Świat na miarę

Ocena: 4 (1 głosów)

„Świat na miarę” to historia rodziny widziana przez pryzmat ciuchów. Pradziadkowie – żydowscy krawcy, imigranci z Polski. Dziadkowie – pokolenie ocalałych z Zagłady, właściciele sklepów z konfekcją w Charleroi i Brukseli w Belgii. Rodzice – właściciele sieci domów towarowych z odzieżą, współuczestnicy wielkiego boomu lat siedemdziesiątych. I narratorka, której przeznaczeniem miał być handel ciuchami – wraz z nią poznajemy tajniki funkcjonowania wielkiego sklepu odzieżowego, rzemieślniczych szwalni, współczesnego przemysłu tekstylnego, odwiedzamy żydowskie i chińskie hurtownie w Paryżu, uczestniczymy w zakupach towaru i urządzaniu dekoracji. Obserwujemy lata świetności i schyłku pewnego świata, który kończy się wraz z nadejściem ery sieciówek i taniej produkcji z Azji. Równoległy wątek to dzieje dziewczyny, wielbicielki literatury, odwołującej się na kartach tej opowieści do utworów, które wpływają na jej postrzeganie świata. Po siedmiu latach pracy w rodzinnej firmie narratorka decyduje się zerwać z tradycją i zostaje pisarką – ale przeszłość jej i rodziny ożywa na nowo w tej książce

Informacje dodatkowe o Świat na miarę:

Wydawnictwo: Sedno
Data wydania: 2022 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379631537
Liczba stron: 184
Tytuł oryginału: Un monde sur mesure
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Katarzyna Marczewska

więcej

Kup książkę Świat na miarę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Świat na miarę - opinie o książce

Na plus policze autorce przedstawienie historii własnej rodziny przez pryzmat ubrań. Autorka opowiada losy rodziny na przestrzeni 60 lat. Ma w sobie domieszkę krwi żydowskiej, jej pradziadkowie to imigranci z Polski, związani z krawiectwem. Udali się do Belgii, gdzie ich dzieci cudem ocalaly z  zZagłądy. 

Autorka nie tylko snuje historie rodzinnej odysei, ale i przedstawia historie powstania domów towarowcyh, ich rozkwit, narodziny haute couture i ewolucję przesmysłu odzieżówego. Parababcia Lili należała do Bundu, handlowała szmates podczas wojny, potem wyspecjalizowała się z sprzedazy futer.  \ Nathalie od dzieciństwa z matką rzychodziła do sklepu, patrzyła, jak poszerzają asortyment o dodatki, jak moda zmieniała się wraz  masową produkcją i ekspansją taniej siły roboczej. Nie obyło się bez odwołania się do tragedii Rana Plaza i dyskusji nad oplakanymi warunkami pracy w takich fabrykach. Nawet wzmiankuje próby walki z konsupcjonizmem Zachodu, takie jak liczne artystyczne przedsięwzięcia i instalacje pokazujące zalew tandentych jednorazowych ciuchów. 

Pozbajemy też niuanse i tajniki umawiania sie z dostawcami,  dobijania targu, negocjacji biznesowych. 

 Czy da radę zbuntowac się wizji rodziny, według której musi kontynuowac dzieło 3 pokoleń?  Jakie zjawiska doprowadziły do "naturalnej śmierci" domu towarowego rodziców? Jaka będzie przyszłość przemysłu odzieżówego? Jak pogodzić dązenie do maksymalizacji zysków i masową produkcję z ekologiczną świadomością konsumentów, z ich pragnieniem, by dostać unikatowy produkt?

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy