Slow przewodnik. Góry Świętokrzyskie i ziemia sandomierska

Ta książka to coś więcej niż przewodnik. Autorka zaprasza do odkrywanie miejsc, które są jej szczególnie bliskie, zachęcając do niespiesznego i uważnego ich poznawania. Dzieli się swoimi wrażeniami i refleksjami, rozmawia z inspirującymi ludźmi. W zajmujący sposób opowiada o regionie, którego wyróżnikiem jest niewątpliwie dziedzictwo geologiczne, bo Góry Świętokrzyskie i Sandomierszczyzna, to kraina kamieniołomów, jaskiń (z bajecznej urody Jaskinią Raj na czele),słynnych gołoborzy i fantastycznych lessowych wąwozów. Nie brakuje tu również fascynujących miast i miasteczek – przepiękny stary Sandomierz to oczywiście numer jeden z ich listy.

Wśród odwiedzanych przez autorkę miejsc znalazły się też osobliwości, jakich próżno szukać gdzie indziej w Polsce. Jedyne w kraju muzeum organów Hammonda, pomnik żeliwnego kaloryfera, kopalnia z czasów neolitu, Żywe Muzeum Porcelany, to tylko niektóre z nich. Pojawią się także wątki literackie związane z Sienkiewiczem, Żeromskim, Myśliwskim i Tokarczuk.

Fragment wstępu autorki:

„Będziemy jeść jabłka i śliwki, kosztować lokalnych win, zażywać kąpieli w wodzie wprost przesyconej siarką oraz – coś z zupełnie innej beczki – tropić ślady dinozaurów. I nigdzie się przy tym nie spiesząc, bo i po co. Świętokrzyskie to kraina idealna do podróżowania w niespiesznym rytmie. Zanurzmy się w niej razem”.

Informacje dodatkowe o Slow przewodnik. Góry Świętokrzyskie i ziemia sandomierska:

Wydawnictwo: SBM
Data wydania: 2024-05-20
Kategoria: Przewodniki turystyczne

Kup książkę Slow przewodnik. Góry Świętokrzyskie i ziemia sandomierska

Slow przewodnik. Góry Świętokrzyskie i ziemia sandomierska - opinie o książce

Avatar użytkownika - dianawiszniewska
dianawiszniewska
Przeczytane:2024-07-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

Mam wrażenie, że często chwalimy zagraniczne kraje, a nie doceniamy tego co mamy u siebie. Uwielbiam podróżować i muszę przyznać, że nasz kraj jest tak zróżnicowany i można w nim znaleźć niesamowite perełki, tylko nie o wszystkich wiemy.
Tu z pomocą przychodzą nam slow przewodniki, które odkryją tajemnice naszego pięknego kraju kraina po krainie.
Tym razem zabrałam się za Góry Świętokrzyskie i Ziemię Sandomierską, to kraina mi znana, gdyż pochodzi stamtąd mój mąż. Dzięki temu mogę łatwiej stwierdzić czy wszystkie warte zobaczenia miejsca są w tym przewodniku i czy odkryję coś nowego.
Muszę przyznać, że wszelkie znane mi miejsca są tu opisane, ale odkryłam też parę miejsc o których nie miałam pojęcia. Przewodnik podzielony jest na różne okolice. Każdej z nich towarzyszy diagram z najciekawszymi miejscami, od konkretnych gór czy jaskiń, po muzea, zamki, czy inne ciekawe miejsca. Przewodnik jest bogato ilustrowany, znajdziemy w nim historię danych obiektów, ale też różne anegdoty czy legendy.
Jeśli więc wybierasz się w te rejony ten przewodnik będzie nieodzowny, dowiesz się z niego gdzie znajduje się trasa podziemna, odwiedzisz najbardziej znaną w Polsce jaskinię, wypijesz herbatkę z najznamienitszej porcelany, oraz jak z Piekła trafić do Raju :)

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski