Śledztwa Enoli Holmes. Tajemnica zaginionej wiadomości. Tom 5

Ocena: 5 (1 głosów)

Piąty tom komiksowej adaptacji serii powieści Nancy Springer o śledztwach Enoli Holmes, młodszej siostry słynnego detektywa Sherlocka i wysokiego urzędnika rządu brytyjskiego - Mycrofta. Komiks szybko stał się bestsellerem rynku francuskiego. Na podstawie pierwszej części cyklu książkowego nakręcono film.

Pani Tupper, właścicielka kamienicy, w której mieszka Enola, dostaje list z pogróżkami, prosi więc o pomoc swoją ulubioną lokatorkę. Z wiadomości wynika, że chodzi o sprawy z czasów wojny krymskiej, która zakończyła się... kilkadziesiąt lat temu! Gdy młoda detektywka szuka nadawców listu, pani Tupper zostaje porwana. Enola postanawia za wszelką cenę odnaleźć przyjaciółkę, ale szybko okazuje się, że śledztwo jest bardzo niebezpieczne i prowadzi do zajmujących się polityką ludzi z wyższych sfer. Czy samotna nastolatka będzie w stanie przeciwstawić się brutalnym porywaczom, którzy nie cofną się przed niczym, aby tajemnice sprzed wielu lat nie zostały wyjawione?

Twórczynią cyklu jest francuska rysowniczka i scenarzystka Serena Blasco. Zadebiutowała ilustracjami do opowieści ,,Lili Chantilly", ale niedługo później skupiła się na serii o Enoli, dzięki której zdobyła popularność i duże uznanie czytelników.

Informacje dodatkowe o Śledztwa Enoli Holmes. Tajemnica zaginionej wiadomości. Tom 5:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2021-08-11
Kategoria: Komiksy
ISBN: 9788328159501
Liczba stron: 72
Tytuł oryginału: Les enqutes d'Enola Holmes, tome 5 - L'égnime du message perdu

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Śledztwa Enoli Holmes. Tajemnica zaginionej wiadomości. Tom 5

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Śledztwa Enoli Holmes. Tajemnica zaginionej wiadomości. Tom 5 - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-09-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

W albumie Śledztwa Enoli Holmes #5: Tajemnica zaginionej wiadomości na nastoletnią bohaterkę czekają nowe wyzwania i sprawa o mocnym zabarwieniu osobistym. Pani Tupper, właścicielka kamienicy, w której mieszka Enola, otrzymuje bowiem listowne pogróżki. Sytuacja robi się na tyle poważna, że prosi ona swoją lokatorkę o pomoc. Próba odkrycia nadawcy nie jest taka łatwa, jakby tego było mało, pani Tupper zostaje uprowadzona. Rozpoczyna się więc walka z czasem, aby odkryć sprawcę tej zbrodni i uratować kobietę. Każda kolejna poszlaka prowadzi młodą detektyw do tajemnic, które nigdy nie powinny wypłynąć na światło dzienne. Prominentne osoby z wyższych sfer, zaangażowane mocno w politykę, są gotowe na wszystko, aby tylko ich tajemnice nie zostały odkryte. Na Enolę czeka więc sporo niebezpieczeństw, z którymi będzie musiała sobie jakoś poradzić.

Każda kolejna część serii pokazuje mocną ewolucję bohaterki, która wraz z kolejnymi rozwiązanymi sprawami staje się naprawdę godna nazwiska Holmes. Jej analityczny umysł, zdolność dostrzegania najdrobniejszych detali i łączenia odkrytych poszlak jest już na poziomie jej starszego i bardziej znanego brata Sherlocka. Nancy Springer jako autorka książkowego pierwowzoru, na podstawie którego stworzono wierną komiksową adaptację, naprawdę udanie miesza tutaj typową detektywistyczną historię (rodem z kart książek Doyle’a) z treściami dedykowanymi nastoletniemu czytelnikowi. Dzięki temu album (przypuszczalnie również książka) czytam się z naprawdę wielką ciekawością. Jedyny mankament całej historii (głównie wynikający z ograniczonego miejsca w komiksie) to trochę zbyt szybko następujące po sobie wydarzenia. Opowieść wręcz prosi się, aby w kilku miejscach zwolnić i znacząco podbić intrygę.

Idealnym dopełnieniem ciekawego i wciągającego scenariusza są wyśmienite rysunki Sereny Blasco. Artystka już od pierwszego tomu pokazuje, że idealnie sprawdza się jako „wizualizatorka” powieści Nancy Springer. To dzięki niej miłośnicy książki mają okazję zobaczyć nastoletnią Enolę i zagłębić się w otaczający ją klimatyczny świat. Jej prace momentami mogą wydawać się dość proste, idealnie jednak dopasowują się do treści i powinny zostać docenione zarówno przez nastoletniego odbiorcę, jak i bardziej doświadczonego fana komiksów.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy