NAJBARDZIEJ OSOBISTA PROZA HANNY KRALL
Książka 40 lat temu zatrzymana przez cenzurę, teraz nie mniej aktualna niż wtedy.
Historia dwóch dziewczynek, które łączył wiek - różnił los. Opowieść o ciemności i jasności.
Sami wybieramy czerń, czy jesteśmy na nią skazani?
Autorka prowadzi grę z czytelnikiem, myli tropy, rozszczepia losy bohaterów, mówi o rzeczach najważniejszych. A jako narzędzia używa autoironii - bo nie chce, by wielkie słowa przysłoniły prawdę. Tworzy na wskroś współczesną opowieść o życiu naznaczonym jasnością i ciemnością, o sztuce wyboru i strachu przed jego dokonaniem.
Najbardziej awangardowa, kontrowersyjna i autobiograficzna książka Hanny Krall.
Nowe wydanie, zmienione przez autorkę oraz uzupełnione o posłowie dr Natalii Judzińskiej.
Rytm prozy był najprawdziwszym klejnotem talentu Krall.
Maria Janion
Jest to proza tak oszczędna, tak esencjonalna, że - aby dotrzeć do sedna jej sensu i przesłania - nie można uronić lub przeoczyć żadnego zdania, frazy czy słowa. Wielkim tematem Hanny Krall jest los człowieka uwikłanego w okrucieństwa historii (...), przy czym historia nie jest tu jakimś straszliwym, a zarazem nieuchwytnym i niezdefiniowanym abstraktem, ale ma postać konkretnej i dającej się sprecyzować relacji człowieka do człowieka.
Ryszard Kapuściński
Sublokatorkę warto przeczytać, bo to powieść o tym, że aby wyćwiczyć w sobie jasność, trzeba przejść przez ciemność porządnie i do końca.
Mariusz Szczygieł
Rzeczywiście, książka Hanny Krall jest doskonała - przeczytałem maszynopis z prawdziwym zainteresowaniem.
Jerzy Giedroyć do Kazimierza Romanowicza, styczeń 1985
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-05-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 208
Wyjątkowo długa linia, powieść nominowana w 2005 roku do nagrody literackiej NIKE, to książka o mieszkańcach pewnej lubelskiej kamienicy. Powieść ta również...
"Praca reporterki nauczyła mnie, że historie logiczne, bez zagadek i luk, w których wszystko jest zrozumiałe, bywają nieprawdziwe. A rzeczy, których...