Staropolskim szlakiem

Ocena: 0 (0 głosów)

Książka ukazuje krąg tematów, motywów, gatunków i twórców najbliższych autorowi w jego wieloletniej pracy badawczej. Zamieszczone tutaj rozprawy obejmują kwestie problematyki śmierci w poezji i prozie traktatowej, rozwoju łacińskiej poezji religijnej w Polsce średniowiecznej czy funkcjonowania środowisk uniwersyteckich doby renesansu. Badaniom poddane zostały listy dedykacyjne Mikołaja Reja, styl prozy Jana Kochanowskiego oraz rozwój polskiej prozy w drugiej połowie XVI wieku. Na szczególną uwagę zasługuje również wnikliwa analiza łacińskich i polskich wierszy Daniela Naborowskiego. Artykuł o kalkulacjach wyborczych jest ,,detektywistyczną" próbą powiązania ulotki elekcyjnej z konkretnym bezkrólewiem i przygotowywanym wyborem władcy. Ulotny druczek z 1690 roku posłużył z kolei do scharakteryzowania teatru religijnego w barokowym Krakowie.

,,Książka Macieja Włodarskiego, obejmująca cały obszar literatury staropolskiej (od średniowiecza do baroku włącznie), to nie i nie , lecz właśnie - droga, w której przemierzaniu niezwykle istotny okazuje się element wyboru. Jest to więc dzieło zarówno zamknięte, jak i otwarte - swoista wizytówka, za pomocą której Autor zbioru przedstawia się nie tylko jako wielce zasłużony mediewista, ale także jako wytrawny badacz renesansu i baroku, wnikliwie analizujący i obszary pograniczne pomiędzy epokami i akcentujący komparatystyczny wymiar swych badań.

Obraz literatury staropolskiej nie rości sobie tu praw do syntezy - jawi się jako złożony, wchodzący w relacje ze sztuką, życiem politycznym i formami życia społecznego, wyznacza powiązania między tekstami, autorami a środowiskami naukowo-literackimi, podkreśla drogi recepcji utworów, a nieraz ich drugie życie".

Z recenzji prof. dr hab. Elwiry Buszewicz

Maciej Włodarski - emerytowany profesor zwyczajny, przez lata związany z Katedrą Literatury Staropolskiej UJ. Główne kierunki jego badań to tematyka tanatologiczna w literaturze i kulturze staropolskiej, związki literackie i kulturalne polsko-bazylejskie, polska i łacińska poezja oraz proza w średniowieczu i baroku. Jest autorem takich książek, jak ,,Ars moriendi" w literaturze polskiej XV i XVI w. (1987), Obraz i słowo. O powiązaniach w sztuce i literaturze XV-XVI wieku na przykładzie ,,ars moriendi" (1991), Barokowa poezja epicedialna. Analizy (1993), Dwa wieki kulturalnych i literackich powiązań polsko-bazylejskich. 1433-1632 (2001), Świat średniowieczny w zwierciadle romansu (2012), Trzy traktaty o sztuce umierania (2015), a także opracowanych dla Biblioteki Narodowej tomików Polska poezja świecka XV wieku, BN I 60 (1997) i Średniowieczna poezja łacińska w Polsce, BN I 310 (2007).

Informacje dodatkowe o Staropolskim szlakiem:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2021-02-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788323349051
Liczba stron: 278

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Staropolskim szlakiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Staropolskim szlakiem - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy