Wspomnienia więźnia obozu w Treblince. Przeżycie w tym szczególnym miejscu miało tragiczny wymiar — Glazar był nie tylko świadkiem śmierci tysięcy ludzi, ale jego życie, podobnie jak życie innych żydowskich więźniów pracujących w obozie, zależało od śmierci innych — przywożona przez nich żywność i ubrania umożliwiały przetrwanie garstce "wybrańców". Świadectwo Glazara opowiada o trwaniu wśród tysięcy idących na śmierć, ale też o buncie i udanej ucieczce.
Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 222
Autor książki trafił do Treblinki w październiku 1942, uniknął natychmiastowej śmierci w komorze gazowej dostając się do komanda roboczego. Pracował w tzw. dolnym obozie, przy sortowaniu rzeczy po mordowanych w komorach gazowych. Zdarzało mu się również uczestniczyć w przyjmowaniu transportów na rampie. Brał udział w buncie więźniów 2 sierpnia 1943 roku, udało mu się uciec, jego towarzyszem był Karel Unger.
Richard Glazar właściwie Richard Goldschmid czeski Żyd, więzień obozu zagłady w Treblince, autor wspomnień obozowych, świadek na procesach zbrodniarzy nazistowskich. Urodził się w roku 1920, zmarł w 1997.
Książka ta to wyjątkowe świadectwo żydowskiego losu. Wspomnienia z samego dna piekła.
Polecam przeczytać.
"TREBLINKA - w świecie po drugiej stronie nazwa ta może brzmieć całkiem sympatycznie".
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Mam,