Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy jest drugim, obok Wolińskiego, nadmorskim parkiem narodowym. W 2007 r. obchodził swoje 40-lecie. Utworzono go dla zachowania systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich lasów. Najcenniejszym obiektem chronionym w granicach parku jest wydmowy pas mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. Park zajmuje obszar ponad 18 tys. ha, co plasuje go na trzecim miejscu pod względem wielkości wśród polskich parków narodowych. W jego granicach leżą dwa największe spośród jezior przybrzeżnych: Łebsko i Gardno. W 1977 r. park został wpisany na Listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Według zebranych danych flora parku obejmuje 920 gatunków roślin naczyniowych, 165 gatunków mszaków, 500 gatunków glonów, 430 gatunków grzybów. Roślinność rozłożona jest strefowo - idąc od brzegu morza, zmienia się ona w zależności od ukształtowania terenu. Najbliżej morza znajduje się plaża z roślinnością zwaną pionierską (np. rukwiel nadmorska). Dalej ciągną się wydmy porośnięte roślinnością trawiastą. W ich zagłębieniach roślinność jest bardziej bujna i zróżnicowana. Za wydmami zaczyna się strefa lasów, z dominującym borem bażynowym (nazwa wzięła się stąd, że w runie występuje roślina o nazwie bażyna czarna) 77 gatunków roślin objętych jest ścisłą ochroną. Są to głównie rośliny obszarów podmokłych i bagiennych np. mchy torfowce, wszystkie gatunki rosiczek, widłaki, a także storczyki i przede wszystkim, charakterystyczny mikołajek nadmorski.
Bliskość zbiorników wodnych, zarówno wody słonej jak i słodkiej, sprzyja rozwojowi fauny. Zbiorniki wodne stwarzają dogodne warunki dla bytowania wielu gatunków ryb. Stwierdzono, że występuje ich tu aż 60 gatunków, nie mówiąc o kilkunastu gatunkach ropuch, jaszczurek i wielu gatunkach owadów. Spośród 403 gatunków ptaków zaobserwowanych w Polsce, na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego w ostatnich dwóch stuleciach stwierdzono łącznie 261 gatunków, z czego olbrzymia większość mieszka tu na stałe. Przez obszar parku przebiega jedna z głównych tras ich wiosennych i jesiennych wędrówek. Można tu spotkać mewy, łabędzie, czaple, kaczki, kuliki, rybitwy, myszołowy, jastrzębie, dzięcioły zięby, trznadle, sowy i wiele, wiele innych. Ssaki reprezentują zwierzęta leśne: jelenie, sarny, dziki, lisy, kuny, borsuki, zające, piżmaki itp. Do najbardziej zagrożonych należą foki szare oraz morświny.
Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2012-06-19
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 0
Angielska wersja przewodnika "Kierunek Polska" zaprasza do podróży po polskiej ziemi, historii i kulturze znanymi i nieznanymi szlakami. Nowatorski...
Encyklopedia została opracowana przez nauczycieli oraz przez specjalistów z krakowskiego ośrodka akademickiego. Zawiera 10 tys. haseł. Prezentuje całokształt...
Chcę przeczytać,