
Teksty Hena to literacki majstersztyk. Autor doskonale radzi sobie ze specyficzną i szalenie trudną prozatorską materią jaką jest opowiadanie. Zwięzłe i wyczerpujące historie doskonale oddają złożoność czasu, w którym powstały.
O pisarstwie Józefa Hena:
Jest mistrzem krótkich opowiadań.
Michał Komar
Ma w koniuszkach palców wyczucie narracji, prozatorski nerw, umiejętność smacznego dywagowania, temperament rasowego beletrysty.
Andrzej Drawicz
Opowiada z nieporównaną werwą, energią i swobodą wyrazu.
,,Nowe Książki"
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-01-25
Kategoria: Opowiadania
ISBN:
Liczba stron: 464
Język oryginału: polski
Dziennika nie prowadzę. Ale nauczyłem się kłaść obok tapczanu mały notesik, czasem jakieś luźne kartki i długopis. W bezsenne noce, kiedy myśli rozpoczynają...
Dziennika ciąg dalszy to kontynuacja autobiograficznych zapisków Józefa Hena. Wszyscy, którzy mieli okazję czytać jego książki, rozpoznają...
Przeczytane:2018-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
„ Mnóstwo ważnych spraw rozstrzyga na tym świecie przypadek ”
28 opowiadań jednego z mistrzów krótkiej formy , podzielonych na trzy części . W pierwszej części zatytułowanej od pierwszego w kolejności zamieszczonego w niej opowiadania '' Bokser i śmierć '', zawarły się historie głównie o tematyce wojennej, wojskowej i sportowej . Mimo że tematyka wojenna i sportowa nie jest moją ulubioną, opowiadania te są tak cudnie napisane, że czytałam je z nieładnie otwartymi ustami i pełna podziwu dla autora . Trudno byłoby mi wybrać jakieś najlepsze, ponieważ wszystkie są na tym samym wysokim poziomie, co rzadko się zdarza w przypadku zbioru opowiadań .Słowo które mi się narzuca na myśli w kontekście tych historii to '' żarliwe '' . Tak, wszystkie one oznaczają się gorliwością i zapałem Hena, przy ich pisaniu . To po prostu daje się zauważyć . Nic tu nie jest przypadkowe, wszystko dokładnie przemyślane i na swoim miejscu . Żadnego zbędnego słowa, czy zdania . Są bardzo przekonywujące, mimo że nie ma w nich nawet krzty patosu, którego ja wprost nie znoszę . Wszystkie zasługują na uwagę , nawet te najkrótsze na, dosłownie półtorej strony, noszące tytuł '' Ona '' , które opowiada o tym...jak pięknie pachnie nafta :). W tej części opowiadania pochodzą z lat 1940 - 1962 .
Część druga jest dość specyficzna spina ją klamra o tytule '' Powiernik serc '' . Pewien człowiek wpada na pomysł, że będzie wysłuchiwał opowieści . Daje ogłoszenie do prasy, że jest słuchaczem - powiernikiem serc . Nie doradza, nie odradza, tylko po prostu wysłuchuje kogoś, kto potrzebuje się zwyczajnie wygadać . Przyznaję,że historie opowiadane przez klientów słuchacza, są ogromnie ciekawe i naprawdę różnorodne i różnotematyczne , zawierają się w latach osiemdziesiątych , jedno tylko ostatnie '' Klarysa '' napisane zostało w roku 2006 . Trzecia część „ Niebo naszych ojców ”, zawiera trzy opowiadania nowe z roku 2010, 2011 , oraz jedno z roku 1964 . W tej części znajduje się opowiadanie które dało tytuł całej omawianej książce, czyli '' Szóste, najmłodsze '' , traktuje ono o Heidi, ostatniej najmłodszej córce państwa Goebbelsów i o tym co by było gdyby ona przeżyła...Polecam całą książkę, tym którzy potrafią docenić dobrą literaturę .