Śmiertelnicy. Teatr Absurdu samulea Becketta w przestrzeni Misterium Mortis

"Temat śmierci w dramacie absurdu już od dawna czekał na opracowanie. Fenomen zjawiska polega na tym, że w teatrze absurdu trwa wszechobecne umieranie, ale nie przewidziano miejsca na rolę samej Śmierci. Być może dzieje się tak, ponieważ nie jest już Ona gwarantem ładu i stabilności porządku świata, lecz – jak u Becketta – okazuje się unieważniona jako doświadczenie egzystencjalne i doznanie metafizyczne. Książka Dariusza Piotra Klimczaka Śmiertelnicy rozrasta się niemal do traktatu filozoficznego na temat śmierci we współczesnym doświadczeniu dramatycznym (rozumianym jako dramat człowieczego istnienia i dramaturgia materii literackiej). Za znakomite fragmenty ujawniające wrażliwość autora i wybitne zdolności analityczne uważam opis motywu piasku, ciszy i słowa. Uwagi o ciszy medytacji i kontemplacji są napisane pięknym, dojrzałym językiem, trafiają w sedno poetyki oraz filozoficznego przesłania Samuela Becketta. Zwraca uwagę mistrzostwo Klimczaka w doborze i prezentacji motywów, wątków, cytatów. Uderza bardzo ciekawa interpretacja wydobywanej stale przez Becketta etymologii słów poprzez skonfrontowanie z mistyką Mistrza Eckharta”.

Prof. Dr hab. Anna KRAJEWSKA, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań

Informacje dodatkowe o Śmiertelnicy. Teatr Absurdu samulea Becketta w przestrzeni Misterium Mortis:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2009-06-04
Kategoria: Socjologia, filozofia

Tagi: teatr absurdu Samuel Beckett śmierć w literaturze Misterium Mortis Groteska

Kup książkę Śmiertelnicy. Teatr Absurdu samulea Becketta w przestrzeni Misterium Mortis

Śmiertelnicy. Teatr Absurdu samulea Becketta w przestrzeni Misterium Mortis - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maximum
Maximum