Śladami Inajat


Tom 2 cyklu Przekłady z Literatury Arabskiej
Ocena: 5 (1 głosów)

"Śladami Inajat" zdobyła Nagrodę Literacką Szajcha Zajida SZBA 2021 dla najlepszej książki arabskiej.

Na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego stulecia na ulicy Kasr an-Nil w centrum Kairu przed witrynami sklepów z modną odzieżą widywano dwie nastolatki; jedna z nich była oszałamiająco piękną blondynką, druga – brunetką; duet niczym Marilyn Monroe i Jane Russell w filmie Mężczyźni wolą blondynki… Po kilku latach blondynka stanie się prawdziwą gwiazdą filmową, znaną pod pseudonimem „Nadia Lutfi”, a jej biografia stanie się elementem wielkiej historii egipskiej kinematografii. Ale gdzie się podziała jej smagła przyjaciółka?

Na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy Lutfi wycofała się z grania głównych ról, pewna poetka, spacerując ulicami egipskiej stolicy, pozbawionej już blasku „złotego wieku”, znalazła na jednym z ulicznych stoisk ze starymi książkami opublikowaną ponad ćwierć wieku wcześniej powieść zatytułowaną Miłość i milczenie autorstwa pisarki nazwiskiem Inajat az-Zajjat, o której nigdy wcześniej nie słyszała. Otrzepała tom z kurzu i nabyła go. Następnie dowiedziała się, że Inajat, która popełniła samobójstwo przed opublikowaniem jej jedynego dzieła, była wieloletnią przyjaciółką Lutfi. Dwadzieścia lat później młoda kobieta z Kairu zostanie wybitną poetką i profesorką literatury arabskiej na jednym z kanadyjskich uniwersytetów, ale towarzyszyć jej będzie wciąż ta sama stara książka – i obsesja na punkcie buntowniczego ducha jej autorki, która w kwiecie młodości odebrała sobie życie. Obsesja natrętna, niczym zawoalowana groźba, stawiająca przed poetką pytanie o punkt zwrotny, który doprowadził Inajat do desperackiego czynu.

W "Śladami Inajat" – swojej nowej przygodzie twórczej – Iman Mirsal podąża za wyjątkowym projektem literackim, nagle przerwanym z uwagi na niesprawiedliwość świata otaczającego jego autorkę, prowadząc – niczym detektyw – badania terenowe, kwerendy w archiwach sądowych i prasowych, a także rozmowy z krewnymi Inajat i jej znajomymi, zwłaszcza z Nadią Lutfi, i przy zastosowaniu narracji łączącej techniki śledcze z powieściowymi. Podróż, w którą Mirsal zabiera czytelnika, służy przywróceniu naturalnych – nie zawsze radosnych – barw wielu małym historiom, ukazaniu w prawdziwym świetle „złotego wieku” historii Egiptu, pogrążonego w czarno-białej nostalgii. 

Jasir Abd al-Latif, poeta i prozaik

"Śladami Inajat" łączy w fascynujący sposób elementy reportażu, śledztwa dziennikarskiego, zapisu badań kulturoznawczych, pamiętnika i eseju. Mówi wiele o miejscu kobiety w egipskim społeczeństwie, zachodzących w nim przemianach obyczajowych, niespełnionym pragnieniu wolności i samorealizacji zderzonych z konserwatyzmem lub zwykłą obojętnością otoczenia. W ramach tej wielogatunkowej opowieści wyważony ton biograficznych dociekań łączy się z pełną empatii, feministyczną relacją. Mirsal pozostaje jednocześnie poetką: nostalgiczną, wyczuloną na symboliczny wymiar rzeczywistości, otwartą na tajemnicę.


Dr hab. prof. URad. Anna Spólna, literaturoznawczyni

 

Film promocyjny:


Strona wydawnictwa:

Informacje dodatkowe o Śladami Inajat:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-12-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788395883224
Liczba stron: 252
Tytuł oryginału: Fi asar Inajat az-Zajjat
Język oryginału: arabski
Tłumaczenie: Agnieszka Piotrowska
Ilustracje:zdjęcia czarno-białe

Tagi: literatura arabska reportaż literacki Egipt literatura egipska biografia Kair Feminizm

więcej

Kup książkę Śladami Inajat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Śladami Inajat - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy