Spotykam Jezusa. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Ocena: 0 (0 głosów)

Książka przedstawia tok myślenia o przygotowaniu do I Komunii Świętej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzi do rozróżnienia chleba Eucharystycznego i zwykłego a dzięki mobilnym elementom pozwala sprawdzić wiedzę uczniów. Publikacja zawiera ilustracje dostosowane do percepcji osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz znaki komunikacji alternatywnej.

Tematy:
1. Krzyż to znak Pana Jezusa. Wspólnie wykonujemy znak krzyża. Szukamy i wskazujemy krzyż w naszym otoczeniu.
2. Ręce złożone w geście „amen” to znak modlitwy. Kiedy chcemy się modlić, „robimy amen”. Do modlitwy możemy uklęknąć, stać, siedzieć, leżeć.
3. Podczas modlitwy dziękujemy, prosimy albo przepraszamy. Zachęcamy do wyboru znaku odpowiadającego rodzajowi modlitwy. Pytamy albo podpowiadamy dziecku, za co powinniśmy Jezusowi dziękować itd.
4. „Sercem kocham Jezusa” to słowa piosenki, którą się razem modlimy. Ja kocham Jezusa, ale wierzę, że On pierwszy mnie kocha, dzięki temu mogę kochać innych. W czasie tej modlitwy możemy skrzyżować ręce na piersi w geście przytulenia. Zachęcamy dziecko do wyboru modlitwy: „Sercem kocham Jezusa” czy „Znak Krzyża”.
5. W codziennych sytuacjach podkreślamy dobre zachowania dziecka: jesteś dobry – masz czyste serce. Pytamy: czy podoba ci się ten obrazek, czy chcesz mieć takie czyste serce?
6. „Nie zawsze udaje mi się być dobrym” – nie wyszukujemy złych zachowań! Kiedy coś niedobrego się wydarzy, pokazujemy: Twoje serce jest brudne. Pytamy: czy podoba ci się ten obrazek, czy chcesz mieć takie serce?
7. Kiedy moje serce jest brudne, chcę przeprosić osoby, które są smutne z mojego powodu. Przepraszam i moje serce jest czyste.
8. Spowiedź to przeproszenie Jezusa za to, czego nie udało mi się zrobić dobrze. To modlitwa, w której pomaga mi ksiądz.
9. Kościół to szczególne miejsce, gdzie się modlę.
10. W kościele modlę się z innymi ludźmi, z księdzem. Wyjątkowa modlitwa to Msza Święta.
11. W domu jemy zwykły chleb, żeby mieć siłę do nauki, do zabawy. W kościele przyjmujemy Komunię Świętą (Boży Chleb), żeby mieć siłę do bycia dobrym, do modlitwy. Zachęcamy dziecko do dobrania znaków do obrazka „chleb” i „Komunia Święta”.
12. W czasie Mszy Świętej Jezus jest blisko mnie. Kiedy przyjmuję Komunię Świętą, przyjmuję do serca Jezusa.
13. Różaniec to bardzo interesujący przedmiot. Modlimy się za jego pomocą odmawiając „Zdrowaś Maryjo” na każdym paciorku. Kiedy dziecko uważnie ogląda różaniec, wskazuje, gdzie jest krzyż, to też jest modlitwa!
14. W czasie modlitwy pamiętamy o naszych bliskich, którzy odeszli.

Informacje dodatkowe o Spotykam Jezusa. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2020-10-20
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-8144-454-5
Liczba stron: 32

więcej

Kup książkę Spotykam Jezusa. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Spotykam Jezusa. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną - opinie o książce

Inne książki autora
Msza Święta. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
Anna Mielecka0
Okładka ksiązki - Msza Święta. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

„Msza Święta” to kolejna po „Spotykam Jezusa” publikacja przeznaczona dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w...

Rok w kościele. Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z symbolami PCS
Anna Mielecka0
Okładka ksiązki - Rok w kościele. Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z symbolami PCS

Publikacja poświęcona jest najważniejszym wydarzeniom roku liturgicznego. Ich wyboru autorka dokonała na podstawie wieloletniego doświadczenia w pracy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy