Szkatułki Newerlego

Ocena: 4 (1 głosów)

Igor Abramow-Newerly był pisarzem, bibliotekarzem, wychowawcą, stolarzem i kajakarzem. Młodość spędził w ZSRR, skąd uciekł przed zsyłką na Syberię. W przedwojennej Polsce debiutował jako publicysta i redagował wydawany przez Janusza Korczaka ,,Mały Przegląd". W trakcie wojny, aresztowany za działalność konspiracyjną, trafił do obozu koncentracyjnego. Po wojnie powrócił do pracy publicystyczno-wychowawczej, rozpoczął także karierę pisarską. Jan Zieliński nie ogranicza się do odtworzenia życia pisarza, ale ukazuje jego losy na tle burzliwych dziejów środkowo-wschodniej Europy. Korzysta nie tylko z licznych tekstów źródłowych, ale też oddaje głos samemu Newerlemu, sięgając do jego powieści, z których wiele ma charakter autobiograficzny.

Informacje dodatkowe o Szkatułki Newerlego:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-05-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788374145985
Liczba stron: 400
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Szkatułki Newerlego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szkatułki Newerlego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2020-03-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka była dobrą lekturą, choć musiałam ją czytać z przerwami. Ale takie są właśnie biografie z tej serii Fortuna i Fatum: dokładne, rzeczowe, opisujące ludzi kultury z wielu płaszczyzn. Ta dotyczy Igora Newerlego, który jest moim ukochanym pisarzem. Jego proza nie jest łatwa i szybka, ale piękna i urzekająca. Tymi książkami człowiek się delektuje. Życiorys też miał on ciekawy i trudny. Musiał pokonywać bariery. Szacunek wzbudza to, że pomimo tylu przeciwności, w późniejszym wieku wydobył swój talent i został wspaniałym polskim pisarzem.
Autor w sumie nie snuje chronologicznej biografii, ale czyni coś co zrobiła Anna Król w 'Rzeczach' o Iwaszkiewiczu, czyli w poszczególnych rozdziałach prezentuje różne aspekty życia Newerlego z różnych okresów jego życia, od dzieciństwa do starości. Wynika z tego kilka faktów i prawd o nim, o Newerlym.
Po pierwsze, w swoich utworach pokazywał swoje życie, ale nie wprost. Trzeba je składać do siebie i porównywać. W książce tę próbę uczyniono.
Po drugie, człowiek ten przeszedł długą drogę językowo, narodowościowo, historycznie. I trzeba przyznać, że pozostał w tej uczcie bogów sobą. Książka pokazuje, że podczas gdy Newerly był świadkiem klęsk ideologii, to na pewno nauczył się dobrze oceniać ludzi i otaczać się ludźmi wartościowymi. I pozostał człowiekiem szlachetnym i uczciwym.
Po trzecie, to człowiek wielu talentów, często ze sobą sprzecznych, które jakoś w życiu wiązał ze sobą i wykorzystywał w pracy, a potem w książkach.
Po czwarte, na podkreślenie zasługuje wytrwałość i hart ducha jego jako człowieka. To taki człowiek z żelaza dwudziestego wieku. Tyle przeszedł i wytrwał, gdy inni się poddali. Moim zdaniem to bardzo nietuzinkowa postać, którą dobrze, że przypomniano nam, bo taka postawa trzymania się prawdy, wytrwałości i oczekiwania na swój czas, żeby nie pogrzebać swoich zdolności i choćby mając 80 lat napisać powieść, żeby być - mówiąc wprost - bez nogi i skutecznie uciec Czece, żeby przejść przez obozy - dalej bez tej nogi, mówiąc wprost - i przeżyć. To było osiągnięcie, to musiał być człowiek niesamowity. Tak jak i jego książki. A ludzie, z którymi się spotykał? Same postacie ważne dla Polski, indywidualności. Musiał mieć znakomite wyczucie i znajomość natury ludzkiej.
Po piąte, to już drobiazg, ale bardzo ważny. Autor pokazuje fakty z życia i opis w jego książkach. Widać jak bardzo ten język, opisy były literaturą! To jest właśnie cecha prawdziwego pisarza, że Tworzy literaturę. Coś 'immanentnego', pięknego same w sobie.
Warto ją przeczytać.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy