Syzyfowe prace

Ocena: 3.73 (30 głosów)

Po trzecim rozbiorze Polski, dzieci nie miały łatwo. Były zmuszane do nauki języka rosyjskiego, a za wszelkie sprzeciwy bito je. Syzyfowe prace opowiadają właśnie taką historię dzieci, które musiały toczyć swoje życie podczas zaboru rosyjskiego.

 

Naszym głównym bohaterem jest Marcin Borowicz, który uczy się w szkole. Podczas trwania roku szkolnego, zmuszono dzieci do nauki języka rosyjskiego i starano się im wybić z głowy wszelki patriotyzm. Były to ciężkie czasy, które dzieci musiały przejść. Po pewnym czasie naszego bohatera oczekiwały egzaminy gimnazjalne, które Marcin zdał z lekką pomocą Pana Ferdynanda Wiechowskiego. W dalszych losach widzimy, jak wszystko się powoli zmienia i rosjanie wprowadzają coraz to większe rygory. Brak szacunku do polskich obywateli jest na porządku dziennym. Uczucie patriotyzmu było obecne w polskich dzieciach i to dawało im siłę.

 

Stefan Żeromski napisał powieść opowiadającą o ciężkich czasach. Początkowo książka została wydana z pseudonimem Maurycy Zych, a później została ocenzurowana i wydana pod tytułem Syzyfowe prace. Jest to historia okraszona własną autobiografią autora, która z pewnością pokaże świat z tamtych czasów.

Informacje dodatkowe o Syzyfowe prace:

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7389-936-7
Liczba stron: 192

więcej

Kup książkę Syzyfowe prace

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Syzyfowe prace - opinie o książce

Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
jedna z niewielu lektur szkolnych, która mi się podobała i którą czytałam z przyjemnością, naprawdę bardzo dobra książka
Link do opinii
Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 3, Przeczytałem, 12 książek - 2014,
Główny bohater - Marcin Borowicz - zostaje zawieziony przez swych rodziców do szkoły. Młodemu chłopczykowi nie podoba się myśl o braku widywania may oraz taty. Szybko jednak przyzwyczaił się do nowego trybu życia. Uczniom i ich rodzicom w zajęciach nie odpowiadała jedna rzecz. Była to rusyfikacja. Pojawiała się ona przez cały okres nauki Marcina - od pierwszych dni, aż do końca gimnazjum (w książce). Dopiero pewnego dnia, na języku polskim zrozumiał, że w głębi duszy jest prawdziwym polakiem i nie pozwoli tego zniszczyć. Wraz z przyjaciółmi czytał wiersze oraz opowiadania napisane przez polskich autorów. Książka ta ma swój niepodważalny klimat. Pozwala ona zobaczyć oczami przeciętnej osoby tamte czasy. Wiele młodych osób nie wie jak wtedy ludzie spędzali wolny czas oraz jak mogli żyć w takich warunkach. Opowieść pokazuje dużo. Można w niej ujrzeć nie tylko szkołę i nauczyciel-rusyfikatorów, lecz jak wyglądały stancje, życie w mieście oraz wiele innych.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-04-23,
chyba najnudniejsza książka jaką w życiu czytałam
Link do opinii
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2022-05-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Choć to lektura szkolna to sięgnęłam po nią pierwszy raz. Piękna historia o tym, że polskości nie da się wykorzenić, że bycie Polakiem to duma. Pięknie przedstawiona charakterystyka Marcinka Borowicza. 

Link do opinii

Ciężka książka. Bardzo ciężko się czyta. Styl  pisania pisarza niezbyt mi przypadł. Książka na ogół ciekawa. Świetne, rzeczywiste, uogólniajace opisy wciągające nas w przeszłość. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Nekosensej
Nekosensej
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

Interesująca i pouczająca książka o dzieciach walczących z rusyfikacją.

Link do opinii
Avatar użytkownika - KasiaDrapacz
KasiaDrapacz
Przeczytane:2019-01-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Wciąż nie rozumiem fenomenu tej powieści. OK, dużo w niej tematów patriotycznych, przemiana wewnętrzna Macieja i inne jakieś nudne opisy niczym z "Nad Niemnej". Nie wiem, co mam myśleć o niej w perspektywie, że to lektura obowiązkowa w klasie 8. Zdecydowanie nie zachęci ona do czytania młodych i znudzonych uczniów. Wręcz przeciwnie - zniechęci, bo jest po prostu mdła i nudna. O rusyfikacji wystarczy powiedzieć na historii bądź omawiając fragenty powieści. Młodzież szuka w książkach czegoś innego - ckliwych historii wymuszających łzy, pięknych opowieści bądź fantastyki rodem z Władcy Pierścieni.

Być może kiedyś ktoś na stanowisku oświatowym dozna... oświecenia i zmieni odrobinę kanon lektur, zwłaszcza w szkole podstawowej.

Link do opinii
Inne książki autora
Uroda życia
Stefan Żeromski0
Okładka ksiązki - Uroda życia

Powieść, która mogła się ukazać tylko poza zasięgiem carskiej cenzury. Historia odrodzenia świadomości narodowej człowieka, którego los skazał na...

Listy 1893-1896 pisma zebrane t.35
Stefan Żeromski0
Okładka ksiązki - Listy 1893-1896 pisma zebrane t.35

...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy