Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima

Ocena: 5.5 (2 głosów)
Piotr Bernardyn – dziennikarz Tygodnika Powszechnego. To jego pierwsza książka, ale nowicjuszem w pisaniu nie jest. Od ponad dziesięciu lat współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, publikując korespondencje z Japonii i innych krajów Azji. Spędził w Tokio ponad 10 lat, studiując, a potem pracując w konsultingu, jako tłumacz oraz dziennikarz.

Słońce jeszcze nie wzeszło – dzięki książce czytelnik dowie się wielu rzeczy, nie tylko związanych z tragedii tsunami w marcu 2011 roku, ale i o samej Japonii. Można powiedzieć buńczucznie więcej, ten tekst jest rzadkością nie tylko w Polsce, ale poza Japonią w ogóle. Napisany jest bowiem przez kogoś, ktobył na miejscu, zna kraj, język, i świetnie posługuje się piórem.

Są przesłanki by sądzić, że książka da do myślenia zwłaszcza polskiemu czytelnikowi. Pokazuje zmaganie kraju z tragedią – przy wszystkich różnicach, Polacy, jak wiadomo, też niedawno doświadczyli narodowej katastrofy. Pewne elementy, jak żałoba, żegnanie się ze zmarłymi, mogą poszerzyć naszą perspektywę.

Energetyka jądrowa, do której Polska też się przymierza, to jeszcze jedna warta uwagi perspektywa.

Byłoby pouczające, gdyby Polacy zajrzeć mogli za kulisy tego świata, tak jak zrobili to Japończycy po 11 marca 2011 roku. W każdym razie wyobrażenia autora na temat atomu całkowicie się zmieniło.

Informacje dodatkowe o Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima:

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2014-01-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324685127
Liczba stron: 200

więcej

Kup książkę Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima - opinie o książce

Piotr Bernardyn od ponad dekady mieszka w Tokio. Tragedię przeżył na własnej skórze. Spędził sporo czasu wśród ludzi, których prawdziwy obraz jest ukryty gdzieś głęboko. Japończycy jawią się nam jako naród, który ma całkiem inne podejście do życia. Ich kultura mogłaby stanowić wzór odrębności. Autor reportażu rewelacyjnie radzi sobie z przedstawianiem nam prawdy o tym kraju i o jego mieszkańcach. Rozprawia się ze stereotypami i tłumaczy postępowanie Japończyków. Dzięki tej publikacji można naprawdę dobrze zrozumieć ich mentalność i wyjaśnić sobie przyczyny pewnych zachowań. Pod przykrywką ogromnej tragedii jaka spotkała Japonię autor przedstawia nam wszystko to co powinniśmy wiedzieć o ludziach i ich życiu po trudnych wydarzeniach. Nie ma tutaj wyraźnej granicy pomiędzy tym co przed i tym co po 11 marca 2011 roku. Jednak Piotr Bernardyn bardzo dogłębnie przedstawia zarówno obraz po trzęsieniu, po tsunami i po dramacie Fukushimy, jak i próbuje wyjaśnić, dlaczego w ogóle doszło do tak ogromnych konsekwencji. W dalszej części książki autor omawia kwestie związane z energetyką jądrową i dramatem w Fukushimie. Pokazuje jak wiele czynników do niej doprowadziło. Choć wszystko skupia się wokół jednego: czynniku ludzkim i niechęci do przyznania się do błędów czy niewiedzy. Piotr Bernardyn przedstawia obraz skażonej Japonii, ukazuje dramaty ludzkie i ekologiczne. Dotyka bardzo delikatnych spraw. Pokazuje palcem nie tylko na yakuzę, ale także na wielu polityków, naukowców i cała nuklearną wioskę. Słowa autora reportażu pozostaną w nas długo. Tego obrazu szybko nie wymażemy z pamięci. Zwłaszcza kilka fragmentów, które poruszą nawet osoby, które nie są w stanie wyobrazić sobie ogromu ludzkiej tragedii związanej z takim czy innym zdarzeniem losowym.
Link do opinii
Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Jezeli ktos pamieta trzesienie ziemi i wywolane nim tsunami,ktore zniszczylo elektrownie atomowa w Fukushimie,to powinien siegnac po te ksiazke.Autor znakomicie pokazuje,jak teza o bezpieczenstwie takich elektrowni,latwo moze okazac sie mitem.Temat energi jadrowej wydaje sie byc trudnym i hermetycznym,ale autor potrafi nim zainteresowac nawet laika.Dodatkowy plus za trafne obserwacje spoleczno-polityczne Japonii.

Link do opinii
Inne książki autora
Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny
Piotr Bernardyn0
Okładka ksiązki - Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny

Historia współczesnego Hongkongu rozpoczyna się w połowie XIX wieku wraz z przybyciem Brytyjczyków. Od tego momentu kilka rybackich wiosek przekształca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy