Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny

Wojna stopniowo ogarnia coraz więcej państw. Znani z powieści "Sopot 1939" Marta i Maks uwikłani są w wydarzenia w odległych od siebie punktach Europy. Czy nadal pragną się spotkać, aby dzielić życie? Czy czeka ich rozstanie? Czy zahartowani przeżyciami wrócą do siebie dojrzalsi i bardziej pewni własnych uczuć?Sopot 1940 jest drugą częścią z serii małżeńskich perypetii Marty i Maksa Mortonów, których rozdzielił wybuch II wojny światowej. Uwikłani czynnie i biernie w działania sieci wywiadów, oraz wydarzenia, które niesie zagrażająca wielu zagłada, w życiu prywatnym doświadczają poważnego kryzysu uczuć. Poczucie obowiązku walczy z nowymi porywami serc. Przysięgi wierności nie zdają egzaminu, a zmiany mogą przynieść nieprzewidywalne konsekwencje. Czy Marta i Maks mogą nadal na siebie liczyć? W tle burzliwych uczuciowych przeżyć małżonków poznamy codzienną egzystencję okupowanej Warszawy. Kawiarnie na gruzach zbombardowanych kamienic, w których tajemnicza melodia zwiastuje nieszczęście i aresztowania, poczujemy pracowitą i „szemraną” atmosferę handlu na warszawskim Karcelaku, towarzyszyć będziemy powstawaniu struktur podziemnego państwa oraz podejmowaniu przez zwykłych ludzi prób normalnego życia. Dowiemy się o ujawnionych ostatnio z archiwów brytyjskiego MI5 i MI6 zakulisowych knowaniach pięknej kobiety- nazistowskiego szpiega oraz brawurowym działaniu agenta "Knopfa alias 594", który z samego serca dowodzenia Wermachtu przekazuje Polakom bezcenne informacje o planach kampanii wojennych III Rzeszy. Przeniesiemy się do skutej lodem Kiruny, skąd czarne pociągi z mozołem ciągną rudę żelaza do Narwiku. Zawędrujemy do tajnego centrum dekryptażu w Benchley Park, zapoznamy się także z pierwszymi doniesieniami o tajnej budowie nazistowskiej fabryki broni w lasach Puszczy Bydgoskiej.

Informacje dodatkowe o Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2014-01-24

Kup książkę Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny

Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
"Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny" - thriller retro

"Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny" Zofii i Jana Puszkarow to druga część cyklu thrillerów retro rozgrywających się w czasie II wojny światowej.

Głównymi bohaterami są Maks i Marta Morton, młode małżeństwo polskiego pochodzenia, które mieszkało w Stanach Zjednoczonych. Latem 1939 roku państwo Morton pojechali do Sopotu na miesiąc miodowy. Kilka dni po przybyciu zostali rozdzieleni przez wybuch II wojny światowej i działania wywiadów.

Tymczasem wojna zaczęła ogarniać coraz więcej państw. Marta i Maks zostają uwikłani w niebezpieczne wydarzenia w odległych od siebie punktach Europy. Jednocześnie doświadczają poważnego kryzysu  swoich uczuć. Czy uda im się przezwyciężyć przeciwności losu?

"Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny" to połączenie powieści szpiegowskiej z thrillerem retro. Zofia i Jan Puszkarow mieli ciekawy pomysł na połączenie wątku miłosnego i szpiegowskiego oraz umiejscowienie akcji w czasie II wojny światowej.

Choć wojna trwa, wraz z bohaterami podróżujemy do Szwecji, Norwegii, Podkowy Leśnej i Warszawy. Autorzy przedstawiają wojenne realia, gdy ludność polska jest dręczona nalotami, bombami i rewizjami. Opisują zbombardowane warszawskie kamienice, powstawanie podziemnego państwa oraz działania wywiadów.

Powieść czyta się w miarę szybko (choć czytałam ją w wersji elektronicznej), ponieważ jest napisana lekkim językiem, a rozdziały są dość krótkie (w niektórych przypadkach można byłoby je trochę rozwinąć). Nie brakuje w niej nagłych zwrotów akcji, które zmieniają sytuację o 180 stopni. Zakończenie jest zaskakujące i daje możliwość kontynuacji. Polecam tę książkę miłośnikom thrillerów retro, powieści szpiegowskich oraz sensacyjnych.

Warto wspomnieć, że "Sopot 1940. Ścieżki miłości i szyfry wojny" to druga część cyklu thrillerów retro rozgrywających się podczas II wojny światowej. Poprzednia to: "Sopot 1939. Starcie wywiadów". Najlepiej czytać ten cykl po kolei.

Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka