Śmierć z ogłoszenia

Ocena: 4.5 (2 głosów)

,,Zemsta, zbrodnia oraz wielkie gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego. Majstersztyk!"

Vincent V. Severski

Przełom sierpnia i września 1932. Polska żyje triumfem lotników Żwirki i Wigury, a kina szykują się na premierę Głosu pustyni, superprodukcji Bodo, Waszyńskiego i Brodzisza. Idyllę zakłóca seria tajemniczych zgonów producentów i artystów związanych z kinem.Ten temat nie obchodzi na razie komisarza Kornela Strasburgera i członków sekcji specjalnej Komendy Głównej. Przełożeni mają dla nich bowiem wyjątkową misję: poszukiwanie córki kogoś, kto ma przyjaciół w najwyższych kręgach władzy. Sprawa z błahej, bo wydaje się, że chodzi tylko o znalezienie krnąbrnej panny, która wyrwała się spod władzy ojca, zmienia się w serię dramatycznych zdarzeń. Bójki, strzelaniny i pościgi, tajemniczy morderca prowadzący swą szaloną grę przy pomocy prasowych anonsów oraz ambicje ludzi chcących zaistnieć w przemyśle filmowym. Zemsta, sztuka i zbrodnia. A w tle Warszawa, Lwów, Krynica i Bukareszt oraz wielkie gwiazdy ówczesnego kina: Eugeniusz Bodo, Jadwiga Smosarska, Mieczysław Fogg, Adolf Dymsza i Jan Kiepura.

Najnowsza książka autora nagrodzonego Złotym Pociskiem i nominowanego do Nagrody Wielkiego Kalibru to szalona i pełna emocji podróż do świata, którego już nie ma.

Informacje dodatkowe o Śmierć z ogłoszenia:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788328713062
Liczba stron: 480

Tagi: bóg Kryminały historyczne

więcej

Kup książkę Śmierć z ogłoszenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Śmierć z ogłoszenia - opinie o książce

Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2020-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Sensacja/thriller/kryminał,

„Śmierć z ogłoszenia” to trzeci tom kryminalnej serii retro rozgrywającej się w okresie dwudziestolecia międzywojennego o przygodach sekcji specjalnej Komendy Głównej, na której czele stoi komisarz Kornel Strasburger. Na akcję tej powieści składają się w sumie aż trzy interesujące wątki. Policjanci należący do swoistego archiwum X rozpracowują niewyjaśnioną sprawę morderstwa Felicji Nejman z roku 1929, szef zleca im zadanie odszukania zaginionej córki potentata naftowego Bolesława Lichockiego. W międzyczasie ekipa zostaje również wciągnięta w śledztwo dotyczące tajemniczych i mocno nietypowych, ale zdecydowanie nie przypadkowych zgonów ludzi związanych z polskim przemysłem filmowym. 

 


Grzegorz Kalinowski stworzył książkę, która na pewno spodoba się fanom stylizowanych kryminałów. Uważam, że autor całkiem dobrze oddał klimat czasów, w których osadził akcję swojej powieści i  ciekawie poprowadził wątek związany ze środowiskiem filmowym. Bardzo podoba mi się dynamika wykreowanej przez pisarza historii  oraz to, że bohaterowie często się przemieszczali, dzięki czemu miałam okazję odwiedzić z nimi naprawdę ciekawe lokalizacje, np. Lwów. Musze przyznać, że to właśnie awanturnicze sceny z udziałem głównych bohaterów na Kresach wyjątkowo przypadły mi do gustu. Jeśli chodzi natomiast o same postacie, to moim zdecydowanym ulubieńcem został aspirant Tomasz Jung – niedoszły prawnik, pedant i diablo inteligentny człowiek, którego według mnie śmiało można by określić mianem geeka.  Małe wrażenie wywarł  niestety główny bohater, który ginie wśród swych barwnych kolegów. 


 
Podsumowując, „Śmierć z ogłoszenia” to bez wątpienia ciekawa pozycja na rynku wydawniczym kryminałów retro. Lektura powieści dostarczyła mi sporo przyjemności. Myślę, że ta książka śmiało mogłaby stanowić podstawę do stworzenia naprawdę fajnego, trzymającego w napięciu serialu kostiumowego -fabuła „Śmierci z ogłoszenia” ma ogromny, filmowy potencjał. 

Link do opinii

We Lwowie dochodzi do zaginięcia córki prezesa Polskiej Kompanii Naftowej. Warszawska ekipa z Kornelem Strasburgiem na czele ma za zadanie odnaleźć dziewczynę. W tym samym czasie w środowisku artystycznym dochodzi do morderstw. Sprawca daje do gazety ogłoszenia, które mają naprowadzić policję na właściwy trop. Czy śledczym się to uda?

Ta książka niewątpliwie przenosi nas do Warszawy lat30-tych XX wieku. Ten klimat jest wyczuwalny od pierwszego do ostatniego zdania, na każdej stronie i w każdym zdaniu. Co niewątpliwie jest ogromną zaletą, to fakt, że świat fikcji literackiej miesza się ze światem realnym, z wybitnymi postaciami polskiej sceny tamtego okresu takimi jak Mieczysław Fogg, Bodo czy nawet Kiepura. Autor nie szczędzi nam szczegółów dotyczących starych filmów a także ciekawostek o samych artystach. Dla mnie jest to fenomen i widać, że stare kino to konik autora. Dałam się wciągnąć w ten artystyczny świat razem z członkami sekcji specjalnej Komendy Głównej. Jeśli jednak chodzi o wątek kryminalny to mam jednak spore uwagi. Mnogość postaci przesłoniła mi ciąg zdarzeń, akcja była mocno rozwleczona i w zasadzie gubiłam się w fabule. Już sama nie wiedziałam jaką sprawą zajmują się śledczy i jak w zasadzie zaginięcie ma się łączyć z porwaniami. Momentami miałam wrażenie że czegoś brakuje, jakiegoś łącznika wszystkich wydarzeń albo po prostu spójności wątków. Sam pomysł uważam jednak za bardzo udany i jeśli komuś nie przeszkadza mnogość postaci lub wielokrotne zmienianie miejsca akcji to myślę że bez problemu odnajdzie się w tej lekturze. 

Link do opinii
Inne książki autora
Wyzwolony 45
Grzegorz Kalinowski 0
Okładka ksiązki - Wyzwolony 45

Intrygująca historia ukazująca obraz powojennej Warszawy. Sięgnij po pełną zwrotów akcji książkę, w której fikcja zgrabnie miesza się z rzeczywistością...

Śmierć frajerom. Na beczce prochu
Grzegorz Kalinowski0
Okładka ksiązki - Śmierć frajerom. Na beczce prochu

Bestsellerowy cykl ,,Śmierć frajerom" w kolejnej odsłonie. Heniek rusza w przymusową, pełną przygód i romansów podróż po Europie. Zaczyna od zaokrętowania...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy