Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733-1795)

Ocena: 4 (1 głosów)

Podważająca mity o upadku Rzeczypospolitej opowieść o bezprecedensowej próbie odwrócenia biegu historii.

 Trudno będzie napisać lepsze studium polityki ostatnich sześciu dekad niepodległego państwa polsko-litewskiego -- prof. Hamish Scott, Jesus College, Uniwersytet Oxfordzki

Ostatnie dekady dawnej Rzeczypospolitej to epoka, na którą patrzymy przez pryzmat straconych szans i podciętych skrzydeł. Czy Rzeczpospolita naprawdę była państwem upadłym, które samo przegrało swą wielkość i skazało się na zagładę?

Richard Butterwick, brytyjski profesor historii, absolwent Cambridge i studiów doktoranckich na Oxfordzie w swoim najnowszym dziele przekonuje, że zdecydowanie nie. Pozbawiony obciążeń i uprzedzeń kreśli obraz wielkiego potencjału Rzeczypospolitej, który na kilka lat zajaśniał pełnym blaskiem i spłonął - w ogniu rosyjskich dział w wojnie o konstytucję 1792 i powstaniu kościuszkowskim.

Wychodząc ze głębokiego kryzysu, w drugiej połowie XVIII wieku Rzeczpospolita była buzującym kotłem energii społecznej i przeciwstawnych idei. Szok wywołany I rozbiorem i ponownym zacieśnieniem rosyjskiej dominacji uruchomił desperacki wysiłek na rzecz ocalenia państwa - Sejm Wielki, który Butterwick nazywa ,,polską rewolucją". Jak wyglądało ścieranie się idei oświecenia ze szlachecką kulturą polityczną i słynna walka ,,peruki z wąsami"?

Na historycznej szachownicy autor rozstawia zarówno najważniejsze, jak i poboczne figury: tragiczną postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wielkich magnatów, wizjonerskich reformatorów i zwykłych szlachciców. Pamięta jednak o tym, że cała ta partia rozgrywała się w złowrogim cieniu agresywnych monarchii ościennych i pod czujnym okiem ich władców, z Katarzyną II na czele. Angielski historyk w nowatorski sposób wpisuje dzieje Rzeczypospolitej w szeroki kontekst europejski, wyjaśniając dyplomatyczne rozgrywki i strategiczne cele trzech wielkich mocarstw - Rosji, Prus i Austrii. Co ważne, czyni to, korzystając również ze źródeł litewskich oraz najnowszych ustaleń tamtejszych badaczy.

Światło i płomień to opowieść o końcu i początku - zniszczeniu polsko-litewskiego państwa i narodzinach nowoczesnego narodu.

Informacje dodatkowe o Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733-1795):

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-12-14
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788308076965
Liczba stron: 760
Tytuł oryginału: The Polish-Lithuanian Commonwealth, 1733-1795: Light and Flame

Tagi: 2. poł. XVIII wieku (ok. 1750-1799 n.e.)

więcej

Kup książkę Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733-1795)

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733-1795) - opinie o książce

Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2022-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Tytuł oryginału: The Polish-Lithuanian Commonwealth, 1733-1795: Light and Flame   Data wydania: 14 grudnia 2022 r.   Język oryginału: Angielski   Przekład: Michał Ronikier     Richard Butterwick, brytyjski profesor historii, pozbawiony sentymentów i uprzedzeń kreśli obraz wielkiego potencjału Rzeczypospolitej, który na kilka lat zajaśniał pełnym blaskiem i spłonął - w ogniu rosyjskich dział.   Wychodząc ze głębokiego kryzysu, w drugiej połowie XVIII wieku Rzeczpospolita była buzującym kotłem energii społecznej i przeciwstawnych idei. Szok wywołany I rozbiorem i ponownym zacieśnieniem rosyjskiej dominacji uruchomił desperacki wysiłek na rzecz ocalenia państwa - Sejm Wielki, który Butterwick nazywa ,,polską rewolucją". Jak wyglądało ścieranie się idei oświecenia ze szlachecką kulturą polityczną i słynna walka ,,peruki z wąsami"?   Na historycznej szachownicy autor rozstawia zarówno najważniejsze, jak i poboczne osobistości: tragiczną postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wielkich magnatów, wizjonerskich reformatorów i zwykłych szlachciców. Pamięta jednak o tym, że wszystko to rozgrywało się w złowrogim cieniu agresywnych monarchii ościennych i pod czujnym okiem ich władców, z Katarzyną II na czele. Angielski historyk w nowatorski sposób wpisuje dzieje Rzeczypospolitej w szeroki kontekst europejski, wyjaśniając dyplomatyczne rozgrywki i strategiczne cele trzech wielkich mocarstw - Rosji, Prus i Austrii. Co ważne, czyni to, korzystając również ze źródeł litewskich oraz najnowszych ustaleń tamtejszych badaczy.   Dzięki temu poszerzyła się i pogłębiła nasza wiedza o wewnętrznej historii politycznej Rzeczypospolitej, a chyba jeszcze bardziej o jej wymiarze międzynarodowym. W odniesieniu do niektórych zagadnień można wręcz mówić o przełomie w prezentacji. W tych okolicznościach potrzeba wytchnienia, niejako zatrzymania się i podsumowania tego, czego do tej pory się nauczyliśmy, stała się coraz bardziej dotkliwa. Prezentowana tu księga jest niewątpliwie odpowiedzią na tę potrzebę, przynajmniej w znacznym stopniu, gdyż obejmuje nie cały wiek XVIII, a jedynie panowanie ostatniego Sasa na tronie polskim - Stanisława II Augusta.     Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Literackiemu.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy