"Śladami gorczańskiej konspiracji" przedstawia dramatyczne i tragiczne obrazy z historii o wojnie i okupacji w Gorcach i na Podhalu. Zniewolenie, barbarzyństwo i okrucieństwo oraz krwawy terror - formy represji tak charakterystyczne dla planowej eksterminacji narodu polskiego, a stosowane przez niemieckich nazistów, wywołały na tym terenie masowy opór górali. Niniejsza praca to solidnie podparty bibliograficznie i jednocześnie ciekawy dla czytelnika opis warunków i zasadniczych wydarzeń towarzyszących działalności konspiracyjnej patriotycznie nastawionych mieszkańców Podhala.
Czytelnika, zwłaszcza przedstawiciela młodego pokolenia, zaskoczą szczegółowe i raczej nieznane informacje o niewyobrażalnie trudnych warunkach życia ludności, o ich cierpieniach, głodzie, fizycznym i psychicznym terrorze i o ponoszonych stratach, a jednocześnie wciąż niezłomnym duchu i gotowości do poświęceń i pracy konspiracyjnej. Zarówno własne życie, jak i życie ich rodzin o każdej porze dnia i nocy było stawką w walce z bezwzględnym i okrutnym okupantem hitlerowskim. Świat górali tamtych lat nazwano złym czasem, w którym jak w krwawym piekle mieszało się dobro ze złem.
Psychologiczne aspekty zachowań bohaterów książki i kulisy konspiracyjnych działań można lepiej zrozumieć po lekturze drugiej części książki, dającej świadectwo niezłomnych postaw członków rodzin Batkiewiczów i Białoniów w ich pełnej zaangażowania i poświęcenia służbie dla Ojczyzny.
Poznaniu zawartości książki będą niewątpliwie towarzyszyć emocje...
Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2019-12-10
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 310
Chcę przeczytać,