HMS ,,Erebus" był jednym z najwspanialszych okrętów, weteranem przełomowych ekspedycji na krańce świata. W 1848 roku wraz z siostrzaną jednostką HMS ,,Terror" i 129 członkami wyprawy zaginął w Arktyce podczas próby wytyczenia trasy przez Przejście Północno-Zachodnie, a jego los spowiła mgła tajemnicy. W 2014 roku został odnaleziony. Oto jego historia. Książka Szaleństwo w ciemnościach to barwny opis doświadczeń tych, którzy jako pierwsi postawili stopę na Ziemi Wiktorii w Antarktydzie, a zaledwie kilka lat później jeden po drugim zamarzli w lodach Arktyki poza zasięgiem desperackich misji ratunkowych. To cudownie sugestywna relacja z prawdziwie niezwykłej przygody, wskrzeszonej przez podróżnika i gawędziarza.
MICHAEL PALIN -- GWIAZDA GRUPY MONTY PYTHONA I AUTOR PODRÓŻNICZYCH PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH
,,Genialna opowieść o przekraczaniu granic ludzkich możliwości" - Marek Kamiński
,,Bez reszty pochłania czytelnika" - Sunday Times
,,Wspaniała opowieść" - Daily Mail
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-02-22
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 496
Tytuł oryginału: Erebus: The Story of a Ship
Marzysz o mistrzostwach świata w piłce nożnej w Brazylii ? Albo o igrzyskach w Rio ? To musisz koniecznie przeczytać tę książkę! Michael Palin wyrusza...
Himalaje. Kraina Śniegu. To największy łańcuch górski na świecie, nieprzerwana ściana skał ciągnących się na przestrzeni bez mała 3000 km od granicy Afganistanu...
Przeczytane:2023-06-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023, 26 książek 2023, 12 książek 2023, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2023, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2023 roku,
,,Szaleństwo w ciemnościach" to niezwykle rzetelny reportaż. Autor przedstawił tu dzieje jednego z najbardziej znanych statków brytyjskiej floty - Erebus oraz jego siostrzanej jednostki - Terror. Cała książka bazuje na dziennikach, listach, pamiętnikach, raportach. Okraszona jest też mapkami i obrazami.
Opisywana wyprawa miała być potwierdzeniem brytyjskiej dominacji na oceanach. Jej celem było odkrycie Przejścia Północno-Zachodniego, czyli przedarcie się przez Archipelag Arktyczny, aby skrócić drogę morską do Azji. Rozpoczęła się ona w 1845 roku. Oba statki wyposażono w najnowocześniejsze na tamte czasy silniki parowe i centralne ogrzewanie. Na pokładzie znalazła się nawet biblioteka.
Załoga liczyła ponad 100 osób, a wśród nich znaleźli się też doświadczeni polarnicy. Niestety arktyczne warunki i brak lodołamaczy pokrzyżowały ekspedycję, a większość załogi zaczęła umierać w niewyobrażalnych męczarniach. Nie przeżył nikt. Przez ponad wiek nie udało się zlokalizować wraku Erebusa. Nastąpiło to dopiero w 2014 roku, a dwa lata później odnaleziono Terror. Przez te wszystkie lata mnożyło się od wielu hipotez, które ostatecznie zostały zweryfikowane.
Jeżeli lubicie odkrywać ciekawostki historyczne, ten dokument z pewnością Was nie zawiedzie. Autor ukazał całą historię zrozumiałym językiem, na tyle intrygująco, że czyta się ją bardzo płynnie i z zainteresowaniem. Dowiadujemy się z niej też ogrom faktów na temat innowacyjnych rozwiązań w ówczesnych czasach, które niestety doprowadziły do tragedii. Brak odpowiednich narzędzi, znajomości kontroli jakości i praw się nią rządzących przyczyniły się do wielu chorób i sytuacji, w których człowieczeństwo przestało istnieć.
Ze swojej strony zachęcam bardzo do przeczytania. Nazwy obu okrętów nie były mi obce, jednak wiedzy tak dokładnej o nich nie posiadałam. Z pewnością poszerzę ją jeszcze, oglądając filmy dokumentalne traktujące o tej eskapadzie.