Śladami Inajat


Tom 2 cyklu Przekłady z Literatury Arabskiej
Ocena: 5 (1 głosów)

"Śladami Inajat" zdobyła Nagrodę Literacką Szajcha Zajida SZBA 2021 dla najlepszej książki arabskiej.

Na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego stulecia na ulicy Kasr an-Nil w centrum Kairu przed witrynami sklepów z modną odzieżą widywano dwie nastolatki; jedna z nich była oszałamiająco piękną blondynką, druga – brunetką; duet niczym Marilyn Monroe i Jane Russell w filmie Mężczyźni wolą blondynki… Po kilku latach blondynka stanie się prawdziwą gwiazdą filmową, znaną pod pseudonimem „Nadia Lutfi”, a jej biografia stanie się elementem wielkiej historii egipskiej kinematografii. Ale gdzie się podziała jej smagła przyjaciółka?

Na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy Lutfi wycofała się z grania głównych ról, pewna poetka, spacerując ulicami egipskiej stolicy, pozbawionej już blasku „złotego wieku”, znalazła na jednym z ulicznych stoisk ze starymi książkami opublikowaną ponad ćwierć wieku wcześniej powieść zatytułowaną Miłość i milczenie autorstwa pisarki nazwiskiem Inajat az-Zajjat, o której nigdy wcześniej nie słyszała. Otrzepała tom z kurzu i nabyła go. Następnie dowiedziała się, że Inajat, która popełniła samobójstwo przed opublikowaniem jej jedynego dzieła, była wieloletnią przyjaciółką Lutfi. Dwadzieścia lat później młoda kobieta z Kairu zostanie wybitną poetką i profesorką literatury arabskiej na jednym z kanadyjskich uniwersytetów, ale towarzyszyć jej będzie wciąż ta sama stara książka – i obsesja na punkcie buntowniczego ducha jej autorki, która w kwiecie młodości odebrała sobie życie. Obsesja natrętna, niczym zawoalowana groźba, stawiająca przed poetką pytanie o punkt zwrotny, który doprowadził Inajat do desperackiego czynu.

W "Śladami Inajat" – swojej nowej przygodzie twórczej – Iman Mirsal podąża za wyjątkowym projektem literackim, nagle przerwanym z uwagi na niesprawiedliwość świata otaczającego jego autorkę, prowadząc – niczym detektyw – badania terenowe, kwerendy w archiwach sądowych i prasowych, a także rozmowy z krewnymi Inajat i jej znajomymi, zwłaszcza z Nadią Lutfi, i przy zastosowaniu narracji łączącej techniki śledcze z powieściowymi. Podróż, w którą Mirsal zabiera czytelnika, służy przywróceniu naturalnych – nie zawsze radosnych – barw wielu małym historiom, ukazaniu w prawdziwym świetle „złotego wieku” historii Egiptu, pogrążonego w czarno-białej nostalgii. 

Jasir Abd al-Latif, poeta i prozaik

"Śladami Inajat" łączy w fascynujący sposób elementy reportażu, śledztwa dziennikarskiego, zapisu badań kulturoznawczych, pamiętnika i eseju. Mówi wiele o miejscu kobiety w egipskim społeczeństwie, zachodzących w nim przemianach obyczajowych, niespełnionym pragnieniu wolności i samorealizacji zderzonych z konserwatyzmem lub zwykłą obojętnością otoczenia. W ramach tej wielogatunkowej opowieści wyważony ton biograficznych dociekań łączy się z pełną empatii, feministyczną relacją. Mirsal pozostaje jednocześnie poetką: nostalgiczną, wyczuloną na symboliczny wymiar rzeczywistości, otwartą na tajemnicę.


Dr hab. prof. URad. Anna Spólna, literaturoznawczyni

 

Film promocyjny:


Strona wydawnictwa:

Informacje dodatkowe o Śladami Inajat:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-12-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788395883224
Liczba stron: 252
Tytuł oryginału: Fi asar Inajat az-Zajjat
Język oryginału: arabski
Tłumaczenie: Agnieszka Piotrowska
Ilustracje:zdjęcia czarno-białe

Tagi: literatura arabska reportaż literacki Egipt literatura egipska biografia Kair Feminizm

więcej

Kup książkę Śladami Inajat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Śladami Inajat - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy