Sonnenschein

Oddziały SS, pogromy Żydów, getta, obozy koncentracyjne to tematy doskonale znane i bliskie polskiemu czytelnikowi. A jednak dokumentalnej powieści Dašy Drndić nie sposób porównać do żadnej z opublikowanych dotychczas książek o mrocznych czasach nazizmu. Bezlitośnie suche dane, zdawkowe dialogi i wyraziste postacie rzucają upiorne światło na niedostrzegane wcześniej pytania o dwuznaczną neutralność Szwajcarii czy procedury finansowania przejazdów więźniów do obozów zagłady. Faktograficzność Sonnenschein przypomina zbieranie materiałów dowodowych w postępowaniu przeciwko Złu i boleśnie uwypukla dramat bohaterów, których życie jest jedynie wypadkową kaprysów historii. Sonnenschein to jednak przede wszystkim odważny gest chorwackiej autorki, która odsłania gorzką prawdę o pochodzeniu setek tysięcy dzieci wojennej zawieruchy. To przejmująca historia o piekielnym planie Himmlera - o stowarzyszeniu Lebensborn, „Źródle życia”, które jako gniazdo idei „Mein Kampf” stało się źródłem cierpienia pokolenia z zakłamaną tożsamością."Przez pięćdziesiąt lat zamykali nam usta. Przez pięćdziesiąt lat nasz los był tematem tabu. Aż do 1990 roku o nas nie mówiono, nie istnieliśmy. Ale archiwa nas dotyczące wciąż są otwarte. Przycupnęły w nich zniszczone życia. My, dzieci Lebensbornu, jesteśmy już starzy. Wielu z nas nigdy się nie dowie, kim jest. Późno zaczęliśmy szukać (z Sonnenschein)"Tysiące imion, tysiące imion bez opowieści, setki niedokończonych zdarzeń: czyli rysunek przeszłości, która obciąża swoich bohaterów. Jeszcze dotkliwiej obciąża uważnego czytelnika. Imiona, nazwy, liczby, zdarzenia - zbyt ich wiele, by ułożyły się w uporządkowaną całość. Jest ich tak dużo i taki chaos wywołują, że czytelnik chciałby uciec do innego planu powieści. Ale go nie znajduje. Trwa zatem w pokorze i milknie na długo po zamknięciu książki.

Informacje dodatkowe o Sonnenschein:

Sonnenschein - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2017-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017,
"Za każdym imieniem kryje się historia". Imion tych pada całkiem sporo, a historia często okazuje się wstydliwa... Dlaczego gdy nasi sąsiedzi, krewni ginęli w okrutny sposób, my "nic o tym nie wiedzieliśmy". Życie z zamkniętymi oczami, pełne iluzji, jest sposobem na przetrwanie, ale czy nie zbyt wysokim kosztem? Pozory pomocy, by złagodzić sumienie... Dzieci "produkowane" przez nazistów w ośrodkach Lebensborn oraz poza nimi. Niejasna rola hierarchów Kościoła. I wciąż powracające pytanie: dlaczego tylu zbrodniarzy uniknęło odpowiedzialności odbywając jedynie krótką karę pozbawienia wolności, a resztę życia spędzając spokojnie prowadząc własne interesy? Pewne sprawy nigdy nie przestaną szokować, i dobrze, tylko wyciągajmy z nich właściwe wnioski, by cierpienie milionów nie poszło na marne... Uwaga. Książka momentami bardzo drastyczna, dotyczy to zwłaszcza opisów postępowania z małymi dziećmi.
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka