Słodko-gorzka ojczyzna. raport z serca Turcji

Ocena: 5 (1 głosów)

W czasie gdy na europejskich salonach toczą się debaty, czy Turcja powinna dołączyć do Unii Europejskiej, Necla Kelek, niemiecka dziennikarka i socjolożka o tureckich korzeniach, wkłada kij w mrowisko. Odziera turecką rzeczywistość z tak lubianego przez turystów egzotycznego blasku i kieruje uwagę na turecką prowincję. Nie waha się pokazać skutków postępującej islamizacji zarówno w swej pierwszej, jak i w drugiej ojczyźnie, nie szczędzi przykładów z życia swoich krewnych, co w szczególny sposób uwiarygodnia jej opowieść. Dużo miejsca poświęca sytuacji dziewcząt i kobiet, której nie sposób zmienić wyłącznie odgórnymi dyrektywami narzucanymi przez państwa Zachodu. Turcja Kelek jest wielowymiarowa, fascynująca i niepokojąca, pociągająca i odpychająca. Słodko-gorzka.


Książka dedykowana:

Hrantowi Dinkowi, dziennikarzowi ormiańskiego pochodzenia, który niestrudzenie pracował na rzecz pojednania turecko-ormiańskiego i który został zamordowany – najprawdopodobniej na zlecenie nacjonalistycznych spiskowców.


Ece Temelkuran, odważnej dziennikarce, która wkłada palec w ranę tureckiego społeczeństwa –  Czy na zawsze jesteśmy skazani na rozdarcie? Czy możemy wybierać tylko między włączeniem się do wspólnoty a napiętnowaniem i wykluczeniem jako "zdrajcy"?


Bülent Ersoy, transseksualnej piosenkarce, która podbiła serca milionów widzów programu "Popstar Alaturka" i wykorzystała go, by zaprotestować przeciw wkroczeniu tureckich wojsk do północnego Iraku – Dla ich wojny nie posłałabym mojego dziecka na śmierć. Za tę wypowiedź została oskarżona o "odwodzenie od służby wojskowej".



Sezen Aksu, najpopularniejszej chyba w Turcji piosenkarce pop, która zawsze stoi po stronie kobiet i od razu zaoferowała Bülent Ersoy wsparcie.


Fazilowi Sayowi, pianiście i kompozytorowi, który z pomocą Beethovena i Prokofiewa niestrudzenie walczy przeciw kulturalnej islamizacji, a także jego siedmioletniej córce baletnicy.

Zülfü Livanelemu, kompozytorowi, filmowcowi i pisarzowi, który z własnej inicjatywy, z pomocą przyjaciela Mikisa Theodorakisa i dzięki muzyce zapoczątkował proces pojednania turecko-greckiego i mimo prześladowań nie ustaje w przypominaniu Turkom o odpowiedzialności za zbrodnie przeszłości i za teraźniejszość.


Türkan Saylan, która jako pierwsza zajęła się sytuacją w tureckich szpitalach psychiatrycznych i wciąż organizuje protesty kobiet przeciw islamizacji.


Duygu Asenie, zmarłej w 2006 roku obrończyni praw kobiet, pisarce – dzięki jej książkom wiele kobiet ośmieliło się przeciwstawić męskiej dominacji.

Informacje dodatkowe o Słodko-gorzka ojczyzna. raport z serca Turcji:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2011-11-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7536-282-4
Liczba stron: 280

więcej

Kup książkę Słodko-gorzka ojczyzna. raport z serca Turcji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Słodko-gorzka ojczyzna. raport z serca Turcji - opinie o książce

Avatar użytkownika - gertruda25
gertruda25
Przeczytane:2016-07-19, Przeczytałam, czytam w 2016 r.,
Avatar użytkownika - Anusss1
Anusss1
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy