Niniejsza publikacja powstała w wyniku rozważań podjętych przez osoby zajmujące się problematyką uwarunkowań funkcjonowania szkolnictwa na różnych etapach edukacyjnych. Tak jak szerokie kompetencje powinni posiadać pedagodzy, psycholodzy i wychowawcy, tak książka ta porusza problematykę sięgającą do wielu dyscyplin naukowych. Praca zawiera 12 artykułów, których autorami są osoby związane z nauczaniem w szkołach, na uczelniach czy też w placówkach wspomagających pracę szkoły. Składają się na nią rozważania zarówno teoretyczne, jak i praktyczne.
Artykuł B. Ogonowski dotyczy funkcjonowania pedagogów i psychologów w rzeczywistości szkolnej. Autorka wskazuje, jakie problemy i ograniczenia mają oni w związku z wykonywaniem wielu czynności pozapedagogicznych, do jakich interwencyjnie są wykorzystywani. Ponadto zwraca ona uwagę na to, że takie podejście, związane z wielozadaniowością pedagogów i psychologów, uniemożliwia im udzielanie pomocy tym uczniom i rodzicom, którzy rzeczywiście jej potrzebują. Powoduje to z kolei szukanie przez nich pomocy na forach internetowych czy u anonimowych osób, które są specjalistami od wszystkiego.
Kolejny artykuł, U. Strzelczyk-Raduli, porusza problematykę pracy pedagogów w obliczu sytuacji kryzysowej. Autorka podkreśla również to, że pomieszanie zadań, do jakich delegowani są pedagodzy, komplikuje skuteczność niesienia pomocy dzieciom i ich rodzinom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych. Szeroko opisuje ona formy wspierania pedagogów i uczniów oferowane przez pracowników ośrodków interwencji kryzysowej. Przedstawia szczegółowo problemy, z jakimi zgłaszają się rodzice i dzieci do pedagogów oraz psychologów pracujących w takich ośrodkach, a także ukazuje trudną sytuację niektórych uczniów.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2018-08-21
Kategoria: Pedagogika
ISBN:
Liczba stron: 204
Dolinę Pony pokrywała gruba warstwa śniegu. Różanka i Koniczynka, przygotowując się do swojej pierwszej gwiazdki, postanowiły poszukać razem świątecznych znaków....
Kto pierwszy opowiadał nam o Jezusie i uczył modlitwy do Anioła Stróża? Oczywiście Babcie i Mamy, mądre strażniczki tradycji i wiary. W kolekcji audiobooków...
Przeczytane:2019-09-08,
Wciąż zmieniająca się szkoła stawia przed uczniami liczne wyzwania. Niektóre są trudne nawet dla zdrowych dzieci, a co dopiero dla tych, które mają różnego typu trudności. Niepełnosprawność ruchowa lub intelektualna. Dysleksja. Dyskalkulia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Trudności w uczeniu się mimo prawidłowej inteligencji. Dzieci wybitnie zdolne też nie mają w szkole łatwo. Często po prostu nudzą się na lekcjach. Poza tym uczniowie stykają się z poważnymi problemami zarówno w realnym, jak i wirtualnym świecie. Przemoc w domu, szkole i w sieci. Oszustwa internetowe. Wirtualna pornografia. Dostęp do alkoholu, papierosów, dopalaczy. Środowisko rodzinne. Depresja (łącznie z myślami samobójczymi). Jak pomóc uczniom z problemami i wyrównywać szanse edukacyjne? Jakie możliwości mają psycholodzy i pedagodzy szkolni? Jakie możliwości mają oni, a jakie nauczyciele? Jak powinna wyglądać współpraca na linii szkoła - rodzic? Tego wszystkiego dowiemy się z lektury.
Widać, że książkę pisały osoby zaangażowane, z pasją. Takie, którym naprawdę leży na sercu dobro dzieci. Pozycja obowiązkowa dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych, którzy chcą coraz skuteczniej pomagać uczniom z problemami.
dr Kalina Beluch