reklama

Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich

Niewidomy latarnik podtrzymuje swiatło na kole podbiegunowym, dzielna dziewczyna ratuje rozbitkow, gatunek ptaka znika po wybudowaniu latarni, duch pisze w nocy na maszynie, ekscentryczny inwestor wznosi wieze w niedostepnym miejscu na pełnym morzu, dwojka skłoconych latarnikow zostaje odcieta od swiata na klaustrofobicznej wysepce. W wielu zaskakujacych historiach odległe latarnie sa zwiazane z zyciem Edgara Allana Poego, Virginii Woolf i Nelsona Mandeli, a wszystko składa sie na doswiadczenie wspaniałej wyprawy ku odległym zakatkom i czasom, gdzie niczym w kalejdoskopie mieszaja sie samotnosc, szalenstwo, odwaga i szczescie.

Swiatło na krancach swiata - nawiazujace tytułem do powiesci Juliusza Verne'a Latarnia na koncu swiata - to unikalna kolekcja ponad trzydziestu opartych na faktach opowiesci opatrzonych zachwycajacymi ilustracjami, mapami morskimi, schematami architektonicznymi i ciekawostkami na temat odległych latarni. Nie jest to jednak podrecznik geografii, ale jedyny taki paszport dla podroznikow marzycieli.

Fascynujaca i piekna ksiazka, niezwykła jak opisane w niej latarnie.

Informacje dodatkowe o Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Breve Atlas de los Faros del Fin del Mundo

Kup książkę Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich

Światło na krańcach świata. Mały atlas latarni morskich - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-12-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z gwiazdą jasno świecącą na niebie, będącą drogowskazem, za którym podążali pastuszkowie i królowie.

Wśród morskich odmętów taką gwiazdą dającą nadzieję i zwiastującą bezpieczny powrót do ukochanych ludzi i miejsc, jest światło latarni morskiej. Taka była jego rola w przeszłości i choć dziś w obliczu dostępnych zaawansowanych technologii znaczenie tych budowli jest bardziej nostalgiczne i turystyczne, niektóre pełnią nadal swą podstawową funkcję.

W ręku trzymam właśnie wydany w twardej oprawie z genialną szatą graficzną i bogato ilustrowany album ponad trzydziestu latarni morskich rozsianych po najbardziej odległych skrawkach mórz i oceanów.

Z każdą z nich wiąże się ciekawa historia wzbogacona przez autora o mapę, ciekawostki i dane techniczne tych dzieł architektury.

Niektóre historie z nimi związane, jak ta na Wyspie Clippertona z latarnikiem na skraju obłędu terroryzującym zamieszkałe na wyspie kobiety, budzą przerażenie. Z niektórymi wiążą się tajemnicze historie, nigdy niewyjaśnione zniknięcia latarników. Inne obfitują w heroiczne czyny, czy nawet romantyczne porywy serca.

Latarnie od stuleci inspirują malarzy i pisarzy. Niektóre związane z nimi wydarzenia stanowią oś fabuły mrocznych thrillerów i powieści.

Budowane w miejscach odizolowanych, niebezpiecznych, nieprzystępnych, smaganych porywistym wiatrem i atakowanych wielometrowymi falami są też symbolem odosobnienia, trudnej do pojęcia samotności dla jednych będącej wybawieniem, dla innych przekleństwem przyprawiającym o szaleństwo.

Która z latarni zainspirowała Juliusza Verne'a do napisania "Latarni na końcu świata"? Nad którą przez dziesięć lat ciążyła klątwa? Którą obsługiwał niewidomy latarnik?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w tym pięknym albumie, który zachwyci nie tylko wilki morskie, ale i szczury lądowe, jak ja. Idealny pomysł na prezent.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung