reklama

Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733-1795)

Ocena: 4 (1 głosów)

Podważająca mity o upadku Rzeczypospolitej opowieść o bezprecedensowej próbie odwrócenia biegu historii.

 Trudno będzie napisać lepsze studium polityki ostatnich sześciu dekad niepodległego państwa polsko-litewskiego -- prof. Hamish Scott, Jesus College, Uniwersytet Oxfordzki

Ostatnie dekady dawnej Rzeczypospolitej to epoka, na którą patrzymy przez pryzmat straconych szans i podciętych skrzydeł. Czy Rzeczpospolita naprawdę była państwem upadłym, które samo przegrało swą wielkość i skazało się na zagładę?

Richard Butterwick, brytyjski profesor historii, absolwent Cambridge i studiów doktoranckich na Oxfordzie w swoim najnowszym dziele przekonuje, że zdecydowanie nie. Pozbawiony obciążeń i uprzedzeń kreśli obraz wielkiego potencjału Rzeczypospolitej, który na kilka lat zajaśniał pełnym blaskiem i spłonął - w ogniu rosyjskich dział w wojnie o konstytucję 1792 i powstaniu kościuszkowskim.

Wychodząc ze głębokiego kryzysu, w drugiej połowie XVIII wieku Rzeczpospolita była buzującym kotłem energii społecznej i przeciwstawnych idei. Szok wywołany I rozbiorem i ponownym zacieśnieniem rosyjskiej dominacji uruchomił desperacki wysiłek na rzecz ocalenia państwa - Sejm Wielki, który Butterwick nazywa ,,polską rewolucją". Jak wyglądało ścieranie się idei oświecenia ze szlachecką kulturą polityczną i słynna walka ,,peruki z wąsami"?

Na historycznej szachownicy autor rozstawia zarówno najważniejsze, jak i poboczne figury: tragiczną postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wielkich magnatów, wizjonerskich reformatorów i zwykłych szlachciców. Pamięta jednak o tym, że cała ta partia rozgrywała się w złowrogim cieniu agresywnych monarchii ościennych i pod czujnym okiem ich władców, z Katarzyną II na czele. Angielski historyk w nowatorski sposób wpisuje dzieje Rzeczypospolitej w szeroki kontekst europejski, wyjaśniając dyplomatyczne rozgrywki i strategiczne cele trzech wielkich mocarstw - Rosji, Prus i Austrii. Co ważne, czyni to, korzystając również ze źródeł litewskich oraz najnowszych ustaleń tamtejszych badaczy.

Światło i płomień to opowieść o końcu i początku - zniszczeniu polsko-litewskiego państwa i narodzinach nowoczesnego narodu.

Informacje dodatkowe o Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733-1795):

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-12-14
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788308076965
Liczba stron: 760
Tytuł oryginału: The Polish-Lithuanian Commonwealth, 1733-1795: Light and Flame

Tagi: 2. poł. XVIII wieku (ok. 1750-1799 n.e.)

więcej

Kup książkę Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733-1795)

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Światło i płomień. Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733-1795) - opinie o książce

Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2022-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Tytuł oryginału: The Polish-Lithuanian Commonwealth, 1733-1795: Light and Flame   Data wydania: 14 grudnia 2022 r.   Język oryginału: Angielski   Przekład: Michał Ronikier     Richard Butterwick, brytyjski profesor historii, pozbawiony sentymentów i uprzedzeń kreśli obraz wielkiego potencjału Rzeczypospolitej, który na kilka lat zajaśniał pełnym blaskiem i spłonął - w ogniu rosyjskich dział.   Wychodząc ze głębokiego kryzysu, w drugiej połowie XVIII wieku Rzeczpospolita była buzującym kotłem energii społecznej i przeciwstawnych idei. Szok wywołany I rozbiorem i ponownym zacieśnieniem rosyjskiej dominacji uruchomił desperacki wysiłek na rzecz ocalenia państwa - Sejm Wielki, który Butterwick nazywa ,,polską rewolucją". Jak wyglądało ścieranie się idei oświecenia ze szlachecką kulturą polityczną i słynna walka ,,peruki z wąsami"?   Na historycznej szachownicy autor rozstawia zarówno najważniejsze, jak i poboczne osobistości: tragiczną postać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wielkich magnatów, wizjonerskich reformatorów i zwykłych szlachciców. Pamięta jednak o tym, że wszystko to rozgrywało się w złowrogim cieniu agresywnych monarchii ościennych i pod czujnym okiem ich władców, z Katarzyną II na czele. Angielski historyk w nowatorski sposób wpisuje dzieje Rzeczypospolitej w szeroki kontekst europejski, wyjaśniając dyplomatyczne rozgrywki i strategiczne cele trzech wielkich mocarstw - Rosji, Prus i Austrii. Co ważne, czyni to, korzystając również ze źródeł litewskich oraz najnowszych ustaleń tamtejszych badaczy.   Dzięki temu poszerzyła się i pogłębiła nasza wiedza o wewnętrznej historii politycznej Rzeczypospolitej, a chyba jeszcze bardziej o jej wymiarze międzynarodowym. W odniesieniu do niektórych zagadnień można wręcz mówić o przełomie w prezentacji. W tych okolicznościach potrzeba wytchnienia, niejako zatrzymania się i podsumowania tego, czego do tej pory się nauczyliśmy, stała się coraz bardziej dotkliwa. Prezentowana tu księga jest niewątpliwie odpowiedzią na tę potrzebę, przynajmniej w znacznym stopniu, gdyż obejmuje nie cały wiek XVIII, a jedynie panowanie ostatniego Sasa na tronie polskim - Stanisława II Augusta.     Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Literackiemu.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy