Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich

Ocena: 4.8 (5 głosów)
Inne wydania:

To ma być coś, czego Warszawa jeszcze nie widziała. Wielki dom towarowy jak angielski Harrods czy niemiecki KaDeWe. Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy był największym sklepem w tej części Europy, nowoczesnym i urządzonym według zagranicznych standardów. W czasie powstania warszawskiego okolica domu została zrujnowana, a ostateczna zagłada dokonała się w 1948 roku, gdy powstawała nowa Warszawa. Ale dom braci Jabłkowskich przetrwał i to. Komuniści uznali jednak, że w nowej Polsce sklep taki jak ten nie może należeć do osób prywatnych. Został więc Jabłkowskim odebrany i upaństwowiony. Potem sprzedawano tam obuwie, a niegdyś nowoczesny budynek popadał w ruinę. W stanie wojennym władze Warszawy oddały go Związkowi Rzemiosła Polskiego, ale i z tych planów niewiele wyszło. Na początku lat dziewięćdziesiątych do rzemieślników zgłosił się pewien biznesmen i zaproponował wspólny interes, który miał wszystkim przynieść krociowe zyski.

Cezary Łazarewicz, opisując ponadstuletnią historię najsłynniejszego warszawskiego domu towarowego, prowadzi jednocześnie reporterskie śledztwo w sprawie reprywatyzacji i rysuje obraz przemian społecznych w XX i XXI wieku. A gdy książka ukazywała się po raz pierwszy, nie wiedział, że w tej historii nastąpi jeszcze niejeden zwrot akcji i jej zakończenie trzeba będzie napisać na nowo.

Informacje dodatkowe o Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2020-07-15
Kategoria: Inne
ISBN: 9788381910064
Liczba stron: 216

Tagi: Warsaw

więcej

Kup książkę Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2014-01-07,
Rzetelna pozycja historyczno-reportażowa ukazująca powojenne (i nie tylko) losy słynnego domu towarowego braci Jabłkowskich. Czytelnik zagłębia się przede wszystkim w historię konfliktów na linii państwo-przedsiębiorca, choć nie brak smakowitych odskoczni, m.in. w opisach klienteli słynnego warszawskiego sklepu, jego asortymetu czy technik sprzedaży i typów kupujących. Wartościowa publikacja.
Link do opinii
Aby odtworzyć historię Domu Braci Jabłkowskich, Cezary Łazarewicz wykonał kawał porządnej roboty. Z relacji potomków Jabłkowskich, żyjących pracowników domu handlowego, spotkań z bezprawnie zajmującymi kamienicę na ul. Brackiej 25, z lektur archiwalnej prasy, ocalałych dokumentów i pism procesowych powstał oryginalny reportaż o pierwszym polskim domu towarowym. „Sześć pięter luksusu” to historia budynku, w którego tle zmieniają się Warszawa i Polska, a wraz z nimi Jabłkowskim przybywa wyzwań. Musieli zmierzyć się z wojnami, nacjonalizacją prywatnych przedsiębiorstw, a od dwudziestu lat z sądową batalią o odzyskanie niesprawiedliwie zagrabionej własności.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Z informacjami o Domu Handlowym Braci Jabłkowskich zetknęłam się wielu książkach dotyczącej II RP, były to jednak zdawkowe informacje, a bardzo mnie ta tematyka zainteresowała, więc postanowiłam przeczytać pozycję Cezarego Łazarewicza "Sześć pięter luksusu".

Bracia Jabłkowscy stworzyli swój imponujący biznes od zera zaczynając od małego sklepiku w XIX wieku. W 1913 roku rozpoczęli budowę pierwszego domu handlowego w Polsce, który rok później został otwarty na ulicy Brackiej w Warszawie. To największy sklep w całej Europie Środkowej. Jest nowocześnie urządzony według światowych standardów. Podzielony jest na 44 sklepy, a te jeszcze na 300 działów. Sprzedaż towarów odbywa się na parterze, na trzech piętrach i w podziemiu. Na piątym piętrze mieszczą się pracownie sukien, kapeluszy damskich, garniturów i płaszczy męskich, gdzie pracuje 200 krawców, krojczych i projektantów. Jabłkowscy zatrudniają ponad 600 pracowników, których właściciele należycie doceniają. Funkcjonowania sklepu nie przerywa nawet okupacja, choć działa on w ograniczonym zakresie. Budynek ocalał po Powstaniu Warszawskim jednak stał się solą w oku dla nowych władz komunistycznych. 

Smutna to historia i podobna do tej Jana Wedla - właściciela fabryki czekolady, choć w tym przypadku przynajmniej przetrwała nazwa, a nazwisko Jabłkowskich starano się usunąć z pamięci Polaków.

Bardzo polecam tę książkę, choć forma reportażu nie do końca mi w tym przypadku odpowiadała.

Link do opinii
Avatar użytkownika - natanna
natanna
Przeczytane:2019-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - grzadulina
grzadulina
Przeczytane:2019-01-04, Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa - tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia...

Sześć pięter luksusu
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Sześć pięter luksusu

Bracka 25 w Warszawie. Dziś adres znanej księgarni, kiedyś największy dom towarowy w Europie Środkowej, przez wielu nazywany polskim Harrodsem. Świat,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy