Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu

Ocena: 3.5 (4 głosów)

Potraficie sobie wyobrazić smak mocnego fulla? Używacie na co dzień powiedzonek w stylu: ,,kanalia!", ,,jełop!" czy ,,w mordę jeża!"? Jesteście przekonani, że doskonale znacie Świat według Kiepskich? Sprawdźmy to! Zajrzyjcie na plan serialu, który połączył kilka pokoleń Polaków. Emitowany na antenie Telewizji POLSAT, gości w naszych domach od ponad 23 lat i stał się ponadczasową satyrą obśmiewającą wady Polaków.

Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu to bogato ilustrowany przewodnik po niezapomnianych scenach, kwestiach i absurdalnych konfliktach, które przez ponad dwie dekady były udziałem bywalców wrocławskiej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4. Kto stworzył postaci tak głupie, że aż mądre? Kto pierwotnie miał zagrać Ferdka i Waldusia? Z jakimi reakcjami musieli sobie radzić twórcy po emisji pierwszych odcinków? Dlaczego Bartosz Żukowski odszedł z seria­lu i jak udało się go namówić do powrotu? Na te pytania odpowiadają w książce aktorzy, scenarzyści i producenci. Nie zabraknie też wzruszających wspomnień poświęconych Krystynie Feldman, Bohdanowi Smoleniowi, Ryszardowi Kotysowi i Dariuszowi Gnatowskiemu.

Pozycja obowiązkowa dla fanów Ferdka, Boczka i tej mendy Paździocha!

***

Byłam wtedy szefową telewizyjnej Dwójki, bardzo kulturalnej stacji na wysokim poziomie, aż tu nagle Kiepscy rozbijają bank! Początkowo w ogóle tego nie rozumiałam. Ale ponieważ ,,kochałam" już Andrzeja Grabowskiego, pomyślałam sobie, że skoro on tam gra, to musi być ,,strzał". I dopiero któregoś dnia spłynęło na mnie objawienie, że to może jest tak, że jedni będą to brali jako taki przedstawiony nieco w krzywym zwierciadle zestaw naszych wad, przywar i śmiesznostek, a inni wezmą to na wesoło ,,jeden do jednego" i też będą szczęśliwi. I tak właśnie się z Kiepskimi stało. Doczekaliśmy się dobrych recenzji i okrzyknięcia serialu kultowym, a teraz książki o bohaterach, których pokochały miliony!

Nina Terentiew

Książka o Kiepskich jest taka jak oni: radosna i mądra jednocześnie. Przy tym w kalejdoskopowym skrócie daje nam wiwisekcję procesu budowania telewizyjnej ikony. Robi to za pomocą krótkich fleszy przypominających, że prawdziwy sukces ma zwykle wielu bohaterów.

Tomasz Raczek

Kiepscy to my. I to strasznie nas uwiera. To nasz portret, świadomie przerysowany, schematyczny, narysowany mocną, bezdusznie prawdziwą i bezlitosną kreską. Najlepszy portret Polaków nakreślony po 1989 roku.

Karolina Korwin-Piotrowska

Fantastyczne aktorstwo i miliony powodów do zdrowego, niewymuszonego śmiechu - tak wspominam i zapamiętam ten Polsatowski serial. Warto poznać jego kulisy.

Zbigniew Boniek

To fascynująca opowieść o tym, jak stworzyć ponadczasowy sitcom, który uzyska status legendy i stanie się fenomenem społecznym. Ta książka wciąga, kurde. Nic lepszego o Kiepskich nie przeczytacie.

Mateusz Święcicki

BIOGRAM

Paweł Łęczuk

Rocznik 1978. Poeta, animator kultury, autor książek biograficznych, pedagog, geograf i pilot wycieczek. Jest autorem kilkunastu książek, w tym tomów poetyckich i albumów fotograficzno-poetyckich, publikacji biograficznych oraz przewodnika literackiego. Dwukrotny stypendysta Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w dziedzinie literatury oraz stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Uczestnik Międzynarodowego Programu Pisarskiego w Chinach w 2014 roku. Twórca oryginalnych spacerów literackich po Warszawie i literackich wycieczek rowerowych.

Jakub Jabłonka

Rocznik 1974. Pochodzi z Opola, w którym ukończył studia na kierunku marketing i zarządzanie. Od 1999 roku mieszka w Warszawie. Pracował m.in. w Polskim Radiu, Sony Music, CD Projekt, Fabryce Słów. Sprawny menedżer słuchający ludzi, ale też przedsiębiorca, kompozytor, muzyk i filmowiec. Inspirujący rozmówca z reporterskim zacięciem. Ojciec Leny i Leo, którym pokazuje świat z perspektywy roweru, namiotu, pociągu i wymyślanych przez siebie bajek. We wszystkim potrafi dostrzec muzykę, a co za tym idzie - lepszą stronę dnia. Stworzył Klub Małego Pisarza - kreatywne warsztaty pisarskie dla najmłodszych.

Kuba i Paweł tworzą duet twórczo-producencki pod nazwą Forever Young Books. Wspólnie napisali książki: DJ Wika. Jest Moc!, Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży, Skiba. Ciągle na wolności. Autobiografia łobuza, Hrabi. Duszkiem tak!, Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl.

Pracują nad kolejnymi.

Informacje dodatkowe o Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2022-10-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788382104806
Liczba stron: 368

więcej

Kup książkę Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu - opinie o książce

Jako typowa sroka okładkowa z wielkim zapałem zabrałam się za lekturę książki "Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu", lecz mój zapał nieco zbladł po kilkunastu stronach. Owszem, nieźle się czyta, ale muszę przyznać, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Tak naprawdę nie znalazłam w tej książce nic nowego, może oprócz mniej znanych anegdotek dotyczących serialu i bohaterów, lecz poza tym jest to w zasadzie relacja z życia scenarzystów i producentów połączona wspomnieniami bohaterów serialu. "Świat według Kiepskich" był dla mnie odskocznią od codziennej rutyny, chociaż dawało się zauważyć w tym serialu świetnie połączoną mieszankę kiczu z rzeczywistością, i choć niektórzy uważają tę produkcję za wręcz debilną, to pewnie oni nie serialu oglądali tak naprawdę. A oglądalność była naprawdę wysoka, nawet porównywalna z Wiadomościami... Film ten znakomicie obrazuje nas samych, śmiejemy się z Ferdka i Halinki, ale przecież wiele rodzin tak właśnie funkcjonuje. Sama mam takich znajomych, żona pracuje od rana do nocy a mąż ciągle z piwem siedzi przed telewizorem i... szuka dla siebie odpowiedniej i dobrze płatnej pracy. 


"Nie wiem, czy kiedyś zastanawiali się Państwo, jaki byłby Kraków bez Smoka Wawelskiego. Albo Wrocław bez uroczych krasnali. Ja owszem: byłby jak Polska bez Świata według Kiepskich, niekompletne."
Zbyt mało informacji o samym serialu, lecz bardziej o jego powstawaniu, mimo to czyta się nieźle, chociaż wiele razy powtarzane są te same wątki.
Trzeba oddać twórcom serialu, że obsadę mieli świetnie dobraną i chociaż niektórzy dziwili się, jak tak znakomici aktorzy zdecydowali się na grę w czymś takim, to przecież, jak mówił Andrzej Grabowski - aktorstwo jest praca a nie hobby. Zespół stworzył niejako wielką i zgraną rodzinę, wszyscy czuli się dobrze na planie serialu.
Andrzej Grabowski wspomina: "Pamiętam, jak po pierwszych zdjęciach szedłem z Darkiem Gnatowskim, czyli serialowym Boczkiem, przez wrocławski rynek.
- Zobaczysz, Andrzej, za parę miesięcy będą nas tu zaczepiać.
- Czyś ty zwariował?
- Zobaczysz."
Spełniła się jednak przepowiednia serialowego Boczka i po kilku miesiącach zaczęła działać jakby klątwa, bo podczas różnych występów ustawiały się komitety powitalne do Ferdka.
Zresztą do tej pory Andrzej Grabowski kojarzony jest z tą postacią.
Wzruszyło mnie jego pożegnanie, które kończy tę książkę, jest naprawdę dobre, zupełnie niekiepskie...

Dobrym pomysłem są również zamieszczone Niekiepskie cytaty, które wielu zapadły w pamięć i używa się ich w codziennym języku.
Myślę, że warto przeczytać książkę choćby w uznaniu za pracę wszystkich aktorów, którzy stworzyli genialne postacie, ale także dla osób biorących udział w tworzeniu serialu.
Ta książka jest dość dobrym zakończeniem historii Kiepskich i ich sąsiadów.


"Dawka humoru - nie mogło stać się inaczej - jest tu potężna. Ale nie brak też sentymentalnych refleksji i słów nadzwyczaj mądrych."

A ja miałam okazję poznać tę książkę dzięki wygranej nagrodzie organizowanej przez Wydawnictwo SQN i portal Lubimy czytać.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2022-11-12, Ocena: 3, Przeczytałam,

Nie sądzę, aby był ktoś kto by nie znał i nie obejrzał chociaż jednego odcinka „Świata według Kiepskich”. Serial od 1998 roku króluje na antenie Polsatu i jest bezlitośnie powtarzany na każdej stacji należącej do polsatowskiej grupy. Dziś już wiadomo, że Kiepscy to nie tylko swoiste uniwersum zlokalizowane w obrębie wrocławskiego Trójkąta Bermudzkiego, ale także pewna marka, ikona sitcomu, zjawisko socjologiczno-medialne. Serial, w przaśnej, pełnej abstrakcji i odrealnienia konwencji, pokazuje życie bardzo przeciętnej polskiej rodziny „z niskiego szczebla społecznego”, na granicy jego marginesu i patologii. Przekaz jest prosty, a nawet prymitywny, język bohaterów nacechowany nieprawdopodobną siermiężnością, czasem prostactwem, często niekulturalny i ordynarny, a najczęściej po prostu pospolity. Twórcy sami przyznają, że dialogi to w dużym stopniu przeniesienie do scenariusza mowy ulicy. Odcinki, w zamyśle twórców, w sposób satyryczny i „z przymrużeniem oka” miały ukazywać polską rzeczywistość tamtych czasów, w zabawny sposób komentować życie społeczne, kulturalne czy polityczne, a każdy odcinek miał się kończyć śmieszną, ale adekwatną do sytuacji puentą. Czy tak było, czy zamiar się powiódł? O tym najlepiej świadczy fakt, że przez lata miliony widzów zasiadały przed ekranem, by śledzić losy rodziny Kiepskich. Już samo to świadczy o fenomenie tej produkcji. Jak by to powiedział Ferdynand Kiepski – „to się nawet fizjologom nie śniło”…

 

I mnie zdarzyło się obejrzeć trochę odcinków Kiepskich, dlatego miałam nadzieję, że z tej książki dowiem się czegoś, czego jeszcze nie napisano w internecie. Liczyłam też na jakieś „smaczki” z planu filmowego, anegdotki, ciekawe historie, ale, uczciwie mówiąc, trochę się rozczarowałam. Mnóstwo uwagi poświęcono Grupie ATM, czyli pomysłodawcom i twórcom serialu, dowiedziałam się niemal wszystkiego od tzw. zarania dziejów grupy: powstanie, problemy finansowe, walka o wpuszczenie serialu na antenę i w ogóle wszystko o tym, jak to ciężko jest działać w branży filmowo-rozrywkowej. Równie wiele uwagi podarowano scenarzystom, niemocy twórczej, presji czasu, jaka towarzyszyła im podczas tworzenie kolejnych odcinków oraz temu, jak to ciężko godzić taką pracę z życiem rodzinnym i innymi obowiązkami… Cóż… zawsze mnie dziwiło narzekanie na coś, co samemu się wybrało, szczególnie że serial okazał się sukcesem komercyjnym i z książki jasno wynika, że przynosił ogromne zyski.

Książka opisuje również jak kompletowano obsadę i na jaki ostracyzm narażeni byli aktorzy, którzy podjęli się zagrania w serialu. Niemal wyklęci przez środowisko aktorskie, z zarzutami, że rozmieniają się na drobne i sięgają dna grając w tak kiczowatej produkcji, aż po zazdrość, gdy serial odniósł sukces.

Poza kilkoma ciekawymi historiami dotyczącymi Andrzeja Grabowskiego, Marzeny Kipiel-Sztuki, Bartosza Żukowskiego, Ryszarda Kotysa czy Marka Pysia, nie dowiedziałam się niczego interesującego, a na pewno niczego, co by jakoś szczególnie wzbogaciło moją wiedzę o serialu. Owszem, nie znałam historii o Zenonie Laskowiku i nie wiedziałam, że Kiepscy rywalizowali o czas antenowy z serialem „Graczykowie” i „Rodzina zastępcza”, ale to trochę mało, żeby uczynić tę książkę w pełni ciekawą. To, w moim odczuciu, jednak bardziej portret Grupy ATM i scenarzystów, i to oni najczęściej zabierają głos w publikacji.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-10-21, Ocena: 4, Przeczytałem,

DOBRA KSIĄŻKA O KIEPSKICH SPRAWACH

 

- Pani Mario, jeszcze jedno pytanie, pod wpływem czego powstał pomysł realizacji tak wspaniałej powieści?

- Tak prawdę powiedziawszy, to pod wpływem alkoholu.

- dialog z odcinka ,,Romantica"

 

Przykro jest patrzeć na to, co w ostatnich latach, a szczególnie w emitowanym właśnie sezonie - ostatnim, pożegnalnym, przynajmniej z założenia, bo w praktyce, jakby plującym w twarz wszystkiemu, co dotąd w serialu powstało - ,,Kiepscy" się staczają. Ale wraz z tym finałowym sezonem pojawiło się coś jeszcze - niniejsza książka. Zbiór wspominek, ciekawostek, sentymentów. I jest to rzecz świetna, coś, co każdy fan poznać powinien.

 

No i chyba o treści wiadomo już wszystko. Bo to wspomnienia, to historie zza kulis, to rozmowy, to wypowiedzi, to zdradzanie faktów i informacji. W większości fanom już znanych, bo przecież były odcinki specjalne pokazujące nam kulisy kręcenia serialu, było też wiele wywiadów i tekstów, ale nie wszystko z książki dotąd odkryliśmy. Bo materiałów jest tu dużo, zdjęć też i każdy, nawet najbardziej zaznajomiony z informacjami fan, znajdzie tu coś nowego.

 

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/10/swiat-wedug-kiepskich-zwariowana.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bastek
Bastek
Przeczytane:2023-01-04, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - isil
isil
Ocena: 3, Przeczytałem,
Inne książki autora
Small talk
Paweł Łęczuk0
Okładka ksiązki - Small talk

"Small talk" to druga solowa książka poetycka Pawła Łęczuka, który szerzej dał się poznać jako współautor książek biograficznych takich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy