Poznajcie sprytną, mądrą i uroczą świnię Malwinę!
Zwierzęta z Lasu Kabackiego nie spodziewają się, że wiosna przyniesie tyle przygód. Wszystko za sprawą tajemniczej postaci, która pewnego dnia pojawia się wśród nich. Świnia Malwina wprawdzie nie umie znajdować jedzenia, ale za to potrafi robić zaskakujące rzeczy! Niestety, grozi jej wielkie niebezpieczeństwo. Zwierzaki na czele z dzikiem Dzikusem ruszają z pomocą nowej przyjaciółce. Czeka je wyprawa przez całą Warszawę - pełna niespodzianek, odkryć i wyzwań.
Trzymajcie za nich kciuki!
Czy ratując jedną świnkę, można uratować cały świat? Trochę tak, a już na pewno można przywrócić wiarę w przyjaźń, solidarność i potęgę wzajemnej pomocy.
KATARZYNA KASIA, filozofka, publicystka, wykładowczyni na warszawskiej ASP
Wiem już, co zrobić, żeby udała się Wielka Akcja Ratowania Wszystkich Świń. Ludzie muszą po prostu przeczytać tę książkę!
DARIUSZ GZYRA, filozof, działacz społeczny, autor książki ,,Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta"
Ta przepiękna opowieść przypomina, że każda żywa istota - człowiek czy zwierzę - zasługuje na bezpieczne i wolne życie. To książka ucząca szacunku oraz empatii, ale także terapeutycznie oswajająca poczucie bycia innym. Jej łagodna forma sprawia, że będzie idealna zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.
MAJA OSTASZEWSKA, aktorka, aktywistka
Zwierzęta z Lasu Kabackiego po raz kolejny przypominają, jak ważna jest tolerancja, otwartość i wzajemna życzliwość. A ich nowa towarzyszka uczy pozytywnego myślenia! Wzruszająca opowieść o międzygatunkowej przyjaźni dostarczy okazji do rozmów z dziećmi o problemach współczesnego świata.
EMKA KOWALSKA, Obibboki.pl
Filozof i znawca stoicyzmu Krzysztof Łapiński, autor uwielbianego przez dzieci i rodziców ,,Dzika Dzikusa", w historii z życia leśnych zwierząt znów porusza ważne i aktualne tematy: skomplikowanych relacji ludzi i zwierząt oraz współodpowiedzialności za losy innych. Autorką baśniowych ilustracji jest Marta Kurczewska.
Książkę polecają: Fundacja Viva! Magazyn Vege, Czas Dzieci, Obibooki.pl
,,Świnia Malwina" to nowa opowieść w której występują bohaterowie znani dzieciom książki ,,Dzik Dzikus", nominowanej w 2021 roku do nagrody Literacja Podróż Hestii. Obie książki można czytać oddzielnie lub jako podserię w serii Zwierzaki.
O serii Zwierzaki:
,,Świnia Malwina" to siódmy tytuł w serii Zwierzaki. Młode czytelniczki i czytelnicy poznają w niej trzymające w napięciu opowieści ze świata zwierząt - pełne przyrodniczych ciekawostek, a jednocześnie inspirujące do rozmyślań na ważne, uniwersalne tematy.
Dotychczas w serii ukazały się książki:
,,Lolek" Adama Wajraka, il. Mariusz Andryszczyk
,,Ambaras" Tomasza Samojlika, il. Elżbieta Wasiuczyńsla
,,Wojtek" Wojciecha Mikołuszki, il. Małgorzata Dmitruk
,,Dzik Dzikus" Krzysztofa Łapińskiego, il. Marta Kurczewska
,,Tarmosia" Tomasza Samojlika, il. Ania Grzyb
,,Bercia i Orson" Tomasza Samojlika, il. Elżbieta Wasiuczyńska
WIĘCEJ O TWÓRCACH:
Krzysztof Łapiński
Filozof, tłumacz, dziennikarz, zajmujący się filozofią starożytną i etyką ekologiczną. Autor książek naukowych oraz kultowego tłumaczenia ,,Rozmyślań (do samego siebie)" Marka Aureliusza. Autor uwielbianej przez dzieci i rodziców książki ,,Dzik Dzikus", nominowanej w 2021 r. do prestiżowej nagrody Literacka Podróż Hestii. Wraz z żoną Julią, córką Hanią oraz psem Platonem mieszka w pobliżu warszawskiego Lasu Kabackiego.
Marta Kurczewska
Miłośniczka kawy, kotów i komiksów. Współpracuje w wieloma wydawnictwami, tworząc charakterystyczne ilustracje techniką gwaszu i akwareli. Prócz ,,Świni Malwiny" i ,,Dzika Dzikusa" zilustrowała m.in. obsypaną nagrodami ,,Mirabelkę" Cezarego Harasimowicza, serię o Wikingu Tappim autorstwa Marcina Mortki, czy serię o Dusi i Psinku Świnku autorstwa Justyny Bednarek.
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 264
Tuż za rogiem, w pobliskim lesie, dzieje się więcej niż myślicie. Błyskotliwa i wdzięczna opowieść o walce o wspólne dobro, do której stają leśni...
Przeczytane:2022-03-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022, 26 książek 2022, 12 książek 2022,
"Każde niestety ma swoje zalety"
"Świnia Malwina" autorstwa Krzysztofa Łapińskiego to siódmy tytuł z serii Zwierzaki, który ukazał się za sprawą Wydawnictwa Agora. Jest to książka warta uwagi, chociażby z tego względu, że mowa w niej o przyjaźni, walce o przeżycie, odmienności, wyjątkowości, ale również o szacunku oraz prawie do życia zwierząt w godnych warunkach.
Pewnego dnia w Lesie Kabackim pojawia się tajemniczy gość, któremu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Tym gościem jest... świnia. Nie taka zwyczajna świnia, ale z jednym ciemnych uchem, a do tego okazuje się, że posiada ona nietypowe zdolności - potrafi grać w kółko-krzyżyk, czytać, a nawet otwierać zastawione przez ludzi pułapki. Ciekawe czy zgadniecie, które z tych talentów są potwierdzone przez badaczy, a które autor dodał od siebie "w gratisie" (na końcu książki jest wytłumaczenie, więc można zaspokoić swoją ciekawość 😉).
Krzysztof Łapiński przedstawia losy bohaterów Lasu Kabackiego w interesujący sposób. Język, jakiego używa jest zrozumiały dla dzieci, a zabawne wtrącenia sprawiają, że niektóre teksty są zapamiętywane i wielokrotnie powtarzane przez młodych czytelników. Jednym z określeń, które zrobiło największą furorę był "samosmród". A tak przy okazji to jestem ciekawa, ile osób niewłaściwie rozszyfruje to słowo nie znając kontekstu. 😉
Bardzo wpada w ucho również powiedzonko, które jak się dowiadujemy na końcu, autor zawdzięcza swojej córce Hani - "Każde niestety ma swoje zalety". Zdanie to można wykorzystać w wielu sytuacjach życia codziennego, by pokazać, że nie ma sytuacji beznadziejnych i z każdego niepowodzenia możemy wyciągnąć jakieś wnioski, a czasem nawet da się dostrzec bardziej namacalne pozytywne skutki zdarzeń, które wcześniej wydawały nam się całkowicie beznadziejne.
"Świnia Malwina" to pięknie wydana pozycja kierowana do dzieci. Zawiera niezwykle estetyczne i miłe dla oka ilustracje stworzone przez Martę Kurczewską. Przyznam szczerze, że sama nie mogę się zdecydować, czy bardziej podobają mi się te sygnalizujące nowy rozdział na granatowym tle, czy raczej te bardziej kolorowe, przedstawiające konkretne losy bohaterów.
Uważam, że autor świetnie i z wyczuciem połączył niezwykle ważne zagadnienia jak np. wspomniane na początku: przyjaźń, walka o przeżycie, odmienność i wyjątkowość z równie istotnymi kwestiami, jakimi są szacunek i prawo do godnych warunków życia. Całość jednak nie komponowałaby się jednak tak wspaniale i nie działałaby tak na wyobraźnię bez fantastycznych ilustracji, których jestem fanką.