Smak prawdy

Ocena: 4 (4 głosów)

Konkurs na Kucharza Roku przyciąga wszystkich tych, którzy liczą się w sztokholmskiej branży gastronomicznej - na gali nie mogło więc zabraknąć również dziennikarki Solveig Berg. Nieoczekiwanie wieczór kończy się jednak dramatycznie: redaktor naczelna portalu, dla którego pracuje Solveig, zostaje zastrzelona przez nieznanego sprawcę.

Policja podąża fałszywym tropem, więc Solveig rozpoczyna własne śledztwo. Okazuje się, że hermetycznym środowiskiem czołowych kucharzy w Szwecji rządzą mroczne siły. Im dalej dziennikarka brnie, tym bardziej niebezpieczne staje się jej dochodzenie.

Smak prawdy to kolejna powieść autorki Sekretów Sztokholmu, docenionego na arenie międzynarodowej debiutu. Tym razem akcja toczy się w scenerii luksusowych restauracji, gdzie pogoń za wpływami przesłania wszystko inne.

Hanna Lindberg, ur. 1981 roku, jest dziennikarką mieszkającą na co dzień w Sztokholmie. Pracowała jako reporterka w jednym z największych szwedzkich dzienników ,,Aftonbladet" i była popularną felietonistką w dzienniku ,,Metro". Jako redaktorka w czasopismach należących do grupy wydawniczej Bonnier Tidskrifter zajmowała się tematyką branży gastronomicznej. Jako pisarka zadebiutowała w 2014 roku powieścią Sekrety Sztokholmu, która została wydana w jedenastu krajach.

Informacje dodatkowe o Smak prawdy :

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381173162
Liczba stron: 352

więcej

Kup książkę Smak prawdy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Smak prawdy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Aivalar
Aivalar
Przeczytane:2019-03-26, Ocena: 3, Przeczytałam,

Rozwiązanie konkursu na kucharza roku budzi ogromne zainteresowanie wśród wszystkich przedstawicieli branży gastronomicznej w Szwecji – tym bardziej, że do rywalizacji stanęło dwóch wybitnych uczestników, niegdyś wspólników, którzy z czasem stali się wrogami. Solveig również postanowiła obserwować całe wydarzenie. Uroczystość niespodziewanie zagłusza przerażający odgłos wystrzału; kula dosięgła Vanję, właścicielkę portalu, dla którego pisze Solveig. Kobieta postanawia odkryć, kto stał za tajemniczym zamachem i pogrąża się w niepokojących sekretach, jakie kryją kuchnie najpopularniejszych szwedzkich restauracji.

Kiedy słyszycie słowa „szwedzki kryminał”, to czego się spodziewacie? Czy tak jak ja oczekujecie niepowtarzalnego klimatu, nieustannego napięcia, fabuły pełnej zwrotów akcji oraz finału tak nieprzewidywalnego, że długo nie możecie zebrać szczęki z podłogi? Jeśli tak, to być może zrozumiecie, jak bardzo poczułam się rozczarowana tą książką, kiedy okazało się, że nie znalazłam w niej żadnego z powyższych elementów.

Trudno mi właściwie określić, gdzie leży problem. Hanna Lindberg z pewnością nie dysponuje najłatwiejszym i najbardziej przystępnym czytelnikowi stylem; dość długo trwało, zanim weszłam w narrację, bo chociaż pod względem czysto językowym nie mam zastrzeżeń, sposób pisania autorki wydał mi się nie do końca płynny, a miejscami wręcz toporny. Ponadto, chociaż gastronomią nie interesuję się zupełnie, cieszyłam się, że dostanę oryginalne, barwne tło wydarzeń, z którego może nawet dowiem się czegoś nowego. Niestety – pisarce „od kuchni” również nie poszło najlepiej. Wstawki dotyczące środowiska kucharzy i restauratorów najzwyczajniej w świecie nudziły.

To, co najbardziej mnie zawiodło, to fakt, że ta powieść absolutnie nie wykorzystuje potencjału miejsca akcji. Często czytam historie osadzone w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii, czasem również w Polsce, dlatego literatura spoza tego kręgu jest zawsze przyjemną odmianą. W tym przypadku, gdyby nie stosowanie charakterystycznych imion czy innych nazw własnych, to nawet bym się nie zorientowała, że opisywane sceny rozgrywają się w Sztokholmie. W powieści brakuje jakiegokolwiek nastroju, nawet momenty, w których tempo akcji zdecydowanie przyspieszało, dość słabo działały na emocje, przez co śledziłam wszystko z umiarkowanym zainteresowaniem.

Naprawdę nie wiem, gdzie leży przyczyna tego wszystkiego – bo wątpię, że wyłącznie problemy z narracją są odpowiedzialne za to, że fabuła, obiektywnie rzecz biorąc ciekawa i obfitująca w szczegóły, okazała się w odbiorze nie tak angażująca, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Akcja rozgrywa się właściwie na trzech płaszczyznach: oczywiście na pierwszym planie jest Solveig i jej chęć odkrycia, kto próbował zamordować Vanję, ale poza tym śledzimy także przygody byłego więźnia, Lenniego, planującego uruchomić niewielki biznes w postaci food trucka. Oba te wątki przeplatają się z pierwszoplanową perspektywą, dotyczącą oczywiście poszukiwanego sprawcy; muszę przyznać, że te fragmenty podobały mi się zdecydowanie najbardziej. Były tajemnicze, wzbudzały niepokój i naprawdę podsycały ciekawość w związku z rozwiązaniem zagadki. Ogólnie autorce udało się zaskoczyć mnie kilkukrotnie i z całą pewnością nie spodziewałam się, do jakich odkryć dojdzie Solveig. Żałuję zatem, że poszczególne plot twisty zostały niejako ograbione z większych emocji, przez co nie przeżyłam ich tak, jak należało.

A skoro już jesteśmy przy Solveig... Nie mogę powiedzieć, bym polubiła tę bohaterkę. Przebywanie w jej towarzystwie często mnie męczyło i chociaż była z natury dobrą osobą, to jednak nie czułam się z nią w żaden sposób związana. Była poniekąd koniecznością, skoro została główną postacią. Lennie zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu, miałam też wrażenie, że Vanja, której nie poznałam zbyt dobrze, okazałaby się zdecydowanie ciekawszą protagonistką – nawet w drobnych wzmiankach łatwo było dojrzeć w niej iskrę i charyzmę, dzięki której akcja z pewnością porywałaby zdecydowanie bardziej.

„Smak prawdy” to nie jest, niestety, dobry kryminał. W tym gatunku poszukuję autentyczności, uczuć tak silnych, że nie potrafię usiedzieć w miejscu, a do tego postaci z krwi i kości – tutaj wyszło mdło, a chwilami po prostu nudno. Nie zliczę, ile razy powtarzałam sobie, że muszę jakąś przebrnąć przez tę powieść (to znaczy nie muszę, ale nie lubię zostawiać niedokończonych książek). Finał, choć zaskakujący, nie zrekompensował mi wcześniejszego wzdychania i nakłaniania samej siebie, żeby czytać dalej. Odnoszę wrażenie, że Hanna Lindberg zupełnie minęła się z potencjałem tej historii i nie wykorzystała go nawet w 20%. Są poprawne, a wręcz bardzo dobre momenty czy zabiegi stylistyczno-fabularne, ale to zdecydowanie za mało, by podtrzymać całość. Zdecydowanie nie wrócę już do tej historii, wprost przeciwnie – cieszę się, że mam ją już za sobą.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-03-14, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Uważam, że w głębi duszy każdego człowieka czai się naturalna siła skłaniająca go do tego, by wracał do miejsc, w których zmieniło się jego życie."

Już pierwsze rozdziały pokazują, że autorkę cechuje niepowtarzalny styl narracji, początkowo trudno było mi się w niego wpasować, ale z czasem coraz lepiej zaczęłam się w nim odnajdywać, ostatecznie uznając go walorem powieści. Fantastycznie wykreowana mroczna atmosfera, ciężkie oddechy sekretów, kłamstw, manipulacji i słabości ludzkich charakterów. I to, co tak podoba się w kryminałach i thrillerach, dynamiczne rytmy, zaskakujące obroty spraw, trudne do rozszyfrowania rebusy, bogactwo sensacyjnych elementów.

Szkoda, że nie miałam okazji zapoznać się z poprzednią książką autorki "Sekrety Sztokholmu", będącą pierwszym tomem kryminalnej serii. Mam wrażenie, że kilka istotnych szczegółów z życia głównych bohaterów, mimo wyjaśnień autorki, nie do końca w pełni zrozumiałam. Fascynuje mnie możliwość interpretacji czynów i postaw postaci z perspektywy czasu, dlatego chętnie nadrobię tę zaległość czytelniczą. Hanna Lindberg postawiła na różnorodność profili bohaterów, poznajemy ambitną i dociekliwą młodą dziennikarkę portalu informacyjnego, cieszącego się dawniej wielką popularnością i uznaniem fotografa, który niedawno zakończył odsiadywanie kary w więzieniu, a także upartą i pamiętliwą śledczą wydziału zabójstw, oraz liczące się osobowości z najwyższego topu rankingu sztokholmskich restauracji.

Właśnie w świecie kulinarnym rozgrywa się scenariusz zdarzeń. Wkraczamy w rywalizujące sfery gastronomii, właścicieli restauracji, kulinarnych krytyków, dyktatorów trendów, dziennikarskich sław, specjalistów public relations, wścibskich blogerów, agresywnych lobbystów, organizacji branżowych, sprzedawców produktów spożywczych. Najbardziej szanowana postać szwedzkiego świata kulinarnego organizuje cykliczną imprezę wręczania nagrody dla najlepszego kucharza, wyznaczającego kulinarną modę i nowe trendy w menu. Podczas wręczania statuetki dochodzi do morderstwa, ofiarą pada redaktor naczelna branżowego portalu, od jakiegoś czasu zajmująca się podążaniem za śladem wyjątkowo frapującego tematu.

Zagadki motywów zabójstwa i tożsamości sprawcy, pomimo licznych świadków zdarzenia, rozprzestrzeniających się lotem błyskawicy plotek, wcale nie są łatwe do rozwiązania. Tajemnice nabierają niszczycielskiej mocy i oddziałują na życie wielu osób. Śledztwa prowadzone przez policję i byłą pracownicę ofiary nie pokrywają się, zaś ewentualne próby współpracy prowadzą ku ponurym i niebezpiecznym sytuacjom. Podążanie za prawdą staje się wielkim wyzwaniem, obarczonym nieprzewidywalnością, trochę przypadkowością i incydentalnością. Książka jako pomysł na ciekawy wieczór czytelniczy w szwedzkich kryminalnych klimatach.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - ilonkao
ilonkao
Przeczytane:2019-05-18, Ocena: 3, Przeczytałem,
Link do opinii
Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:2018-04-07, Ocena: 6, Przeczytałem,
Inne książki autora
Sekrety Sztokholmu
Hanna Lindberg0
Okładka ksiązki - Sekrety Sztokholmu

Lennie Lee kieruje popularnym magazynem dla mężczyzn, mieszka w luksusowym apartamencie i nieustannie otaczają go piękne kobiety. Ale dobra passa się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy