Szepty jeziora

Ocena: 4.8 (5 głosów)

Sabina tuż przed emeryturą przeprowadza się do miasta. Podczas pobytu męża w sanatorium w wolnych chwilach jeździ na rowerze, zwiedzając okolicę. Pewnego dnia w parku obok jeziora znajduje pamiętnik. Domyśla się, że należy on do Kolorowej Kobiety, którą widywała w tym miejscu wcześniej. Postanawia ją odszukać, ale aby to zrobić, musi poznać tajemnice spisane w zeszycie. Historia tak ją wciąga, że nawet gdy kobieta znajduje wskazówki, gdzie mieszka autorka zapisków, musi doczytać je do końca. Okazuje się, że życie właścicielki pamiętnika nie było tak kolorowe jak jej ubrania.

Czy dwie kobiety, które poznają się w tak niezwykłych okolicznościach, mają szansę na nawiązanie prawdziwej przyjaźni?

Informacje dodatkowe o Szepty jeziora:

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2024-06-20
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788367787871
Liczba stron: 304

Tagi: obyczajowe

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Szepty jeziora

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szepty jeziora - opinie o książce

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2024-07-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

Sabina w trakcie częstych wycieczek rowerowych po mieście, zauważa barwną kobietę, która zawsze na tej samej ławeczce, nad jeziorem czyta książkę. Pewnego dnia znajduje pod ławką pamiętnik. Domyśla się, że musiała go zgubić Kolorowa Kobieta. Sabinie bardzo leży na sercu odszukanie jej i w tym celu zaczyna czytać wpisy kobiety, z nadzieją, że będzie gdzieś wzmianka o miejscu zamieszkania, może jakieś nazwisko. Im dalej zagłębia sie w treść pamiętnika, tym bardziej przekonuje się, że życie Kolorowej Kobiety, było w przeszłości, a może i jest nadal, pełne bólu i cierpienia. W końcu udaje jej się trafić na pewne wskazówki. Dzięki nim odnajduje Liliannę..

"Szepty jeziora" to powieść pełna głębokich rozmyślań o ludzkiej naturze. Autorka zaprasza czytelnika do świata wrażliwej, artystycznej duszy, która pomimo niesamowicie bolesnych doświadczeń z dzieciństwa, w dorosłym życiu odnajduje swoją drogę i potrafi dostrzegać jego piękno, dzieląc się nim z innymi. Bardzo ważnym aspektem poruszonym w tej historii jest problem wszechobecnego hejtu. Bohaterka tej opowieści musi się z nim mierzyć nieustannie. Jednak mając obok siebie zaufane, szczere przyjaciółki potrafi stawić mu czoła. Bardzo ciekawa fabuła książki, wciągająca historia odkrywania siebie, pokonywania traum i demonów przeszłości, które "z pomocą" nawet najbliższych osób, nie dają o sobie zapomnieć.

"Szepty jeziora" zmuszają do refleksji, do zastanowienia się nad tym, jak bardzo krzywdzące może być komentowanie życia innych, nieznając drogi jaką musieli przejść.

Link do opinii

Czy kobiety, w dojrzałym wieku mają szansę na nawiązanie prawdziwej przyjaźni? Czy to tylko zarezerwowane dla młodych?

Historie, o których czytamy w książkach, zazwyczaj w głównej mierze opowiadają o życiu i uczuciach młodych ludzi. Grażyna Mączkowska w książce „Szepty Jeziora” na głównych bohaterów wybrała osoby starsze, te nieco po sześćdziesiątce, jest to okres, w którym teoretycznie czas na realizację swoich planów, miłości czy przyjaźni, dawno przeminął. Jednak życie to niekończące się pasmo niespodzianek, potrafi zaskoczyć niezależnie od wieku.


Sabina tuż przed emeryturą przeprowadza się do miasta. W wolnych chwilach jeździ na rowerze, zwiedzając okolicę. Często na ławce w parku widuje nietypowo ubraną na kolorowo kobietę. Pewnego dnia kobieta znika, ale obok jeziora Sabina znajduje pamiętnik. Łatwo się domyślić, że należy do Kolorowej Kobiety. Postanawia ją odszukać, ale najpierw musi poznać historię spisaną w zeszycie. Okazuje się, że znaleziony pamiętnik to skarbnica wspomnień, to karty historii, a każda ze stron odsłania sekrety skrywane głęboko w zakamarkach duszy.


Na początku cała opowieść wydaje się prosta i przewidywalna, ale autorka przygotowała nam wiele niespodzianek zaskakujących i wciągających. Bo pisarka słynie z tego, że zawsze w swoich książkach nie boi się poruszać, trudnych tematów, niejednokrotnie kontrowersyjnych, wywołujących ogrom różnych emocji. Bo czy można przejść obojętnie obok takiego tematu jak kłamstwo, zdrada, molestowanie nieletnich, generalizowanie i ocenianie poprzez pryzmat własnych nieprzyjemnych doświadczeń.

Grażyna Mączkowska zachęca nas, żeby żyć odważnie. Masz marzenia, pomimo trudności nie bój się, nie stój z tyłu, realizuj je. Bo możesz przegapić coś pięknego, wzniosłego, czego później nie doświadczysz, a będziesz żałować. Przede wszystkim, uświadamia nam, że oddane i lojalne przyjaciółki, pomimo różnic w ubieraniu czy zachowaniu, można spotkać w każdym wieku.

„Spragnieni, by żyć” piękna, momentami wstrząsająca, bardzo życiowa historia, o prawdziwej kobiecej przyjaźni i tajemniczej przeszłości.

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2024-12-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

To moje drugie spotkanie z twórczością Grażyny Mączkowskiej. Równie udane jak to pierwsze. Autorka fabułą swojej książki wyszeptała mi treść nie tylko niezwykle poruszającą ale przede wszystkim mądrą i skłaniającą do refleksji.

,,Szepty jeziora" to historia, która wzrusza do głębi. Historia o sprawach trudnych, dramatycznych. Historia o przeszłości, którą trzeba zamknąć, przepracować i zostawić za sobą. Oczyścić serce i otworzyć się na nowe życie.

Grażyna Mączkowska konfrontuje czytelnika z dwiema bohaterkami i ich losami. Przedmiotem, który połączy Sabinę i Liliannę staje się znaleziony w parku pamiętnik. Wspomnienia, których czytelniczką staje się Sabina, odkrywają przed nią bolesną historię życia Lilianny. Z kart pamiętnika wyłania się obraz trudnego, dramatycznego dzieciństwa i braku jakiegokolwiek wsparcia w domu rodzinnym. Wspomnienia przesiąknięte są cierpieniem.

Sabina i Lilianna to kobiety dojrzałe. Każda z nich ma swoje doświadczenia, punkt widzenia na różne sprawy i perspektywę tego, jak ma wyglądać ich życie. Sabina wydaje się być kobietą szczęśliwą i spełnioną, Lilianna natomiast, będąc wrażliwą, poetycką duszą, szuka swojej drogi i snuje literackie marzenia.

Fabuła powieści toczy się niespiesznie, a narracja przeplatana z poezją, dodaje powieści dodatkowego uroku i wymownej głębi. Problemy, które porusza autorka są z życia wzięte. Z całą pewnością wielu z czytających, będzie mogła przejrzeć się w nich jak w lustrze.

,,Szepty jeziora" to piękna, pouczająca, mądra i refleksyjna powieść o kobiecej przyjaźni, trudnym dzieciństwie, które odciska piętno na dalszym życiu, marzeniach, ludzkiej życzliwości, niegodziwości i nadziei na to, że los potrafi dać drugą szansę. Potrzeba wyłącznie siły i odwagi aby sięgnąć po to, co dla człowieka najlepsze i wykorzystać podarowaną szansę.



Polecam!

 



Link do opinii

 Zastanawiam się, czy znacie twórczość Grażyny Mączkowskiej? Pisarka ma w swoim literackim dorobku kilka powieści, a o dwóch spośród nich mogliście kilka lat temu przeczytać na moim blogu.

Całkiem niedawno, bo 24 czerwca ukazała się jej najnowsza publikacja pt. ,,Szepty jeziora", o której dziś Wam opowiem.

Sabina po przeprowadzce do miasta i wyjeździe męża do sanatorium próbuje przeganiać tęsknotę rowerowymi wycieczkami, które bardzo lubi. Podczas jednej przejażdżki w pobliskim parku jej uwagę przykuwa fantazyjnie ubrana kobieta czytająca książkę. Sabina jako miłośniczka literatury początkowo jest zainteresowana głównie tytułem czytanej przez kobietę pozycji, lecz krępuje się o to zapytać. W końcu jednak nadarza się okazja, by przysiąść na tej samej ławeczce i zamienić kilka zdań z Kolorową Kobietą - jak w myślach nazywa nieznajomą.

Kobiety sympatycznie ze sobą rozmawiają, po czym każda z nich idzie w swoją stronę. Sabina w kolejnych dniach wciąż delektuje się jazdą na rowerze, lecz zaczyna się nieco niepokoić, gdy przez kilka dni nie dostrzega Kolorowej Kobiety na ,,jej" ławce.

Pewnego dnia przysiada tam i przypadkowo odnajduje pamiętnik kobiety... Chociaż czuje się z tym bardzo niekomfortowo, postanawia przeczytać pamiętnik, początkowo tylko po to, by móc odnaleźć właścicielkę i oddać zgubę.

Czy Sabina trafi na jakiś trop? Czy uda jej się zwrócić zagubiony brulion właścicielce? Jak potoczą się losy obu kobiet?

Autorka nakreśliła dla czytelników pełną różnorodnych emocji opowieść, w której w sposób niezwykle obrazowy ukazała blaski i cienie ludzkiego życia. Zadaje także pytania o to jak bardzo nasze poczucie szczęścia i zadowolenia z życia jest uzależnione od innych osób, a w jakim stopniu my sami je kreujemy.

Książka ta skłania do przemyśleń nad wpływem doświadczeń z dzieciństwa na późniejsze życie człowieka, lecz jednocześnie pokazuje, że chociaż bagażu przeżyć z przeszłości nie da się wymazać to nie musi on determinować teraźniejszości i przyszłości.

Grażyna Mączkowska w ,,Szeptach jeziora" porusza także bardzo ważną w obecnych czasach kwestię, jaką niewątpliwie jest hejt w sieci, który dotyka jedną z bohaterek.

Jest to opowieść o wychodzeniu z traum i życiu pełną piersią, o przyjaźni i wierze we własne marzenia oraz o relacjach międzyludzkich, które mimo wszystko mogą ewoluować. Mowa w niej też o tym, że póki żyjemy nigdy nie jest za późno na to, by się tym życiem cieszyć i czerpać z niego na miarę swoich możliwości jak najwięcej.

Dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu LUCKY za zaufanie i powierzenie mi patronatu nad tą powieścią, a Was zachęcam do jej przeczytania, zwłaszcza jeśli lubicie ciekawe lektury, w których bohaterki wymykają się utartym schematom.

 
 * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *
https://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2024/07/piekno-zaczyna-sie-wtedy-gdy-decydujesz.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2024-09-27, Ocena: 3, Przeczytałam, Moje książki 2024,
Inne książki autora
Turkawki
Grażyna Mączkowska0
Okładka ksiązki - Turkawki

Kazia wychowała się w PGR-ze. Jej ojciec wciąż pił, a chora na depresję matka nie potrafiła poradzić sobie z wychowywaniem dzieci. Chociaż dziewczynka...

Powiedz, że mnie kochasz, mamo
Grażyna Mączkowska0
Okładka ksiązki - Powiedz, że mnie kochasz, mamo

Wzruszająca przez swoją prostotę i autentyzm opowieść o potrzebie miłości i trudnościach z jej okazywaniem. To historia życia ponadpięćdziesięcioletniej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy