Czy biskupowi wypada uczyć w szkole? A egzorcyście strzelać z karabinu? O księdzu poecie już wielu słyszało, miłośnik pielgrzymek też nie jest rzadkością. Jednak niewielu z nas zna osobiście emigranta misjonarza. Barceloński architekt i członek Opus Dei, zakochany w Polsce, też może zaskakiwać, podobnie himalaista, który zamieszkał w pustelni.
Oto siedem rozmów z księżmi, takimi, jakich spotykamy na co dzień. Opowiadają, czym dla nich jest kapłaństwo, co ich porusza i jakie mają pasje.
Co my, wierni, wiemy o codziennym życiu naszych proboszczów, spowiedników, a nawet biskupów? Znamy ich z duszpasterstw, grup modlitewnych, wspólnot. Są spowiednikami oraz kierownikami duchowymi. Zabierają małych i dużych wiernych na pielgrzymki. Ale czy zastanawialiśmy się, dlaczego wybrali stan duchowny? Czym jest dla nich kapłaństwo? Co ich porusza? Jakie mają pasje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce.
Pierwszy z bohaterów to ksiądz biskup Marek Solarczyk z diecezji warszawsko-praskiej, tryskający radością tytan pracy. Mimo przyjęcia sakry biskupiej, wciąż uczy katechezy w jednej z warszawskich szkół. Ksiądz Jerzy Jastrzębski, który napisał pracę doktorską na temat Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, jest wielkim propagatorem pielgrzymowania. Do Santiago de Compostela dotarł na pokładzie żaglowca Pogoria! Pochodzący z diecezji pelplińskiej ksiądz Jerzy Sobota prowadzi parafię Polskiej Misji Katolickiej w Würzburgu w Niemczech. Opowiada między innymi o tym, jak wygląda życie duchowe na obczyźnie i czy emigracja zbliża do Boga. Z kolei ksiądz Jan Sochoń, filozof, wykładowca Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, należy do elitarnego grona księży poetów. Osobiście znał błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę i teraz kultywuje o nim pamięć.
Z kolei ksiądz Piotr Prieto Villanueva, Hiszpan, który w Barcelonie studiował architekturę, tak bardzo pokochał nasz kraj, że zapragnął przyjąć polskie obywatelstwo. Dodajmy, że święcenia kapłańskie przyjmował z rąk świętego Jana Pawła II.
Wśród bohaterów jest też ksiądz Sławomir Szypulski z Białej Podlaskiej, bodajże jedyny w Polsce egzorcysta, który sam zgłosił się do tej wymagającej i niełatwej posługi. Dzisiaj przybywają do niego ludzie z różnych zakątków Polski, żeby szukać pomocy duchowej. Książkę zamyka rozmowa z księdzem Robertem Grzybowskim z diecezji drohiczyńskiej. Kiedyś był zapalonym himalaistą, ale w pewnym momencie życia zapragnął zbudować pustelnię. Dzisiaj zaprasza do niej wszystkich złaknionych spotkania z żywym Słowem Bożym.
Wydawnictwo: Bernardinum
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 308
Język oryginału: polski
Piękny ślub, panna młoda w białej sukni i pan młody w eleganckim garniturze. Kościół pełen gości i na koniec "Marsz weselny" Mendelssohna. A potem żyli...
Rozmowy z siostrami zakonnymi to siedem wywiadów na temat odkrywania wiary, sensu życia, znajdowania szczęścia i spełnienia. Każda z bohaterek należy do...