Świeża i śmiała to książka. Niewykluczone, że Kuczok długo nie będzie się mógł pokazywać na oczy polskim góralom.
Jan Gondowicz
Nieokiełznany erotyzm, humor, duch pastiszu i groteski - nowa książka Wojciecha Kuczoka.
Spiski. Przygody tatrzańskie potwierdzają klasę jednego z najwybitniejszych młodych polskich prozaików.
Zapraszamy do lektury!
W Tatrach zawsze żyłem żwawiej, folgując instynktom, do coraz to nowych ludzi się zbliżając, na tle górskim i podgórskim, w okolicznościach dziennych i wieczornych. Spiski napisałem z myślą o wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli okazji przedzierać się ze mną przez chaszcze. Tam, gdzie misiołaki zimują.
Wojciech Kuczok
Lato 1982, stan wojenny w pełni i „polski” mundial w Hiszpanii za pasem. Dziesięcioletni chłopak jedzie z rodzicami na wakacje w Tatry. Próbuje zarazić rówieśników pasją futbolową, obserwując alkoholowe spotkania, które z miejscowymi rozgrywa jego ojciec. Podczas kolejnego wyjazdu, wybiera się z gazdą na grzyby i w tatrzańskiej mgle odkrywa świat pogańskiej erotyki. Parę lat później pośredniczy w miłosnej korespondencji pięknej góralskiej pary, Feli i Józusia, i staje się świadkiem wielkiej obławy górali na zakochanego w Feli... niedźwiedzia. W końcu wyrusza w Tatry jako dorosły, po raz ostatni z rodzicami. Chce pomóc ojcu, który przekracza smugę cienia, w odzyskaniu utraconej radości życia. Skutki tej kuracji przejdą najśmielsze oczekiwania naszego bohatera.
Wojciech Kuczok (ur. 1972) – prozaik, krytyk filmowy, scenarzysta. Autor powieści Gnój (W.A.B. 2003) i Senność (W.A.B. 2008) oraz zbiorów opowiadań Opowieści słychane (1999), Szkieleciarki (2002), Widmokrąg (W.A.B. 2004) i Opowieści przebrane (W.A.B. 2005). Powieść Gnój uhonorowano m.in. nagrodą NIKE i Paszportem „Polityki”, przełożono ją na piętnaście języków; na podstawie wybranych wątków autor napisał scenariusz filmu Pręgi, wyreżyserowanego przez Magdalenę Piekorz. Senność została przełożona na język niemiecki i rosyjski; filmową wersję Senności także wyreżyserowała Magdalena Piekorz. Kuczok pisuje ponadto eseje: w 2006 roku nakładem W.A.B. ukazał się zbiór To piekielne kino, w 2009 kolejna książka o filmie – Moje projekcje.
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-11-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 280
Ge-nial-ne! Lądują na liście moich ulubionych książek, takich, z których nie mogę spisać ulubionych cytatów, bo musiałabym przepisać niemal całą książkę. Książka doskonale ukazuje zderzenie kultury "ceprowskiej" z góralską, miejskiego życia z tym bliższym naturze (zgadnijcie, które wygrywa...?). Świetnie wykorzystany potencjał gwary podhalańskiej (chyba). Świetne obserwacje - rodziny, kultury, sztuki, prawdziwej ludzkiej natury. Wszystko w doskonałej oprawie tatrzańskiej przyrody. Chcę więcej takich książek.
W sprzedaży od 23 listopada. Oto Kuczok, jakiego nie znamy. Autor nagrodzonego scenariusza do filmu Pręgi występuje tym razem w roli krytyka filmowego...
Psychologiczna przenikliwość, niuanse rzeczywistości i nieograniczone przestrzenie imaginacji Zebrane w tym tomie opowiadania pochodzą z wczesnych zbiorów...
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,