Herkules Poirot stał na szczycie urwiska.
Tutaj przed wielu laty zdarzył się tragiczny wypadek. W jego następstwie dokonano przerażającego odkrycia: znaleziono dwa ciała - zastrzelonych męża i żony. Ale kto strzelił pierwszy? A może to było wspólne samobójstwo? Zbrodnia w afekcie lub morderstwo popełnione z premedytacją? Ostatecznie orzeczono podwójne samobójstwo. Dwanaście lat później znana pisarka kryminałów, Ariadne Oliver, zaintrygowana sprawą, prosi przyjaciela o rozwiązanie zagadki. Sławny Belg po raz trzeci w swej karierze musi rozwiązać tajemnicę sprzed lat. Poirot sięga głęboko w przeszłość i odkrywa, że ,,dawne grzechy mają długie cienie".
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006-07-20
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN:
Liczba stron: 160
Tytuł oryginału: Elephants Can Remember
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Bihl
Znana autorka kryminałów Ariana Oliver podczas wieczoru autorskiego spotyka pewną dziwną kobietę, której bardzo zależy na wyjaśnieniu zagadki z przeszłości, dotyczącej rodziców chrześniaczki pisarki. Pewnego dnia nad urwiskiem zostają znalezione ciała należące do generała Ravenscrofta i jego żony. Policja podała wiadomość, że było to podwójne samobójstwo, jednak równie prawdopodobne może wydawać się morderstwo oraz późniejsze samobójstwo jednego z małżonków. Nie ma jakichkolwiek motywów ani szczegółów.
Pani Oliver wraz ze swoim przyjacielem Poirotem postanawiają szukaćsłoni - starszych ludzi, którzy pamiętają parę małżonków oraz to, co ich spotkało.
Ciekawym wątkiem w tej książce jest moty słoni, czyli ludzi, którzy pamiętają. Problem tej książki polega na tym, że nie poznajemy tutaj bohaterów. Jeśli chodzi o Ariadnę i Poirota, zabieg ten jest całkowicie zrozumiały - czytelnicy znają już tych bohaterów. Nie mamy jednak zarysowanych innych postaci! Nie jesteśmy w stanie określić swojej ulubionej postaci, gdyż wszystkie pojawiają się znienacka i zaraz znikają. Całą książkę czyta się tylko z ciekawości, co stało się z tamtym małżeństwem.
Książkę tę polecam osobom raczej już obeznanym z twórczością Christie, gdyż może ona zniechęcić nowego czytelnika. Szkoda by było nie dać sobie szansy na inne książki tej autorki.
Książka z łątwą zagadką, ale z niezwykłym opisem uczuć i natury ludzkiej. Bardziej psychologiczna od reszty książek autorki, warto przeczytać żeby zobaczyć inną twarz Christie
Zasypana śniegiem Anglia. Maleńka wioska Sittaford zostaje odcięta od reszty świata. Podczas seansu spirytystycznego przy wirującym stoliku gość z zaświatów...
Historia życia dwóch sióstr - Laury i młodszej o dziesięć lat Shirley - została opisana przez Agathę Christie z niezmierną przenikliwością, świadczącą...
Przeczytane:2023-12-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,
"Słonie mają dobrą pamięć" to kolejne arcydzieło Agathy Christie, w którym mistrzyni kryminału serwuje czytelnikom misternie splecioną intrygę, niespodziewane zwroty akcji oraz niezawodnego Herkulesa Poirota.
Fabuła rozpoczyna się od zagadkowej sprawy sprzed lat, która dotyczy Cecil, chrześnicy pani Ariadny Oliver, popularnej autorki kryminałów. Śmierć rodziców Celii wciąż otoczona jest tajemnicą, a oficjalne śledztwo zakończyło się stwierdzeniem rozszerzonego samobójstwa. Jednak dotąd nie wiadomo, kto kogo zabił i co tak naprawdę było przyczyną tego tragicznego wydarzenia. Pani Oliver postanawia więc poprosić o pomoc swojego przyjaciela, detektywa Poirota, aby rozwikłać tę dawno zapomnianą sprawę.
Jednakże w tym wypadku dochodzenie będzie prowadzone nie tylko przez detektywa, ale również przez samą panią Oliver. Zatem pani Ariadna i detektyw Poirot poszukują świadków, którzy jeszcze pamiętają tamte wydarzenia. Ludzie mają dobrą pamięć, tak jak słonie. Poszukując tzw. „słoni” Hercules Poirot powoli odkrywa historię pełną dramatu, poświęcenia i miłości. Prawda okazuje się zaskakująca.
Christie, zgodnie ze swoim mistrzostwem w sztuce tworzenia zagadek, stopniowo układa puzzle historii, zaskakując czytelnika nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Każdy element powieści, nawet najdrobniejszy, zdaje się mieć kluczowe znaczenie, a autorka doskonale manipuluje czytelniczymi oczekiwaniami.
Wraz z wprowadzeniem Poirota do dochodzenia pojawia się delikatna ironia i subtelny humor, które są charakterystyczne dla twórczości Agathy Christie. Mistrzyni detektywistycznych intryg umiejętnie ukazuje specyficzną relację między detektywem a panią Oliver, co dodaje powieści lekkości i zabawności.
W "Słoniach mają dobrą pamięć" Agatha Christie nie tylko przedstawia niebanalną intrygę, ale również ukazuje subtelne obserwacje społeczne oraz psychologiczne portrety postaci. Elementy te sprawiają, że powieść nie tylko trzyma w napięciu, ale także stawia przed czytelnikiem głębsze pytania o naturę ludzkich działań i zawiłości emocjonalne.
Wspaniała narracja, znakomite tempo akcji oraz mistrzowskie poprowadzenie wątku detektywistycznego sprawiają, że "Słonie mają dobrą pamięć" to lektura, którą z przyjemnością się czyta. Agatha Christie, będąc królową kryminału, nie zawodzi swoich czytelników, dostarczając im kolejne arcydzie, które pozostanie w ich pamięci na długo.