Sukienka z wody

Alina przyjeżdża do Szczecinka, żeby odwiedzić przyjaciółkę Edytę, która podczas rejsu żaglówką wpadła do wody i teraz leży pogrążona w śpiączce. Kiedy wydarzył się feralny wypadek, Edyta pracowała nad książką, przełomową dla swojej kariery. Alina, namówiona przez męża Edyty i wspólną znajomą, postanawia dokończyć powieść, by przyjaciółka nie straciła życiowej szansy na bestseller. Książka musi być oddana wydawcy już niedługo, niewiele zostało do napisania, ale akcja jest tak błyskotliwa, skomplikowana, a jednocześnie wciągająca, że zakończenia nie może dopisać nikt przypadkowy. To, że Alina zawodowo jest profilerką, pomoże jej rozszyfrować fakty, zorientować się, kto w rzeczywistości jest pierwowzorem powieściowych bohaterów, i stworzyć zakończenie zgodne z zamierzeniami Edyty. Pracując nad książką, Alina odnowi przyjaźnie sprzed lat, doceni życie rodzinne i towarzyskie, a także spotka kogoś, dla kogo jej serce zabije mocniej. Jednak odkryje także tajemnice, które mieszkańcy malowniczego miasteczka leżącego nad jeziorem woleliby zachować dla siebie...

Informacje dodatkowe o Sukienka z wody:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-03-09

Kup książkę Sukienka z wody

Sukienka z wody - opinie o książce

NIEDOKOŃCZONA OPOWIEŚĆ

"Sukienka z wody" Agnieszki Litorowicz - Siegert to kolejny audiobook z zasobów Empik Go. Już od pewnego czasu zamierzałam sięgnąć po tę powieść, ale dotąd jakoś się nie złożyło. A tymczasem wersja dźwiękowa okazuje się być bardzo dobrą alternatywą dla samodzielnego czytania, a szczególnie jeśli trafimy na dobrego lektora. Muszę powiedzieć, że Monika Chrzanowska świetnie się sprawdza w tej roli.

Edyta jest wziętą pisarką. Jej najnowsza powieść jest w przygotowaniu. Niestety nieszczęśliwy wypadek na jeziorze skutkuje komplikacjami i Edyta zapada w śpiączkę. Sytuacja jest utrzymywana w tajemnicy przed wydawnictwem, a termin nagli. Dlatego pojawia się pomysł aby najlepsza przyjaciółka Edyty dokończyła za nią rozpoczętą powieść. Alina jest policjantką, profilerką, ale zna Edytę jak nikt i tak naprawdę tylko ona może podjąć się tego niecodziennego zadania. Kobieta przyjeżdża do Szczecinka aby odwiedzić przyjaciółkę w klinice Liliowa Zatoka i zostaje tu na dłużej. Alina może liczyć także na pomoc innych osób jak Rena, czy Miron - mąż Edyty. Bohaterka długo zastanawia się nad podjęciem wyzwania, robi dokładne rozeznanie i... niespodziewanie wkracza do świata sekretów, które stawiają Edytę w zupełnie nowym świetle.

Czy Alina wypełni powierzone jej zadanie? Jaka będzie jej wizja powieści?

Spodobała mi się ta historia i zapadła w pamięć. Powieści, których fabuła dotyczy pośrednio lub bezpośrednio książek zawsze jakoś szczególne mnie intrygują. Poruszona tutaj problematyka nie jest może zbyt odkrywcza i powiela niektóre schematy, ale za to z przyjemnością zagłębiamy się w skomplikowaną i nietuzinkową historię opisaną w książce Edyty. Okazuje się, że jest to wymagająca opowieść, dlatego, aby dobrze wykonać swoje zadanie i dopisać książce brakujące rozdziały, Alina musi przeprowadzić małe śledztwo. Pozwoli jej ono rozwikłać wszystkie tajemnice i dotrzeć do prawdy. A musicie wiedzieć, że w tym przypadku nie powinniśmy sądzić po pozorach...

Zaintrygowała mnie również tytułowa sukienka z wody, czyli wyjątkowo delikatna i unikatowa kreacja, której zaprojektowanie i uszycie można zlecić już tylko w jednym miejscu na świecie. Hmm, chciałam poszperać w internecie i dowiedzieć się więcej, ale niestety nie udało mi się natknąć na żadne ciekawe informacje.

Niestety są w tej historii również fragmenty, które mnie nie przekonały. Przede wszystkim mam na myśli więzi łączące trzy przyjaciółki - Edytę, Renatę i Alinę - relację, która wcale nie wydaje się tak bliska i zażyła. Autorka postawiła w tej powieści przede wszystkim na stosunki międzyludzkie, rozterki i dylematy. Chwilami jest zbyt słodko i bajkowo, a zakończenie niestety okazało się bardzo przewidywalne.

Pani Agnieszka umiejętnie połączyła w tej powieści wątki romantyczne, detektywistyczne i psychologiczne. Historia jest bardzo spójna i przejrzysta. Akcja biegnie powoli, razem z Aliną krok po kroku staramy się rozwikłać zagadkę tajemniczego Niko i to jest ten wątek, który mocno mnie zaciekawił.

"Sukienka z wody" to moje pierwsze, całkiem udane spotkanie z twórczością Agnieszki Litorowicz - Siegert. Przyjemnie się słuchało wersji audio, ale myślę, że następnym razem skuszę się na samodzielną lekturę, aby wyłapać więcej niuansów jeśli chodzi o styl i przekaz emocji. A tymczasem... jeśli macie ochotę na niewymagającą lekturę, ciekawą i przyjemną w odbiorze, to warto skusić się na "Sukienkę z wody". To taki dobry średniak wśród powieści obyczajowych.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-05-30, Ocena: 5, Przeczytałem,

Alina jedzie do Szczecinka by odwiedzić swoją przyjaciółkę pisarkę, która jest w śpiączce. Mąż przyjaciółki namówił ją by dokończyła powieść, którą Edyta rozpoczęła. Alina podczas pracy nad książką szybko orientuje się kto jest pierwowzorem bohaterów oraz odkrywa tajemnice mieszkańców miasteczka. Jakie tajemnice odkryje kobieta? Jakie zakończenie zaplanuje dla tej powieści?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, nie miałam wcześniej okazji czytać żadnej z jej książek Pani Agnieszka ma lekkie i przyjemne w odbiorze pióro, dzięki czemu książkę czyta się naprawdę szybko. Warto wspomnieć, że "Sukienka z wody" ma przepiękną i przyciągającą oko okładkę, obok której nie da się przejść obojętnie. Fabuła książki już od pierwszych stron mnie bardzo zaciekawiła i wciągnęła, byłam bardzo ciekawa co odkryje Alina i co ewentualnie ze zdobytą wiedzą zrobi. Bohaterowie tej powieści zostali naprawdę dobrze wykreowani, a postać Aliny ogromnie mi się spodobała - kobieta jest z zawodu profilerką policyjną, również pisze, jednak jej powieści to przede wszystkim książki kryminalistyczne, jest bardzo spostrzegawcza, do tego jest najlepszą przyjaciółką Edyty i zna ją jak nikt inny, więc idealnie się nadaje do dokończenia powieści. To co kartka po kartce odkrywa Alina zaskakuje, a skrywane tajemnice naprawdę budzą ciekawość i niepokój. Wszystkie emocje towarzyszące bohaterom tej książki udzielają się podczas lektury czytelnikowi. W tle pojawia się też dawna miłość, ten wątek również bardzo mi się spodobał i został w ciekawy sposób przedstawiony. Jestem pod wrażeniem przyjaźni jaka łączy kobiety, ich wsparcia, troski, to naprawdę coś cennego i ważnego w dzisiejszych czasach. Książka naprawdę mi się podobała i jestem pewna, że jeszcze nie raz sięgnę po powieści autorki. Polecam! Moja ocena to 8/10.

Muszę przyznać, że nie znam twórczości tej autorki. Ale z przyjemnością sięgnę po inne ksiazki bo "Sukienka z wody" to bardzo ciepła i nostalgiczna historia, która ma kilka wątków. Autorka zabrała nas do malowniczego małego miasteczka na Pomorzu. Może ni będziemy tu miały dużo opisów krajobrqazowych ale poczujemy urok miasteczka i jego mieszkańców.

Alina wraca do rodzinnego miasteczka z Warszawy, by wspierać swoje przyjaciółki. Głównym powodem jest wypadek jednej z nich Edyty, po którym zapadała w śpiączkę. Na miejscu spotyka się z mężem Edyty i druga przyjaciółka Renatą. Dostaje nietypowa propozycje, by dokończyć za Edytę powieść. Alina waha się. Z jednej strony nie dziwi się prośbie, bo sama pisze ksiazki choć jako profilerka i policjantka z zupełnie innej dziedziny z drugiej czuje presje. Kiedy się zgadza i poznaje powieść, odnosi dziwne wrażenie, że to wszystko nie jest fikcja. Zaczyna małe śledztwo, które sprawia, że odkrywa nie tylko prawdę, ale także zupełnie coś innego, czego się niespodziewana. Co odnajdzie Alina? Czy dokończy powieść?

Historia jest pięknie napisana. Postacie są wyjątkowo dobrze wykreowane. Każda z nich ma swój udział, a ich losy przeplatają się tworząc całość. Historia jest nie tylko o sile przyjaźni, ale i o samotności, miłości, odkrywaniu siebie. Głowna bohaterka to silna kobieta. Jako policjantka nie jedno widziała, kieruje się intuicją, jej umysł jest otwarty na wiele aspektów. Osiągnęła w życiu wile, jedyne czego jej żal to tego, że dopiero w wieku 40 lat odkryła, że marzy o czymś zupełnie innym niż myślała. Czy odkryje prawdę? Czy ma szansę na miłość? Czy odnajdzie swoje miejsce na ziemi? Czym jest tytułowa sukienka z wody?

W książce mamy kilka ciekawych postaci, które wprowadzają nas w zupełnie inny klimat.  Taka najbarwniejszą postacią jest Stanisław, który przewija się przez całą książkę. Jego historia początkowo nie zapowiadał się tak nostalgicznie i z tak smutno, choć ma w sobie tez radość. Muszę przyznać , że autorka zaskoczyła mnie na koniec jego postacią. Fabuła dobrze przemyślana, całość spójna i zmusza nas do refleksji nad życiem. Historia wciąga od samego początku. Mamy tu wiele różnych emocji, a także wiele różnych historii pobocznych. Każdy z bohaterów ma swoją historię, którą łączy Edyta. Jeśli chodzi o zakończenie to jest zupełnie nieprzewidywalne. Nie potrafiłam odszyfrować do samego końca co się wydarzy i co stanie. Może części się domyslałam ale nie sądziłam, że będzie aż tak poplątana i mieć zupełnie inny wymiar. Polecam

Zauroczona jestem urokliwą, trochę nostalgiczną okładką, która skusiła mnie i skłoniła do sięgnięcia po książkę. Nie jestem zawiedziona, bo na łamach kart autorka zabiera nas do małego, malowniczego miasteczka nad jeziorem.

W trakcie czytania poznajemy Alinę, która po wypadku swojej przyjaciółki , przyjeżdża do Szczecinka. Edyta niestety leży w śpiączce, a rodzina martwi się, że przez jej niedokończone dzieło, straci szansę na wybicie się w świecie wydawniczym. Dlatego kobieta ulega namowom i zgadza się dopisać zakończenie.

Oczywiście wprowadza się do domu przyjaciółki i zagłębia się w tekst, który rozpoczęła Edyta. Podczas śledztwa na jaw wychodzą niezbyt przyjemne fakty, które mogą zaważyć na życiu kilku osób.

Czy Alina podoła wyzwaniu i dopisze finalne rozdziały. Co odkryje podczas próby dotarcia do źródeł, na których opiera się powieść? Czy zapisana treść jest aby na pewno fikcją literacką? Czy jej przyjaciółka wybudzi się?

Powiem wam szczerze, że ta pozycja była dla mnie odskocznią od codzienności i wspaniałe się przy niej zrelaksowałam. Z uwagą i wielkim zaciekawieniem śledziłam poczynania głównej bohaterki, wraz z nią niczym detektyw odkrywałam tajemnice oraz próbowałam zrozumieć jej motywy działania. Mi byłoby ciężko decydować o życiu drugiego człowieka i zamykaniu za niego niedokończonych spraw, ale najwyraźniej są osoby do tego zdolne.

Wątek sensacyjny spowodował świetny klimat i dzięki temu wiele razy pojawiał się u mnie dreszczyk napięcia i oczekiwania. Intensywne emocje jakie ogarniały mnie podczas lektury były niezapomniane.

Dzięki plastycznemu i lekkiemu stylowi pisarki przez powieść się płynie szybko. Kreacja wszystkich postaci zachwyca, cudowne opisy jak i motyw sukienki w wodzie uatrakcyjnia fabułę.

Uważam, że jest to nieprzeciętna, bardzo ciekawa powieść obyczajowa, która zmusza do refleksji i ukazuje jak silna potrafi być prawdziwa przyjaźń. Są chwile radosne, pełne wzruszeń, owiane grozą jak i zabawne. Przygotujcie się na całą gamę odczuć i pozwólcie się wciągnąć tej historii.

Jestem pewna, że trafi ona do waszych serc i zaczaruje was w takim samym stopniu co mnie.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-03-20,

„Sukienka z wody” przenosi nas do malowniczego Szczecinka. Alina przyjeżdża w swoje rodzinne strony, aby odwiedzić Edytę, przyjaciółkę pogrążoną po wypadku w śpiączce. Tak się składa, że Edyta jest pisarką, która rozpoczęła pisanie obiecującej powieści, a Alina zostaje poproszona o wykonanie szczególnego zadania. Czy zgodzi się je wykonać?

Pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał. Tak naprawdę od samego początku czuć pewnego rodzaju tajemniczość, która towarzyszy nam do samego końca. Akcja jest doskonale wyważona i tak naprawdę nie ma tutaj czasu na nudę. Umieszczona została ona w czasach teraźniejszych co działa tutaj zdecydowanie na plus. Są wzmianki z otaczającej nas nowej rzeczywistości, ale spokojnie nie mam tutaj nachalnych wątków covidowych. Co chwilę na światło dzienne wychodzą nowe zagadki, których finał zaskoczy zapewne każdego czytelnika. Autorka tak manipuluje czytelnikiem, że w pewnym momencie zaczynamy podejrzewać wszystkich bohaterów i już nie wiemy komu do końca możemy ufać.

Postacie w „Sukience z wody” zostały bardzo dobrze dopracowane. Otrzymujemy niezwykle silną postać kobiecą, która intryguje na każdym kroku. Jedyny jej minus to fakt, że nie potrafiła trzymać języka za zębami. Wracając do rodzinnego miasteczka mierzy się ze stratą, ale i otrzymuje czas, aby przemyśleć własne życie. Pomimo swojej siły możemy zauważyć jak doskwiera jej samotność i nieszczęście.

„Sukienka z wody” to świetna historia o przyjaźni, skrywanych tajemnicach, trudnych wyborach oraz miłości. Tego jak potoczy się fabuła nie sposób zgadnąć, a ilość przemyśleń i rozważań daje nam do myślenia niosąc za sobą świetny przekaz. Ciężko było mi się oderwać od jej lektury, więc czego niedoczytałam to wysłuchałam w audiobooku. Po prostu nie mogłam doczekać się jej finału. Dlatego tak naprawdę nie zostaje mi nic innego jak tylko zachęcić Was do jej przeczytania.

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2022-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zamykasz oczy. Tak bardzo chciałabyś w życiu spróbować jeszcze nowych rzeczy, dać się ponieść miłości, zrobić coś szalonego. Zastanawiasz się jednak, czy tak wypada, czy nie jest już za późno. Jednak przecież nic nie szkodzi, żebyś spróbowała. Ryzyko przecież często się opłaca, więc otwórz oczy i zawalcz o siebie i o swoje marzenia.

Alina przyjeżdża do Szczecinka, aby odwiedzić swoją przyjaciółkę pisarkę, która pogrążona jest w śpiączce po wypadku. Otrzymuje od jej męża niecodzienną propozycję, aby dokończyła rozpoczętą przez przyjaciółkę powieść. Długo zastanawia się czy powinna to zrobić, jednak decyduje się na podjęcie tego szczególnego zadania. Dość szybko orientuje się, że rozpoczęta książka nie jest tylko wytworem wyobraźni Edyty, a jej bohaterowie mają swoje odpowiedniki w realnym świecie. Odkrywa również tajemnice, które mieszkańcy niejednokrotnie woleliby zachować dla siebie. Czy zakończenie książki stworzone przez Alinę będzie pokrywało się z planami Edyty? Czy szukając tego, co najlepsze dla przyjaciółki odnajdzie też swoje szczęście?

To była powieść obyczajowa, która zachwyciła mnie i porwała w swoje objęcia dosłownie od pierwszej strony. Od samego początku polubiłam bohaterów, odczuwałam zaciekawienie fabułą i po prostu dobrze czułam się w czasie lektury. Opowiedziana historia była dość wyjątkowa i przede wszystkim tajemnicza i nieoczywista.

Autorka ukazała również niezwykłą siłę przyjaźni. Ze strony na stronę coraz lepiej poznawaliśmy Alinę, dla której powrót do małego miasteczka był również powrotem do przeszłości. Czytając tę książkę odczuwałam silną potrzebę poznania zakończenia, a jednocześnie z drugiej strony nie chciałam, aby historia się skończyła. Elementem, który niewątpliwie dodał pikanterii całej opowieści było pojawienie się tajemniczego Olgierda z przeszłości kobiety.

Odkryta tajemnica z życia przyjaciółki była kulminacyjnym momentem całej historii. Przyznam szczerze, że od tego momentu każda kolejna sytuacja i wydarzenie było dla mnie sporym zaskoczeniem. Nie spodziewałam się, że Alina podejmie takie decyzje w sprawie życia Edyty i nie do końca byłam zadowolona z decyzji, które w jej imieniu podjęła. Ale to, że mi się to nie podobało wcale nie znaczy, że było to złe.

Zakończenie przewidywalne, ale nie wyobrażałam sobie innego. Całą pozycję oceniam naprawdę jako wyjątkową, gdyż dawno nie spotkałam się z tak wciągającą i angażującą czytelnika obyczajówką. Czytajcie, bo warto.

Alina przyjeżdża do Szczecinka, jak tylko dowiaduje się jaka tragedia spotkała jej przyjaciółkę. Edyta uległa wypadkowi i leży w śpiączce. Kobiety przyjaźnią się od dawna, dlatego dla Aliny jest to taki sam ból jak dla męża i córki Edyty. Jadąc, aby ją odwiedzić w klinice, nie wiedziała przed jak trudnym zadaniami stanie. Jej przyjaciółka jest znaną pisarką, a ostatnio pisała książkę, która miała zostać nie tylko wydana, ale również zekranizowana. Rodzina zataiła wypadek i śpiączkę Edyty, a teraz proszą Alinę, aby to ona ją dokończyła. Dla Edyty ta książka wiele znaczy, daje jej dużo możliwości, jest ogromnym krokiem w karierze.
Początkowo Alina się wacha, a kiedy czyta napisaną przez przyjaciółkę, część ma przeczucie, że to wcale nie jest fikcja. Postanawia przeprowadzić dochodzenie, zanim zacznie pisanie. Co odkryje? Czy uda jej się dokończyć książkę przyjaciółki? Czy Edyta się wybudzi?

Historia w książce okazała się świetna. To opowieść o przyjaźni, tajemnicach, trudnych wyborach, dochodzeniu prawdy, miłości. Od książki ciężko było się oderwać, a każda kolejna przeczytana strona powodowała, że nie mogłam się doczekać, aż odkryje wszystkie tajemnice. Akcja dość szybka, z zaskakującymi zwrotami. Podczas czytania towarzyszyły mi emocje, głównie ciekawość co będzie dalej, jak potoczą się losy bohaterów.

Alina z zawodu jest z profilarką, sama pisze i właśnie dlatego to ją poproszono o dokończenie książki. To kobieta lojalna, z jednej strony twarda i bezkompromisowa, z drugiej wrażliwa. Osobiście bardzo ją polubiłam.

,,Sukienka z wody" to książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła, z którą miło spędziłam czas i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Alina to główna bohaterka książki, 40-letnia kobieta, która przyjechała do rodzinnego miasteczka, po telefonie od swoich przyjaciół, którzy poinformowali ją o wypadku ich przyjaciółki Edyty.. Kobieta bierze urlop i bez zastanowienia pojawia się na miejscu, jednak nie to jest dla niej dziwne.. dziwi ją fakt, że mąż Edyty oraz ich wspólna przyjaciółka mają do niej nietypową prośbę.. Alina ma dokończyć książkę, której nie skończyła Edyta.. Jest to trudne zadanie, bo jak można wejść w myśli drugiej osoby? Dodatkowo dochodzi do głosu sumienie, czy przyjaciółka może to zrobić? Alina bije się z myślami, nie chce zawieźć przyjaciółki, ale nie chce też zniszczyć ich przyjaźni..
Pierw zaczyna od przeczytania tego co już zostało napisane, i wtedy to Alina zafascynowana książką przyjaciółki zaczyna swoje małe śledztwo.. co z niego wyniknie? Czy kobieta odważy się napisać książkę, po tym czego się dowie? Czy Edyta odzyska świadomość i wróci do życia i zdrowia?
Ogromny plus za pomysł na książkę! Nigdy nie czytałam książki w podobnym klimacie! Do tego ten tajemniczy tytuł, który daje do myślenia, i piękna klimatyczna okładka.. cóż! To jest naprawdę coś! Podobali mi się główni bohaterowie, niebanalni.. i te całe tło.. szczególnie urok miasta, piękny powrót do przeszłości, wiele małych zbiegów okoliczności.. Podczas tej lektury wiele razy się uśmiechnęłam, dostałam nadzieję, że zawsze warto otworzyć się na coś nowego, na miłość.. że warto ufać swojej intuicji... no i dowiedziałam się do to jest sukienka z wody! Jestem pewna, że fani powieści obyczajowych będą tą książką zachwyceni!

Avatar użytkownika - karolinamazur
Przeczytane:2023-05-15, Ocena: 4, Przeczytałam,
Karuzela
Agnieszka Litorowicz-Siegert0
Okładka ksiązki - Karuzela

Weronika przybywa na Pomorze, żeby przygotować dom ojca na jego powrót z Oksfordu. Z różnych powodów (także własnych wyrzutów sumienia związanych z zerwaniem...

Olszany. Droga do domu
Agnieszka Litorowicz-Siegert0
Okładka ksiązki - Olszany. Droga do domu

Tytułowe Olszany to rodzinna posiadłość Borowiczów, której latami nie udaje się sprzedać. Znajdująca się na życiowym zakręcie Julia postanawia...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung