Świat na miarę

Ocena: 4 (1 głosów)

„Świat na miarę” to historia rodziny widziana przez pryzmat ciuchów. Pradziadkowie – żydowscy krawcy, imigranci z Polski. Dziadkowie – pokolenie ocalałych z Zagłady, właściciele sklepów z konfekcją w Charleroi i Brukseli w Belgii. Rodzice – właściciele sieci domów towarowych z odzieżą, współuczestnicy wielkiego boomu lat siedemdziesiątych. I narratorka, której przeznaczeniem miał być handel ciuchami – wraz z nią poznajemy tajniki funkcjonowania wielkiego sklepu odzieżowego, rzemieślniczych szwalni, współczesnego przemysłu tekstylnego, odwiedzamy żydowskie i chińskie hurtownie w Paryżu, uczestniczymy w zakupach towaru i urządzaniu dekoracji. Obserwujemy lata świetności i schyłku pewnego świata, który kończy się wraz z nadejściem ery sieciówek i taniej produkcji z Azji. Równoległy wątek to dzieje dziewczyny, wielbicielki literatury, odwołującej się na kartach tej opowieści do utworów, które wpływają na jej postrzeganie świata. Po siedmiu latach pracy w rodzinnej firmie narratorka decyduje się zerwać z tradycją i zostaje pisarką – ale przeszłość jej i rodziny ożywa na nowo w tej książce

Informacje dodatkowe o Świat na miarę:

Wydawnictwo: Sedno
Data wydania: 2022 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379631537
Liczba stron: 184
Tytuł oryginału: Un monde sur mesure
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Katarzyna Marczewska

więcej

Kup książkę Świat na miarę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Świat na miarę - opinie o książce

Na plus policze autorce przedstawienie historii własnej rodziny przez pryzmat ubrań. Autorka opowiada losy rodziny na przestrzeni 60 lat. Ma w sobie domieszkę krwi żydowskiej, jej pradziadkowie to imigranci z Polski, związani z krawiectwem. Udali się do Belgii, gdzie ich dzieci cudem ocalaly z  zZagłądy. 

Autorka nie tylko snuje historie rodzinnej odysei, ale i przedstawia historie powstania domów towarowcyh, ich rozkwit, narodziny haute couture i ewolucję przesmysłu odzieżówego. Parababcia Lili należała do Bundu, handlowała szmates podczas wojny, potem wyspecjalizowała się z sprzedazy futer.  \ Nathalie od dzieciństwa z matką rzychodziła do sklepu, patrzyła, jak poszerzają asortyment o dodatki, jak moda zmieniała się wraz  masową produkcją i ekspansją taniej siły roboczej. Nie obyło się bez odwołania się do tragedii Rana Plaza i dyskusji nad oplakanymi warunkami pracy w takich fabrykach. Nawet wzmiankuje próby walki z konsupcjonizmem Zachodu, takie jak liczne artystyczne przedsięwzięcia i instalacje pokazujące zalew tandentych jednorazowych ciuchów. 

Pozbajemy też niuanse i tajniki umawiania sie z dostawcami,  dobijania targu, negocjacji biznesowych. 

 Czy da radę zbuntowac się wizji rodziny, według której musi kontynuowac dzieło 3 pokoleń?  Jakie zjawiska doprowadziły do "naturalnej śmierci" domu towarowego rodziców? Jaka będzie przyszłość przemysłu odzieżówego? Jak pogodzić dązenie do maksymalizacji zysków i masową produkcję z ekologiczną świadomością konsumentów, z ich pragnieniem, by dostać unikatowy produkt?

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy